Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Hogyan gyógyítható az MRSA?

WallStreet kérdése:

Hogyan gyógyítható az MRSA?

Figyelt kérdés
AzMRSA fertőzés mivel gyógyítható?Hisz nincsen olyan antibiotikum ami elpusztítaná?Milyen kezelés szükséges a gyógyuláshoz ?

2016. okt. 29. 23:43
1 2
 11/11 Fazekas Dorina válasza:

A "híres" és rettegett MRSA... sajnos volt közöm hozzá, amit a debreceni Kenézy Kórház intenzív osztályának köszönhetek... ez a baktérium/vírus, jobb esetben CSAK amputációval állítható meg... egyébként gyógyíthatatlan betegség/fertőzés


MRSA - halálos - fertőzés (húsevő baktérium)

Az MRSA egy rövidítés, jelentése methicillin/oxacillin rezisztens Staphylococcus aureus. A Staphylococcus aureus a Gram-pozitív baktériumok egyik gyakori fajtája.

A rezisztens szó azt jelenti, hogy a methicillin, oxacillin hatóanyagú, és egyéb, gyakran alkalmazott antibiotikumokkal szemben ellenálló, így az ezekkel történő –korábban hatásos-kezelés már nem eredményes

A Staphylococcus aureust az egészséges felnőttek 20-30%-a hordozza, leggyakrabban a bőrön, az orrban és a szájban fordul elő.

Az MRSA fertőzés az ún. noszokomiális fertőzések közé tartozik, ami magyarul egészségügyi ellátással összefüggő fertőzést jelent. Tehát a beteg a főként kórházi kezelés alkalmával fertőződik meg.

Hogyan terjed a betegség?

Az MRSA-fertőzés legjelentősebb forrása a fertőzött beteg, valamint az MRSA-t tünetmentesen hordozó egészségügyi személyzet.

Terjedésének leggyakoribb módja a direkt kontaktus, vagyis a kórokozó az ápoló személyzet kezéről kerül a fogékony szervezetbe.

Az MRSA-fertőzés leggyakoribb megjelenési formája a sebfertőzés, a bőr- és lágyrész fertőzés (decubitus), véráram-fertőzés (szepszis), tüdőgyulladás (pneumonia).

Az MRSA-fertőzésre hajlamosító állapotok:

- az immunrendszer működését befolyásoló betegségek és állapotok, (pl.: allergia, haematológiai, onkológiai betegség, szerv transzplantáció, művese-kezelés, HIV, iv. droghasználat, égés, politrauma)

- a bőr folytonosságának hiánya (felfekvés, égés),

idős kor, koraszülött kor,

- alultápláltság,

- hosszan tartó antibiotikum kezelés, szteroid kezelés, kemoterápia,

- sebészeti és intenzív kezelés,

- állandó katéter, trachea tubus, orr-garat szonda, drain-cső használata,

- gyakori kórházi tartózkodás.

Milyen tüneteket okozhat az MRSA fertőzés?

A fertőzés lehet enyhe, vagy életveszélyes. A tünetek igen változatosak attól függően, hogy hol jelenik meg a kórokozó. A bőrön kelés, szőrtüszőgyulladás, ótvar, tályog, sebgennyedések formájában okoz elváltozásokat. A légutakban náthát, mandulagyulladást, tüdőgyulladást idéz elő. Agyhártyagyulladás, emlőgyulladás, csonthártyagyulladás, továbbá tüdő- ízület és szívbelhártya-gyulladás, húgy-ivarszervi és egyéb gyulladások okozója is lehet. A fertőzés generalizálódása szepszishez vezet. Az enterotoxin termelő törzsek pedig, ételmérgezést okozhatnak. A kórokozó kimutatása történhet gennyből, torokváladékból, vizeletből, vérből, bőrről és sebváladékból egyaránt.

Hogyan kezelhető az MRSA fertőzés?

A legtöbb bőrfertőzésben bizonyos szájon át szedhető (orális) antibiotikumok megfelelőek. Súlyosabb fertőzések esetén intravénás antibiotikumok adása szükséges.

Az antibiotikum kiválasztása függ a fertőzés helyétől, a betegség súlyosságától, és attól, hogy az antibiotikumok közül várhatóan melyik pusztítja el leghatásosabban a kórokozót. A methicillinnel szemben ellenálló (rezisztens) Staphylococcus aureus a legtöbb használatos antibiotikumra is rezisztens, ami nagy fontossággal bír, tekintettel arra, hogy ez a baktérium egyre többször fordul elő nagyvárosi és egyetemi kórházakban.

A fertőzés megelőzésének módjai:

Tekintettel a betegség terjedési módjára, a megelőzés alapja a következő:

- Kézfertőtlenítés

A kézfertőtlenítés az MRSA terjedésének megelőzésére szolgáló legfontosabb módszer!

- Védőeszközök

Az MRSA-val fertőzött/kolonizált személy ápolásához az alábbi védőeszközök használata kötelező: védőkesztyű, védőköpeny, maszk (maszkot csak olyan, MRSA-val fertőzött beteg ápolása esetén szükséges viselni, akinél aeroszol képződése várható (pl. köhögő, köpetet ürítő beteg, égett beteg, hámló bőrelváltozások).

- A környezet fertőtlenítése

A beteg környezetében folyamatos fertőtlenítés végzése szükséges. A betegek ápolásához alkalmazott eszközöket (pl. lázmérő, fonendoszkóp), a beteg használati tárgyait (pohár, evőeszköz, szemüveg, műfogsor stb.) használatukat követően fertőtleníteni szükséges.

- Zárófertőtlenítés

A beteg távozását követően záró fertőtlenítést kell végezni. A fertőtlenítésnek ki kell terjednie a betegellátás során alkalmazott eszközökre, felszerelési- és berendezési tárgyakra. A beteg által használt párnát, takarót, matracot a beteg távozását követően szintén fertőtleníteni kell.

2017. jan. 10. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!