Mekkora IgG antitest érték (AU/ml) a "normális" (tól-ig) azután, hogy valaki teljesen beoltott a koronavírus ellen?
Attól függ, melyik oltást kaptad, mennyi idős vagy, vannak-e alapbetegségeid, és melyik labor melyik tesztjével mérik.
Így lehet általában jellemző szinteket mondani, de ettől persze egyéni eltérések nagy számban vannak.
Kedves harmadik. A jellemző szinteket hol lehetne megtalálni táblázatos vagy listás felsorolós formában? Például egy olyan táblázat hasznos lenne, hogy függőlegesen a korosztás, vízszintesen pedig az oltás fajtája. És így a metszéspontokban az adott korcsoportra és oltásra jellemző értéktartományok.
Hol vannak ilyen információk? Honnan lehet ezt megnézni? Fontos, hogy ne csak egy saját (a fenti kérdéseket metsző) választ kaphassak, hanem böngészhessek az általános értékek között.
Nincs ilyen táblázat! Ezek csak a saját tapasztalati értékeim, és ahogy írtam, egyénileg sok kivétel van alóla, egészen biztosan.
Amúgy itt nincs olyan, hogy "normális". Az van, hogy vagy elegendő védelmet ad, vagy nem. Ami majd később kiderül, abból, hogy elkapjuk-e a koronavírust vagy nem. Betegek leszünk, vagy nem.
Még nem tudják a szakemberek megmondani, mi az a legalacsonyabb antitest szint, ami már biztosan véd. Remélem, a másik feléről meg nem derül ki, hogy káros (a túl sok ellenanyag.)
Kedves utolsó. Szerintem alapvető félreértés van ebben a kérdésben, lehet hogy nem úgy fogalmaztam meg:
Engem NEM az érdekel, mennyi az az érték ami biztosan véd ill. mennyi az ami már káros; tudom hogy ezekre (még) nem tudjuk a választ és a kutatók, virológusok sem biztosak ezekben (még).
Ami engem érdekel, egy szigorúan méréssel megmutatható információ: a beoltottak (különböző vakcinák bontásában, lehetőleg) konkrétan mekkora ellenanyag szintet "produkálnak" TÉNYLEGESEN? És mivel én guglizással nem találtam infót erről, ezért tettem fel itt a kérdést.
Kizárólag a tényleges számadatok érdekelnek, lehetőleg minél több mintával. Értékelés, következtetések levonása nélkül.
Egy két helyen láttam ilyen adatgyűjtési próbálkozást, de azokkal nem túl sokra megyünk, mert akik elindították a gyűjtést, nem laboratóriumi szakemberek, ezért nem tudják biztosan jól csoportosítani a beküldött eredményeket, akik pedig beküldik az eredményeiket, azok nem tudják, pontosan milyen információt kellene megadniuk, hogy a megfelelő csoportba lehessen őket sorolni. Sőt, továbbmegyek: nem is tudhatják a megfelelő infót, mert az nincs a leleten. (A metodika pontos meghatározására gondolok, mert attól függ, hogy melyik eredményeket kell egy csoportba sorolni, mert csak azokat lehet egymással összehasonlítani.) Ezerféle teszt létezik már ugyanis.
A megfelelő helyeken (ahol végzik ezeket a vizsgálatokat) viszont rendelkezésre állnak az adatok, ezeknek a laboroknak egy részében pedig elemzik is az eredményeket, de azokat tudományos előadásokon, tudományos folyóiratokban fogják közölni, ki tudja, mikor fog eljutni a nagyközönséghez. (Nem azért, mert titok, hanem mert ennek mindig is ez volt a módja, csak most hirtelen mindenkit elkezdett érdekelni a szerológia! :)
Az is igen nagy probléma, hogy mindenki ad-hoc mérettet magának antitesteket, ki a 2. napon, ki a 7. napon, ki a 14. napon, ki a 35. napon, a 36. napon, a 45. napon, a 111. napon... Márpedig igen nagy mértékben függ az antitest szint attól, hogy mennyivel az oltás után van mérve. Valódi összehasonlítást akkor lehetne tenni, ha mindenkitől az oltása utáni ugyanannyiadik napon lenne levéve a minta. És azt is kellene tudni, volt-e COVID-os az illető, mert ha volt, akkor igen jelentősen magasabb az antitest szintje, mint ha nem volt. Ha ez az infó hiányzik, megint nem sokra megyünk az eredményekkel.
Magyarul: csak laboratóriumi szakemberek fognak tudni valós, megbízható elemzéseket készíteni, direkt ezt a célt szolgáló kutatással. Az pedig nem a Facebook-on lesz közölve.
Ez az egyik. A másikat este megkeresem.
Ahol az egység, vagy az előtte szereplő szám (a **-gal jelölt határérték) nem ugyanaz, az biztos nem ugyanazzal a metodikával készült. Továbbá, attól, hogy ugyanaz (akár a mértékegység, akár a határérték), még nem biztos, hogy a metodika is ugyanaz. Továbbá, abból, hogy a határérték egyik tesztnél x-szerese a másik teszt határértékének, még nem következik, hogy az ezekkel mért eredmények is így viszonyulnak egymáshoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!