Antiszociális személyiségzavarom van. Ti ismertek ilyen embert?
Egy pszichopata nem vallja be hogy az. Ha ezek illenek rád akkor az vagy:
"Nárcisz vs Pszichopata röviden
Pszichopátia vs Nárcisztikus személyiségzavar hosszan
Nárcisz vs Pszichopata röviden:
Nagyon hasonló a káros viselkedési formájuk, mégis van egynéhány különbség. Természetesen sokféle, kevert változattal találkozhatunk a disszociális személyeknél.
A nárcisz függ az áldozatától, forrásként, szüksége van rá.
A pszichopata nem függ az áldozatától, csak arra használja, amire jó neki, aztán eldobja.
A nárcisz tehát inkább olyan, mint egy parazita, akinek „szüksége” van gazdatestre.
A pszichopata pedig inkább egy lesből támadó ragadozó, aki megvárja a megfelelő lehetőséget, aztán "elfogyasztja" áldozatát.
A pszichopata mindenkivel szemben képes várni, tervezni, rejtőzködni. Rendelkezhet „frusztrációs toleranciával” céljai elérése érdekében.
A nárcisznak mindig, minden azonnal kell. Csak a külvilággal szemben tud másmilyen lenni, viszont amikor „nyeregben” érzi magát azokkal szemben akiket forrásként felhasznál, fölöslegesen már nem titkolja el a valódi személyiségét.
Pszichopátia vs Nárcisztikus személyiségzavar hosszan:
Érzelmi, esetleg testi bántalmazásokkal "dúsított" kapcsolatban élve, vagy épp túllépve azon, gyakran felmerül a kérdés: kivel is állunk, álltunk szemben? Valójában milyen személyiség illetve személyiségzavar rejtőzik amögött a személy mögött, akit talán hónapokig, évekig fel sem ismertünk?
Ez egy vázlatos betekintés a két személyiségzavar hasonlóságaiba és különbségeibe.
Pszichopátia:
Elsődleges változat:
Érzéketlen, merev, hideg és számító, célorientált, gondatlan, betegesen hazudik, manipulatív, merész (kockázatot felvállaló, domináns), magabiztos, (inkább grandiozitás jeleit mutatja).
Másodlagos változat (illetve Szociopátia):
Felelőtlen, impulzív, érzelmi kitörések jellemzik, szorongásos, alacsony önbizalom, vágyak és impulzusok feletti kontroll hiánya, stimulációs igény, agresszív, kriminális viselkedés, (hasonló az impulzuskontroll hiány, mint a borderline személyiségnél).
Mindkét típusra jellemző:
Antiszociális viselkedés (a szociális normák, törvények, figyelmen kívül hagyása, kijátszása), empátia teljes hiánya, ellenséges magatartás, csalás, megtévesztés, manipulatív viselkedés, felelőtlenség, önösszpontosultság.
A viselkedésük hátterei (kiváltó okai) eltérőek lehetnek:
• Első típusnál: affektív deficit, amely öröklött (genetikai hátterű), érzelemmentesség (így nem éreznek félelmet sem).
• A második típus: magatartása inkább negatív hatású környezeti tényezőkre (ismétlődő traumák) vezethető vissza, ugyanakkor, itt is szükséges egy genetikailag öröklött érzékenység, mivel nem mindenkiből, aki ismételt traumáknak volt gyerekkorában kitéve, lesz szociopata. (Az érzelmeket nem tudja megfelelően kezelni).
Pszichopátiás vonások, amelyek a nárcisztikus személyiségzavarnál ritkák:
Büntetésre nem reagál, figyelmen kívül hagyja, míg a nárcisztikus személyiségzavarral rendelkező személyek a külvilággal szembeni szerep fenntartása érdekében, a megszégyenítéstől tartva, inkább reagálnak (még ha nem is őszintén és csak ideiglenesen).
Alacsony neurotikusság / alacsony negatív érzelmi szint (nem depressziós, nem szorong, nem pánikol), rideg, döntés hozatalban számító, haszonleső, bűntudat, lelkifurdalás teljes hiánya.
Nárcizmus:
Grandiózus (overt):
Saját fontosságáról való grandiózus képzelet, siker és hatalomorientált fantáziákkal rendelkezik, irigység, jogosultsági képzelet, arrogáns, manipulatív viselkedés jellemzi.
