Covid esetén, ha lélegeztetésre van szükség, ahhoz alá kell írnia a betegnek egy papírt, hogy beleegyezik?
Ha éber és beszámítható állapotú, akkor igen, az ilyen kockázatos beavatkozásokhoz kerik a beleegyező nyilatkozatot.
"Az emberi élet védelme a legfontosabb, és ha az orvosok úgy látják a kórházban, hogy szükséged van lélegeztetőgépre, akkor nem kérik ki senki engedélyét, így a tiédet sem."
Ez nem egészen így van. Ha Kovács Jozsi minden előzmény nélkül egyszercsak lélegeztetőre kényszerül, akkor ott nem kérdeznek semmit. Ha Kovács Jozsi a második infarktusa után tett egy "nem újra elesztendo" nyilatkozatot, akkor nem teszik lélegeztetőre. Amúgy meg minden orvosi beavatkozás visszautasítható
Kovács Józsinak a nyilatkozatát nem fogják figyelembe venni. Újra fogják éleszteni, ha akarja, ha nem. Idő sincs rá utánanézni, hogy tett-e ilyen nyilatkozatot. A másik hogy az eutanázia nem engedélyezett ma magyarországon.
Láttam egy nénit a kórházban, aki oxigén palackból lélegzett, és már minden baja volt, meg akart halni. Kérdezte is, hogy mikor fog már meghalni. De a nővérek mondták neki, hogy ez nem így működik ám. Rákos betegségnél elutasíthatod a kezelést, ha már nincs esélyed a gyógyulásra, sőt alapból nem is kezelnek tovább.
"Kovács Józsinak a nyilatkozatát nem fogják figyelembe venni. Újra fogják éleszteni, ha akarja, ha nem. Idő sincs rá utánanézni, hogy tett-e ilyen nyilatkozatot. "
Téves. A nagyapám tett ilyen nyilatkozatot. Nem élesztették újra.
"A másik hogy az eutanázia nem engedélyezett ma magyarországon."
Igaz, csupán köze nincs az egészhez, ugyanis itt szó nincs eutanáziáról, csupán egy egészségügyi beavatkozás visszautasításáról, amihez mindenkinek joga van.
A néniről szóló történet megint nem ide tartozik, az megintcsak eutanázia kérdés. Azt mondjuk nem értem, a rákos beteget ezek után miért hozamod fel, hiszen az épp az én igazamat bizonyítja: visszautasíthatja a kezelést.
Javaslom elolvasni az egészségügyi törvény 20. paragrafusát.
"lhasználás, kutatás vagy oktatás céljából eltávolítsanak.
Az ellátás visszautasításának joga
20. § (1) A cselekvőképes beteget - a (2)-(3) bekezdésekben foglaltakra tekintettel, illetőleg a (6) bekezdésben foglalt eset kivételével - megilleti az ellátás visszautasításának joga, kivéve, ha annak elmaradása mások életét vagy testi épségét veszélyeztetné.
(2) A beteg minden olyan ellátást, amelynek elmaradása esetén egészségi állapotában várhatóan súlyos vagy maradandó károsodás következne be, csak közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban, illetve írásképtelensége esetén két tanú együttes jelenlétében utasíthat vissza. Ez utóbbi esetben a visszautasítást az egészségügyi dokumentációban rögzíteni kell, amelyet a tanúk aláírásukkal hitelesítenek.
(3) A betegség természetes lefolyását lehetővé téve az életfenntartó vagy életmentő beavatkozás visszautasítására csak abban az esetben van lehetőség, ha a beteg olyan súlyos betegségben szenved, amely az orvostudomány mindenkori állása szerint rövid időn belül - megfelelő egészségügyi ellátás mellett is - halálhoz vezet és gyógyíthatatlan. Az életfenntartó, illetve életmentő beavatkozás visszautasítása a (2) bekezdés szerinti alaki előírások betartásával történhet.
(4) A (3) bekezdés szerinti visszautasítás csak akkor érvényes, ha egy háromtagú orvosi bizottság a beteget megvizsgálja és egybehangzóan, írásban nyilatkozik arról, hogy a beteg döntését annak következményei tudatában hozta meg, illetve, hogy a (3) bekezdés szerinti feltételek fennállnak, továbbá a beteg az orvosi bizottság nyilatkozatát követő 3. napon - két tanú előtt - ismételten kinyilvánítja a visszautasításra irányuló szándékát. Amennyiben a beteg nem járul hozzá az orvosi bizottság vizsgálatához, a kezelés visszautasítására vonatkozó nyilatkozata nem vehető figyelembe.
(5) A (4) bekezdés szerinti bizottság tagjai a beteg kezelőorvosa, egy - a beteg gyógykezelésében részt nem vevő -, a betegség jellegének megfelelő szakorvos, valamint egy pszichiáter szakorvos.
(6) A beteg nem utasíthatja vissza az életfenntartó vagy életmentő beavatkozást, ha várandós és előre láthatóan képes a gyermek kihordására.
(7) A (2)-(3) bekezdések szerinti visszautasítás esetén meg kell kísérelni a beteg döntése hátterében lévő okok - személyes beszélgetés alapján történő - feltárását és a döntés megváltoztatását. Ennek során a 13. § szerinti tájékoztatáson túl ismételten tájékoztatni kell a beavatkozás elmaradásának következményeiről.
(8) A beteg a visszautasításra vonatkozó nyilatkozatát bármikor, alaki kötöttség nélkül visszavonhatja."
🤣🤣🤣Nevetseges, hogy az van lepontozva, aki korrekt valaszt ad a kerdesre. Ugyanakkor nem meglepo. Es kerdezo termeszetesen 5osnek/7esnek van igaza.
Nem meglepo, hogy a tobbseg nem hasznossag alapjan pontozgat, de azert az erdekes, hogy vajon mi nem tetszik nekik abban, hogy egy beszamithato egyen donthet az ot erinto orvosi beavatkozasokrol. En felpontoztam azert, de hat a sok h*lye ellen keveset er.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!