Egy fogorvos beköthet infúziót?
Mármint,van joga hozzá, hogy infundáljon, és vénás injektciót adjon be?
Mármint, az egyik családtagjának be kell adni egy Notropil injektciót, ami keringést segíti. Ő otthon beadhatja? Tehát be tud adni infúziót, és van joga hozzá?
Már egy diplomás ápoló is beköthet, úgy tudom, akkor ő is , nem??
És a fogorvosi képzés/5év/ , miben különbözik a képzési elve, módszertana,stb.. , mint az általános orvosi képzéstől/6év/??
Őknekik nem kell járniuk boncolásra?
És megéri ennek menni?
Teszem fel, 10 évet dolgozok benne, utána lesz annyi pénzem, hogy magánszektorban dolgozzak, akkor az már többet "hoz"???
Amúgy miket csinál a szájsebész?
Valaki NORMÁLISAN leírná?
Mennyi esztéka alapon a fizetése?
ÉS a fogpótlástanra szakosodók, nem jobban keresnek, főleg magánszektorban, ők csinálják, és helyezik be az inplantátumokat, nemde????
Szájsebész alatt a köznyelv érti a dentoalveoláris sebészt és a fejnyaksebészt is, pedig a kettő nem ugyanaz.
Előbbi az 5 éves fogorvosi szakra épülő szakvizsga, amelyet 3 év alatt szerezhetsz meg, csakúgy mint a többi szakvizsgát a fogászatban (pl fogszabályozás). Minekután nekik kötelező gyakorlatot teljesíteníük fekvőbeteg osztályon (szemben a többi szakvizsgával) így elképzelhető, hogy van tapasztalatuk vénát szúrni, infúziót bekötni. Ez egyébként egy fogorvosnál is előfordulhat, ha fakultatíve eljár szabadidejében ezt megtanulni, mert ha vki anafilaxiás sokkot kap, nem árt vénát szúrni (bár megoldható persze másként is). A gyógyszerelés olyan értelemben rábízható, hogy a szakorvos által megadott dózisban ő is beadhatja betegnek, de döntést nem hozhat egy terápiás dózisban szedett gyógyszerről (kivétel fogászat, mint szakterület). Tehát olyan nem fordulhat elő, hogy egy fogorvos felír csakúgy egy kardiológiában használandó gyógyszert.
A dentoalveoláris sebész a fogakaz körülvevő csonttal, lágyszövettel foglalkozik. Példál kombinált fogeltávolítás, cisztaműtétek, csontpótlások, implantológia (ezt egyébként bármelyik fogorvos csinálhatja szakvizsga nélkül is, tanfolyamokon is megtanulható) stb.
A fejnyaksebész elvégzi a 6 év általános orvosit, majd a fogorvosit (itt már csak a szakmai részt kell persze, ez 3 év), majd szakosodás. Tumorok, törések, a fejnyak területén előforduló bármilyen elváltozás őhozzájuk kerül (kivétel lersze az idegsebészeti és fülorrgégészeti eseteket).
Mindkettő tipikusan kórházi körülmények között dolgozik, illetve az előbbi tud magánrendelőben is, de általában kiegészítve protetikai feladatokkal, ami nem szájsebészeti skill, illetve persze sok sok implantátummal, csontpótlással. Keresete is ettől függ. Sztk-ban egyébként puttyony fingot kapnak a fogorvosok, fogszakorvosok, 120-160e nettora lehet számítani, így persze a legtöbben foglalkoznak magánpáciensekkel.
Utolsó! Köszönöm, hogy ilyen szépen kifejtetted.
Én a dentoalveoláris sebészekre gondolok, tehát, azokra, akik fogorvosi után egyből+3 év, és már dolgozhat.
És a +3 év már a tehozzád legközelebbi SZtk-ban töltöd, nem az egyetemen...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!