D vitamin tablettában szedve és napozás során ugyanúgy, ugyanazt a hatást éri el a szervezetben, vagy esetleg csak a vérben kimutatható szint lesz magasabb ha tablettákat szedünk, de pl egy sor betegségre, hormonszintre, immunrendszerre stb.. is hat?
Átlagembernek d vitamint szedni a fűtési idénybe kell, ha póló+ rövidnadrágban kint tölt min napi fél órát, akkor elhagyhatja.
A d vitamin a szervezetben hormon szerűen viselkedik, ha van elegendő, akkor a szervezetünk titrálja ki mennyit alakít tovább (egy vagy két lépésben), a hatékony aktívabb formák egyikébe.
Jelenleg már napkrém használata mellett is elég a napsütés a d vitamin ellátáshoz, annyira erős a sugárzás. Másfél hónap múlva napforduló. Nagyon magasan van a nap, sokat van világos. Ez így lesz októberig. Kb utána el lehet kezdeni a d vitamint szedni.
A d vitamin lassan ürül ki szervezetből, tehát általában március környékére szokott esni (tavaszi fáradtság)
Ezért érdemes szedni már október-novembertől kezdve, hogy ezt kitold 1-2 hónappal, és akkor már április-májusban a napfény fog újra feltölteni d vitaminnal, ami nagyon hatékony. Tényleg elég egy arcnyi felület napoztatása 15 percig/nap a megfelelő d vitamin ellátáshoz. Ennél jóval több napfényt kapsz valószínűleg te is.
A tablettának amúgy nagyon rossz a hasznosulása. Ha csak nincs különösebb oka a pótlás növelésének, akkor április-október között nem igazán van értelme szedni.
Illetve a d vitamim zsírban oldódik. Ezért vannak ilyen olivás kapszulák és hasonlók. Szóval étkezés közben érdemes szedni. De tényleg nem ér semmit ilyenkor nyáron már egy egészséges embernek. Elmész sétálni, és már több, mint elég d vitaminhoz jutottál.
3-as, pedig kettes jól írta.
A D-vitamint elő képes állítani a szervezetünk, de az enzimreakció akkor kielégítő ha érnek minket UV sugarak.
"3-as, pedig kettes jól írta."
Hát nem. A biológiailag aktív D vitamin molekula kialakításának három lépése van, ezek közül az első a bőrben történik, ehhez kell az UV fény. (A másik kettőt a máj és a vese csinálják).
Ez a fény által katalizált lépés a 7-dehidrokoleszterin átalakulása kolekalciferollá, ezt nevezzük a hétköznapi életben D3 vitaminnak. Ha ezt a molekulát visszük be kívülről egy táplálékkiegészítő tabletta formájában, akkor azzal az első, fényigényes lépést átugorjuk, a másik kettőt pedig megcsinálja a máj és a vese. (Ezt a két lépést negatív visszacsatolás, hormonok, és a vér kalciumtartalma szabályozzák. A fény ezekre nem hat.)
Hogy az eredeti kérdésre is válaszoljak, ha a vérben megfelelő a hormonszint, akkor a hatás is meglesz. (Mondjuk ez attól is függ, melyik molekula szintjét vizsgáljuk, a kolekalciferolét, vagy a ténylegesen aktív kalcitriolét. Egyes betegségek/állapotok (pl menopauza, cukorbetegség) befolyásolhatják a kalcitriolt kialakító enzim működését a vesében, így egy adott kolekalciferol (D3) szinthez különböző kalcitriol szintek is tartozhatnak.)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!