Rejtet, (covert):
Rejtett formában hasonló az előzőhöz, de másképp nyilvánul meg.
Bizonytalan, hiperérzékeny mindenféle kritikával szemben, másokban szégyen ill. bűntudat keltésére törekszik, hangulat ingadozással rendelkezik, amiért másokat tesz felelőssé.
Nárcisztikus vonások, amelyek pszichopátiánál kevésbé észlelhetőek:
Erős irigység, alaptalan féltékenység, csodálatra, körülrajongásra való igény, jogosultsági érzet (inkább érzelmi alapú, míg a pszichopata inkább anyagiakra, haszonra koncentrál), arrogancia (a pszichopata figyelmetlen és érzelemmentes viselkedése tűnhet arrogánsnak), hiperérzékenység kritikával szemben, a rejtett nárcisztikus esetében (a pszichopatát nem érdekli mások kritikája, mivel az önképe fenntartásához nincs szüksége mások figyelmére és visszaigazolásra), magas neurotikusság (negatív gondolatok és érzelmek).
Vonások, melyek mindkét esetben megfigyelhetőek, de más a hátterük.
Sok átfedés található a két zavar között.
Grandiozitás, siker és hatalmi fantáziák:
a nárcisztikus személyiségzavarnál mindez a hamis önkép fenntartására, ill. azért kell, hogy biztosítsa magának a figyelmet, körülrajongást, míg a pszichopatát inkább a hatalom, a birtoklás vágya hajtja.
Manipuláció:
a nárcisztikus személyiségzavarral rendelkező ezáltal is inkább figyelmet és szociális státuszt akar megszerezni (akár sajnálat által is, a negatív figyelem is figyelem, hasonló a dackorszakhoz), rang a fontos számára, míg a pszichopata inkább gazdasági előnyökre akar szert tenni, birtokolni akar. (A nárcisztikus birtoklási vágya inkább a figyelmet és körülrajongást nyújtó források biztosítása érdekében mutatkozik ki).
Empátia hiányát tekintően, nincs különbség.
Szemfényvesztés, dominancia:
a nárcisztikusnak inkább szociális, kapcsolati dominanciára van igénye, míg a pszichopata inkább testi, ill. anyagi érdekű dominanciát akar.
Beteges hazudozás:
a nárcisztikus szükségtelenül hazudik, csak hogy fontosabbnak, értékesebbnek tűnjön, hogy több rajongást, figyelmet tudjon bearatni a környezetétől, a pszichopata pedig inkább gazdasági, hatalmi előnyök megszerzése érdekében hazudik.
Érdemes figyelembe venni, hogy a borderline személyiségzavar, részben és a bipoláris zavar a hipomán és mániás fázisokban is, ugyanilyen tünetekkel nyilvánulhat meg."
Diagnosztizálta ezt neked valaki? Vagy csak magadtól gondolod?
A pszichopaták nem szokták felfedni maguk, neked is ezt javaslom. Ez túl erős stigma, ami ellehetetlenit az életed ha mások is tudják rolad. Tegyük fel kirugnak és ilyesmi.
Nem törvényszerűen van szűksege pszichopatának áldozaztra, ahogy valaki mondta. Egy pszichopata is képes lehet beilleszkedni és normális életet élni. Sok ilyen van.
Tényleg vannak olyan jól funkcionáló pszichopaták, akik teljesen normális életet élnek és nem tesznek tönkre senkit.
Egy amerikai nő anonime blogot ír, hogy orvosilag diagnosztizált pszichopata. Csaknem 20 éve él párkapcsolatban egy férfival, aki tudja hogy pszichopata. Biztos hogy sok ilyen van.
A pasi és a nő is beszélt egy rádió műsorba. Miért élvele ha vannak ilyen aljas játszmái a nőnek?
Vannak jól funkcionáló pszichopaták és nem is ritka.
Elvileg minden 100. ember pszichopata, ez Magyarországon elvileg 100 000 ember. Ehhez képest van kb. 200 gyilkosság egy évben az országban és nem csak pszichopaták ölnek.
Gondolj bele hány nem pszichopata csinál szemétséget az ember társával! Érdekes lenne egy statisztika, hány százalék pszicho és normális csinál ilyesmit. Nem is biztos hogy olyan nagy lenne a különbség, csak ez is olyan mint az előitéletek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!