Metszőfog gyökérkezelés. SZÜKSÉGES? [Többi lent! ]
Nagyon gyakori hogy fogbalesetnél egy idő után elhal a fog. Ez nem jár semmilyen tünettel, maximum csak röntgenből lehet látni, illetve a fog elszürküléséből lehet rá következtetni. Ennek az oka lehet egyrészt ha a balesetnél a gyökércsúcs elmozdul a helyéről (pl. benyomódik vagy oldalra mozdul) és megszakad a fog és a főideg közötti kapcsolat, másrészt ha a törés valamilyen módon érinti a fogbelet (pl. pulpa közeli repedés vagy megnyílt pulpakamra). Utóbbit ideiglenes gyógytöméssel, illetve megfelelő alábéleléssel esetleg meg lehet menteni, de egy vékony metszőfognál ez nem jelent 100%-os sikert.
Bár egy ilyen baleset miatt elhalt fog nem jár különösebb tünettel, de egy gyökércsúcs körüli ciszta kialakulásához is vezethet. Tulajdonképpen egy gócként működik és hosszú távon az egész szervezetre károsan hat. Tehát mindenképpen időben kezelni kell.
Érzésteleníteni ilyenkor azért nem szoktak, mert egy elhalt ideggel már úgysem nem érzel semmit, illetve arra szükség van hogy a gyökércsúcs végét érezd a kezelés közben.
Megfúrja a hátsó oldalán, egy tűvel kiszedi az ideget, közben átöblíti fertőtlenítő folyadékkal. Ezután ha gennyesnek vagy gyulladtnak látja akkor tesz bele ideiglenes tömést vagy nyitva hagyja a genny ürülése miatt és kb. 2 hét múlva vissza kell menned (az ideiglenest addig kell cserélgetni, amíg el nem múlik a gyulladás). Végleges tömés előtt be kell mérni a gyökércsatornát (tűs kontroll röntgennel vagy apex locátor), a mért adatokkal megreszeli a csatorna falát (közben többször is átöblíti fertőtlenítő folyadékkal), majd kiszárítja (papírpoint) és betömi (sealer + guttapercha), a végét leégeti és a tetejére kompozit tömőanyagot tesz. Elég hosszadalmas munka, szóval kell hozzá a türelem. Maximum annyi kellemetlen dolog lehet benne, hogy bök egy kicsit amikor az ideg kivételekor megtalálja a gyökércsatorna végét - ezt ő nem látja, csak te érzed, ezért kell a visszajelzésed.
Ez amit leírtam, a sima gyökértömés. Valamivel stabilabb megoldás lenne viszont ha gyökércsapot raknak a csatornába, ami annyit jelent hogy egy fém anyagot raknak az elkészült gyökértömés tetejére (a tömést csak a gyökércsúcs zárása miatt hagynák meg). Több megoldás is van erre (gyári csap, egyéni gyökércsapos műcsonk), a lényeg hogy erre lehet építeni egy stabil koronát. Egy ilyen koronát azért kell meggondolni, mert az ideg nélküli, tulajdonképpen élettelen fog nagyon törékeny, akár egy körtében is ott maradhat a fog fele. Koronával és gyökércsappal viszont stabilabb lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!