Sok fertőzött lesz, ha bejön az Indiai mutáns?
India az indiai mutánskor
Legalább 17 országban van jelena koronavírus indiai variánsa, amely vélhetően felelős az Indiában kialakult egészségügyi válságért – közölte kedden az Egészségügyi Világszervezet.
A hivatalosan B.1.617 jelű vírusvariánst – amely arról kapta hétköznapi nevét, hogy Indiában találkoztak vele először – összesen több mint 1200 DNS-szálban mutatták ki a szóban forgó országokban.
A legtöbb ilyen DNS-kódsort
Indiából,
Nagy-Britanniából és
az Egyesült Államokból, valamint Szingapúrból
töltötték fel az influenzavírusok DNS-adatait gyűjtő GISAID globális adatbázisba, de például Görögországból, Svájcból, Belgiumból és Olaszországból is.
A világszervezet modellkészítései alapján a B.1.617 gyorsabban terjed, mint az Indiában megtalálható többi vírusvariáns, ami arra utal, hogy nagyobb a fertőzőképessége.
MÍG A WHO KORÁBBAN CSUPÁN „ÉRDEKES VARIÁNSNAK” NEVEZTE AZ INDIAIT, MOST MÁR „AGGASZTÓNAK”, AMI ARRA UTALHAT, HOGY VESZÉLYESEBB (FERTŐZŐKÉPESEBB, HALÁLOSABB, A VAKCINÁKNAK JOBBAN ELLENÁLLÓ).
Ez az eredménye annak, hogy járvány közben oltanak.
Sajnos nem lehet megvárni a harmadik hullám végét, hogy akkor kezdjünk csak el oltani.
FONTOS - AMIT AZ INDIAI MUTÁNSRÓL TUDNI ÉRDEMES
AMIT AZ INDIAI MUTÁNSRÓL TUDNI ÉRDEMES
Miközben elborzadva figyeljük Indiában a Covid pusztítását, érdemes vele alapszinten megismerkedni, mert a mutáns sajnos nem csak Indiára nézve veszélyes.
India gyakorlatilag kapitulált a Covid előtt. Az országban már nem tudják követni a fertőzöttek és a halottak számát, az egészségügy tartalékai kimerültek, elfogyott többek között az orvosi oxigén is. Jelenleg több ország is igyekszik segítséget nyújtani a katasztrofális helyzetbe jutott, 1,3 milliárd lakosú országnak.
Mi okozta mindezt?
Jelenleg úgy néz ki, hogy kulcsfontosságú szerepe van egy új, minden eddiginél érdekesebb mutáns vírusnak. A B.1.617-nek nevezett variáns ugyanis, kicsit leegyszerűsítve, két korábbról ismert mutáns egyesülése, a konvergens evolúció terméke. Az E484Q vagy L452R mutációkkal rendelkező variánsokat külön-külön már korábban is láttuk, de együtt, egy víruson belül még nem láttuk ezt a két mutációt.
A kettős mutáns terjedésére jellemző, hogy míg januárban csak elvétve fordult elő, április elején már ez okozta a fertőzések több mint felét Indiában, sőt egyes régiókban még többet is a Bloomberg adatai alapján. Azóta felfedezték Indián kívül több országban, például Írország, Nagy-Britannia és az USA hatóságai is beszámoltak már megjelenéséről az outbreak.info részletes elemzése szerint. Számunkra ebből értelemszerűen Nagy-Britannia a leginkább releváns, ahol számos magyar él és dolgozik. Csak idő kérdése, hogy a kettős mutáns megjelenjen nálunk is, amire inkább előbb, mint utóbb számíthatunk. Több ország már letiltotta az India területéről történő beutazást, de ez valószínűleg csak késleltetni fogja a behurcolást, nem pedig megakadályozni.
Az ördögnél is ördögibb
Az indiai variánsban található mindkét mutációról ismert, hogy csökkenti a korábbi megfertőződés vagy vakcinák által kiváltott antitestek kötődési képességét a vírushoz, bár nem szünteti meg teljesen. Erről Jesse Bloom, a University of Washington mikrobiológus docense számolt be. Az L452R mutáció önmagában is képes a vírus fertőzőképességének mintegy 20 százalékos növelésére és a vírus elleni antitestek kötődésének 50 százalékkal történő csökkentésére az Egyesült Államokban végzett tanulmányok alapján. Ez a mutáció található a nemes egyszerűséggel „Devil”, azaz ördögnek nevezett kaliforniai mutánsban is, amely az év elején okozott pánikot az USA nyugati partján, tegyük hozzá, teljes joggal.
Az itt tapasztalt mutáció a korábban sikerrel alkalmazott mesterséges antitestkezelések hatástalanságához vezethet. Ilyen terápiát kapott például Donald Trump is, aki látványosan hamar gyógyult meg a koronavírus-fertőzésből, annak ellenére, hogy több, a betegség súlyos lefolyására is hajlamosító rizikófaktorral rendelkezett. Mindenképpen aggasztó lenne tehát, ha az új variáns esetében ezek a kezelési lehetőségek már hatástalanok lennének. Jelenleg úgy tűnik, hogy ez a mutáció képes lehet az antitestek mellett a sejtes immunitás megkerülésére is.
A másik mutáció, vagyis az E484Q sem kecsegtet túl sok jóval. A mutációk megváltoztatják a vírus tüskefehérje ACE2 receptorral történő interakcióját is, amelynek a vírus légutakba történő bejutásban van szerepe. A két mutáció együttes előfordulása egy vírus variánson belül tehát valóban okot ad az aggodalomra. A további vizsgálatok jelenleg folynak, egy részükből már született tudományos publikáció, ezek többsége azonban független szakmai lektorok véleményére vár még.
A szerző allergológus és klinikai immunológus szakorvos.
(Borítókép: Oxigént kapó nők egy ideiglenes Covid-gondozási központban, Indiában 2021. április 27-én. Fotó: Amal KS / Hindustan Times / Getty Images)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!