Ha ennyire ártalmatlan kis “influenzaszerű” betegséget okoz a koronavírus akkor miért hoztak ilyen drasztikus döntéseket a megelőzésére?
Az influenza járványok alatt sosem állt le a tanítás, nem volt karantén, nem voltak rendezvények betiltva stb.
Akkor most hol is az igazság?
Nem vagyok szakember, de úgy józan paraszti ésszel azt megítélni, hogy egy járvány mennyire veszélyes, az egy sokváltozós kérdés:
- Milyen gyorsan terjed?
- Mekkora a halálozási ráta?
- A népesség mekkora hányada szerzett már – akár csak részleges – immunitást?
- Mennyire könnyen kezelhető?
- Van-e ellene védőoltás?
Illetve nem csak konkrét egészségügyi szempontok játszanak szerepet, hanem közvetett hatások. Lehet, hogy ha veszünk ezer ember, aki nem csak túléli, hanem bármiféle tartós egészségkárosodás nélkül vészeli át a betegséget, attól még az nagy terhet jelent az egészségügyre, amíg gyógyul, amíg kezelni kell. Ilyen szempontból pl. nem mindegy, hogy ha végül 200 000 ember fertőződik meg, az 4 hónap alatt történik, vagy 1 év alatt, hiába ugyanannyi a fertőzöttek száma, a halottak száma stb…
Igen, többnyire influenzaszerű tüneteket okoz a koronavírus, sőt a többségnél különösebb kezelés nélkül magától megbirkózik vele az immunrendszer, de nem elhanyagolható számban súlyos tüneteket produkál, mondjuk konkrétan lélegeztetőgépre kell tenni az illetőt, hogy túlélje. Na a koronavírusnál ez jóval nagyobb arányban történik meg, mint az influenza esetén.
És igen, lehet, hogy még jóval kevesebben betegedtek bele, illetve haltak bele világviszonylatban, mint az influenzába, de kérdés, hogy ez így marad-e. A vírus nem úgy működik, hogy „elég embert megfertőztem már, ideje nyugdíjba vonulni”. A járványok idővel lecsengenek. Némelyik meglepően gyorsan, némelyik meglepően sokáig eltart. Nincs ember a földön, aki meg tudná mondani, hogy a koronavírus hol fog megállni. 200 ezer embernél? 2 millió embernél? 20 millió embernél? 2 milliárd embernél? Passz. Lehet, hogy valamilyen hatásra megáll két hét múlva az exponenciális terjedés, és elkezd magasabb lenni a kigyógyultak száma, mint az új megbetegedések száma. Lehet, hogy ez 2 hónap múlva következik be. Lehet, hogy 4 hónap múlva. Közbeszólhat az időjárás, valamilyen mutáció, meg még egy raklap tényező, és nem tudjuk melyik fog és milyen irányban hatni.
És itt amit tudunk csinálni, hogy nyomjuk a féket, mint az állat. Mert a különböző intézkedések, elővigyázatosságok jelentősen tudják lassítani a vírus terjedését, vagy meg tudják állítani. Kínában már naponta több ember gyógyul ki belőle, mint ahányan elkapják, nyilván ott azért drasztikus intézkedéseket vezettek be, és a népesség is jobban megszokta, hogy felülről irányítsák. Európában meg exponenciálisan terjed.
~ ~ ~
Szóval influenzában sokkal többen betegszenek meg *még*. Viszont a halálozási rátája jóval kisebb. A koronavírusnak jóval nagyobb a halálozási rátája, viszont kicsivel lassabban is terjed, mint az influenza, de jóval gyorsabban, mint mondjuk a SARS. A koronavírusba kevesebben halnak bele, mint az influenzába, mert kevesebb a fertőzött. De arányaiban többen. Ha viszont a koronavírus annyira terjed el, mint az influenza szokott, akkor sokkal többen halnak majd bele. Ha elterjed annyira… Ezért kell ennyire nagy elszántsággal felvenni ellene a harcot. A jelenlegi helyzetben ha kimész az utcára, nem sok félnivalód van. Jelenleg. De hogy a jövőben mi lesz, abból a szempontból nem mindegy, hogy milyen intézkedéseket hoznak.
Azt azért a hiradasok elfelejtik megemliteni, hogy a halalos aldozatok oriasi tobbsege, mar valamilyen kronikus betegsegben szenvedo, legyengult immunrendszeru idos beteg.
Nyilvan vannak, lehetnek szovodmenyek a 30eves egeszseges korosztalyban is, de naluk ez megfelelo kezelessel kordában tarthato es gyogyithato.
De jobb a panikkeltes.
Mostanra kiderült, hogy a korcsoportok között nincs akkora különbség, mint kezdetben volt.
Az természetes, hogy a haldokló öregek hamarabb feladják, aztán a gyenge gyerkőcök, de végül az aktív felnőttek közül is sokan eljutnak abba a stádiumba, amikor az ellenálló képességük már nem elégséges a kórral szemben.
Természetesen amikor azt látták, hogy még csak az idősek közül szedte a kór az áldozatát, akkor azt gondolták, hogy csak rájuk veszélyes, de kiderült, hogy ez nem teljesen így van, sőt, az aktív korúak is eljutnak végül abba az állapotba.
Az is egy kellemetlen velejárója a kórnak, hogy több halálos megnyilvánulása van tudtommal, aki esetleg meg tudna küzdeni elvileg a tüdőgyulladással, azoknak a központi idegrendszerét annyira károsíthatja a szervezetben szétáradó kórokozó, hogy alulmarad, így lényegében csak időt nyer a paciens.
Sokak számára valóban nem sokkal több, mint az influenza, de sajnos ezek a végzetes szövődmények sokkal, de sokkal gyakoribbak a covid 19 esetében, na és még az is hozzájön, hogy olyan is van, akik meggyógyulnak ugyan, de nagyon megviseli őket a betegség lefutása és az kérdéses, hogy maradandó károsodás kialakul e egyeseknél?
> a halalos aldozatok oriasi tobbsege, mar valamilyen kronikus betegsegben szenvedo, legyengult immunrendszeru idos beteg
Azokért meg hát ugye nem kár… Ha jelenleg még kicsi is az esélye, hogy a családom elkapja a koronavírust, akkor azért megnyugtató, hogy az én életbenmaradási esélyem – ugyan az édesanyám életbenmaradási esélyének a kontójára – magasabb. 😒
Nem mondtam h kar az idosekert. En is aggodnek ha a 60 eves anyam elkapna..
Ugyanakkor jobb tisztaban lenni vele, hogy az egeszseges felnotteknel a halalozasi rata joval alacsonyabb mint 2%. 2%fölé az idős es mar beteg emberek viszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!