Ha a pszichológusom többször is határozottan megmondta, hogy nem vagyok depressziós, miért érzem magam mégis annak?
Régóta tart a terápia, tehát jól ismer. Azt mondta, hogy az én problémáim a felnőtté váláshoz köthetők, és nincs olyan bajom, amit betegségként kellene kezelni. Hihetek neki?
20/F
Hihetsz.
Mire gondolt? Nem akarsz felnőni? Nem akarsz felelősséget vállalni? Még magadért sem? Nem akarsz önálló életet élni? És ezért kell valami "kibúvó"? Pl. hogy beteg vagy.
És mit érzel? Mit okoz ez? Miben akadályoz?
Egyébként miért nem bízol benne?
"Az igazi depressziót nem környezeti hatások okozzák" - ez nem egészen így van, kissé árnyaltabb a dolog.
"Kórokok szerint elkülöníthetjük az endogén és exogén (reaktív) depressziót
Az endogén depressziónak nincs nyilvánvaló összefüggése életeseményekkel, stresszel, traumával, veszteséggel, testi betegséggel, károsító anyagokkal (pl. alkohol, drog). Látszólag indokolatlanul lép fel, és jellegzetes, ismétlődő mintázatot mutat egy adott beteg esetében. Általában fiatal felnőttkorban jelentkezik, és évtizedeken keresztül ismétlődhet. Jellemző a genetikai meghatározottság, a családon belüli halmozódás.
Az exogén depresszió valamilyen külső hatásra jelentkezik. A kórokok rendkívül színesek, eltérőek lehetnek.
A gyermekkori fejlődés zavara, a traumatizáló, elhanyagoló, bántalmazó családi környezet, a szülő-gyermek kapcsolat kóros volta, gyermekkori trauma, szexuális bántalmazás a személyiség fejlődésének zavarához, ezen belül depresszió kialakulásához vezethet. A gyermekkori depresszió eltérő tünetekkel, a viselkedés megváltozásával, a figyelem, a teljesítmény leromlásával kísért.
Elhúzódó testi betegségek, krónikus fájdalom mellett másodlagosan alakulhat ki depresszív, reményvesztett állapot.
Traumát, vesztséget követően természetes módon lép fel fájdalom, szomorúság, hiányérzet. A természetes gyászt időtartamban, lefolyásában meghaladó kóros gyászreakció vezető tünete a depresszió.
A női hormonális ciklust kísérheti a menstruációt megelőző napokban depresszív állapot, feszültség, irritábilitás (PMS). A szülést követően néhány napos lehangoltság gyakran tapasztalható. Máskor elhúzódó, súlyos depresszió kísérheti a szülést, akár pszichotikus tartalmakkal.
Az alkohol- és drogfogyasztást közvetlenül követően jellemző módon felléphet akár súlyos fokú lehangoltság. Máskor a szerfogyasztás beszüntetését hónapokkal, évekkel később követheti depresszív állapot.
A hangulati élet zavara kötődhet az évszakokhoz. Leggyakrabban télen jelentkezik (téli depresszió), gyakran látjuk, hogy minden évben azonos lefutást mutat. Ritkábban egyéb évszakokhoz is kötődhet visszatérő hangulati zavar.
A depressziót súlyos szorongás kísérheti, ez a kevert szorongásos-depressziós zavar."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!