A tüszős mandulagyulladás hogyan terjed?
A tüszős mandulagyulladás cseppfertőzéssel terjed(het).
Mint ahogyan az orbánc is helyileg felszaporodott stapyloccocus baktérium telepekből alakul ki, mégis fertőző.
De, amúgy ha bárki rá-googlizik megtalálja, nekem azért nem kellett, mert egészségügy szakdolgozó vagyok.
Hülyeségeket meg ne irogasson senki, főleg ha utána sem néz.
Nem kell fül-orr-gégészetre menni, elég a háziorvoshoz. Optimális esetben a szervezet immunrendszere megbirkózik vele néhány nap alatt, de aki tart a szövődményektől, annak a háziorvos felír antibiotikumot (valamilyen penicilint, például Augmentint), de csak akkor, ha valóban baktérium okozza, vírusok ellen ugyanis hatástalan az antibiotikum.
Házilag úgy a legkönnyebb megállapítani, hogy valamivel belevilágítasz a szádba a tükör előtt, és ha kis fehér foltok vannak a manduládon, akkor baktérium okozza (streptococcus), ha csak vörös, akkor vírus - általában. Aki nem akar mindennel orvoshoz járni, az otthon szedjen Strepsils Plus-t (ez a lidokainos), illetve valamilyen fájdalomcsillapítót, és gargarizáljon sós melegvízzel vagy hígított szájvizes oldattal. A dohányzást célszerű ilyenkor mellőzni, mert a füstben levő toxikus anyagok lassítják a gyógyulást. Ágynyugalom ajánlott, de erős immunrendszerrel nem feltétlenül szükségszerű, az elesettség érzésével azonban számolni kell az elején.
Terjedés szempontjából pedig célszerű nem puszizkodni a fertőzöttekkel, és különösképp a csókolózás kerülendő, ha a párodnak épp tüszős mandulagyulladása van.
Mindenesetre az antibiotikumok nagy általánosságban kerülendők, mert bár a baktériumokat megölik, de a bélflórát (és lányoknál a hüvelyflórát) rendesen taccsra tudják vágni, mivel a bennünk élő hasznos baktériumok is áldozatul esnek a "pusztításnak". Az antibiotikumok egyébként a DNS-t roncsolják, de csak a kör alakúakat, épp ezért a mi spirális DNS-ünk és a vírusoké nincs veszélyeztetve, a bélbaktériumoké viszont igen. Ha mégis elkerülhetetlen az antibiotikum-használat, akkor ajánlott mellette probiotikus készítményeket fogyasztani (például akár Danone Actimelt), hogy serkentsük a bélflóra regenerálódását.
19.18-nak.
Tévedsz. Minden esetben baktérium okozza , és oki kezelésre antibiotikum szükséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!