Kérem, csak orvosok válaszoljanak: az alábbi gyógymódok közül melyek bizonyítottan hasznosak daganatos betegek kezelésére, immunerősítésre?
Ez az oldal elég jól összefoglalja az alternatív és orvosi gyógymódokat (75 db). Családunkban 3 szülő is daganatos betegség kezelés alatt áll (leukémia,méhnyak,vastagbél,mell).
Mely gyógymódok segíthetnek (legalább általános közérzet, immunrendszer erősítés céljából), van-e olyan, ami kifejezetten a felsorolt ráktípusokra van jó hatással?
Melyek azok, amik minden kétséget kizárólag áltudományos butaságok? Nagyon kérem, csak orvosok válaszoljanak, az ő átfogó véleményük biztos másoknak is hasznos információ lesz.
Ha lehet, hatékonyság/bizonyosság szerinti sorrendbe írjátok válaszaitok (legelőször a leghatékonyabbat)
Itt található a lista:
Kedves kérdező,
köszönöm a bizalmad és a privát leveled.
Megpróbálom áttekinteni a kérdéskört, hogy jobban megértsük, miről van szó.
Ha a roppant bonyolult emberi immunrendszert egyszerűen akarjuk szemléltetni, képzeljük el az egészet úgy, mint egy hadsereget, amelyet két részre oszthatunk működése szerint, a sejtes immunválaszra és a humorális immunválaszra. Az immunsejtek a katonák, a humorális immunitás pedig olyasmi, mint egy hadsereg katonai tudása, tehát pl. a tudás, hogy ha tankot látunk, az ellen tankelhárító fegyver kell.
Az immunrendszert (hadsereget) tehát úgy lehet erősíteni, ha az immunsejtek (katonák) számát, vagy a humorális immunitást (katonai tudást) növeljük. Békeidőben az előbbire a példa az egészséges életmód, antioxidánsokban gazdag étrend (fokozott sorozás), az utóbbira pedig a védőoltások (olyan tankokon lehet kitalálni a páncéltörő fegyvert, amelynek nincs fegyvere).
De fontos tudni, hogy akárcsak egy hadsereg életében, az immunrendszer életében is betegség idején háború van, más szabályok érvényesek.
A rákos megbetegedéseknél ez különösen igaz. A terápiák (kemoterápia, sugárterápia) károsítják a csontvelőt, a vérképzőszervi daganatoknál, pl. leukemia, pedig pont az betegszik meg.
És akkor most a kis kanyar után rátérek a válaszokra:
1. A cikk csúsztat több helyen, mert ezekkel a témákkal nagyon komolyan foglalkoznak, elég beírni a PubMed-en, hogy cancer_diet [link]
2. Az is tévedés, hogy az immunrendszer csak úgy le tudja győzni a rákot, mivel képtelen a beteg sejtek megjelölésére. Ezen is nagyon neves kutatók dolgoznak, hogy megjelöljék a daganatos sejteket, de egyelőre még nem sikerült elég specifikussá tenni a kezelést, és az az egészséges sejteket is megtámadta.
3. Antioxidánsok (pl. C-vitamin), amelyek egyébként bizonyos mennyiségben fogyasztva egészségesen tényleg csökkentik a rákos megbetegedések kockázatát, terápiás célra nem jók, van, aki szerint károsak is.
4. Vannak értékes hivatkozások a cikkben, pl. az elektroterápia Nordenströmtől, de ezeknek a hatékonysága nem megbecsülhető egy adott emberen, hatásukat nem igazolták megbízható vizsgálatok.
5. Az, hogy én orvos létemre nem támogatom az ilyen terápiák alkalmazását, annak az az oka, mert nem tartom etikusnak, ha életveszélynek teszem ki akár egyetlen betegemet is.
A jelenlegi rákgyógyító terápiás módszerek nem tökéletesek, de ma az Unióban minden második rákbeteg meggyógyul, ugyanilyen arányt egy másik terápia sem tud biztonsággal garantálni. A kemoterápia és sugárterápia előtt ez az arány 10% volt - tekintve, hogy évi 1,3 millió ember lesz rákbeteg az EU-ban, közülük évi félmillió ezeknek a terápiáknak is köszönheti az életét. Az említett szoliter ráktípusok (méhnyak, vastagbél, mell) esetében hatékony szűrőprogrammal sorrendben 93, 33, 31 százalékkal ráadásul csökkenthető a halálozás.
Sajnos Magyarországon a világon a legrosszabb a daganatos halálozások túlélése (pedig a megbetegedések arányában Cseh- Francia- Írország, Dánia, Norvégia és Belgium is meg szokott előzni minket), a betegek kb. 65%-a elhalálozik a betegségben.
6. Viszont a napi gyakorlatomban vannak bevált, alternatív módszerek, amelyek tényleg segítenek a rákbetegeken. Külön venném a leukemiát.
Fontos tudni, hogy a kemoterápiás szerek károsítják az emésztőrendszert, hányást, egyéb kellemetlenségeket okozva. A gyengeség- és betegségtudaton kívül ez okozza a rosszkedvet, mivel az emésztőrendszerben annyi szerotonin és dopamin található, mint az agyban (ezek a jókedvért felelős anyagok), ezzel a Stanford kórházban foglalkozik egy Parischa professzor.
Az étrendnek tehát igenis nagyon komoly szerepe van a kemoterápiát kapó rákbeteg közérzetében. Joghurtok, bélflórát regeneráló ételek fogyasztását javaslom.
A másik alternatív terápia a vérátömlesztés. Ha a családban valakinek azonos vércsoportja van, időről időre adhat alakos elemeket, vörösvértesteket, immunsejteket, vérlemezkéket a rokonnak. Ez mindig fel is fogja dobni, energetizálja, sportolók is alkalmazzák.
Leukemia esetén kérdés, hogy milyen sejtből indult ki a rák? Akut vagy krónikus? Ez azért fontos, mert meghatározza a szóba jöhető alternatív terápiákat, pl. CLL esetén nem szoktunk okvetlenül kemoterápiázni.
Összefoglalva: a fenti lista nem megbízható egyelőre, én a klasszikus kezelést javasolnám, kiegészítve néhány fent leírt segédterápiával. Bármilyen nehéz is egy ilyen betegséggel szembenézni, jóindulattal kérem, hogy ne dőljenek be egy ilyen cikknek. Én magam is dolgozom alternatív rákellenes terápián, de jó szívvel ebben a fázisban azt sem tudom ajánlani.
Tiszta szívemből jobbulást kívánok az összes betegnek!
Nagyon szépen köszönöm, hogy ilyen gyorsan válaszoltál!
(Ha megengeded, privátban hamarosan írok még)
Várjuk a további orvosi véleményeket.
Szerintem ez nem ilyen egyszerű. Nem csak a C-vitamin bioaktív antioxidáns. Ugyanezeket a sejtbiológiai folyamatokat más vegyületek is képesek önmagukban részben, vagy kumulatíve összességében elvégezni. Szent-Györgyi a szabadgyökök rákkeltő hatásában hitt, ennek megfelelően az antioxidánsok "szabadgyök-fogó" tulajdonságait vizsgálta, amely egy létező folyamat, de ma már tudjuk, hogy a rák egy sokkal szerteágazóbb betegség, nincs rá egységes gyógymód, ahogy a kialakulása sem egyféle.
Küzdeni ellene is csak sokféle módon lehet, akárcsak a fertőző betegségek ellen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!