Meddig marad jó egy fog gyökérkezelés után?
Egyik nap minden előzmény nélkül nagy fájdalmat éreztem a fogamban, olyat hogy 10 es skálán 10 es erősségű, hát nagyon megijedtem, pedig minden nap 3x mosok fogat.
Ráadásul nem tudtam pontosan melyik fogam fáj, mert 2 közötti ponton éreztem, a doki felnyitotta az egyiket valószínűleg az fájt. Most gyökérkezelés alatt tartok. De azt mondta a másikat is kell. Ezt nem értem miért.
Nagyon odszkodok tőle hiszen a gyökér kezelt fog már nem része a keringésnek, egy halott test. És így gyökérkezelten mennyi ideig maradhat "ép" a fogam? Mivel utolsó 2 fogakról van szó, az annyira nem is gáz ha elszineződik, amitől félek az hogy begyullad ill. széttörik apróbb darabokra
nekem van 15 éves kitűnően működő gyökérkezelt...
szerintem évtizedekig működik a jó fogorvos által megmentett fog. És biztos jó fogorvos,ha ott hátul, ahol annyit lát mint a bányász a bányában vállalta- a jó fogorvos minden menthetőt ment, mert a pótlás drága és sohasem olyan jó, mint az eredeti. A másikra talán a röntgenen látott rá, hogy gyulladt?
azért egy gyökérkezelés előtt kellene röntgen..
(ha terhes valaki tilos a röntgen)
Nem közvetlenül ide vág, de azért gondoltam érdekes infó lehet:
A csontozat és a fogak általános egészsége, és megújulásának képessége nagyban függ a szervezet koleszterin szintjétől, ugyanis a szervezet koleszterintből állítja elő a csontok és fogak számára szükséges D-vitamint napfény hatására. Nyilván a D-vitamin pótlása is szóba jöhet. Szóval ha meg akarja őrizni valaki a fogai egészségét, akkor ügyeljen erre.
A koleszterinről még annyit, hogy minden embernek más a koleszterin igénye, így a normális koleszterint szint is egyéni. Van akinek több, van akinek kevesebb. Szoros viszonyban áll a testtömeggel. A szervezet termeli a koleszterint, és a koleszterint termelés fordított arányban áll a bevitt koleszterint mennyiségével. Tehát aki sok koleszterint eszik meg, annak a szervezete szükségszerűen kevesebbet termel. Ha keveset visz be, akkor többet termet.
Ha valaki D-vitamint szedne, fontos megállapítani a számára szükséges mennyiséget.
A tapasztalat szerint átlag öt évig marad épen egy gyökérkezelt fog, de 10-15 évig vagy akár az ember élete végéig is megmaradhat. Mégis az öt év a leggyakoribb. És ez független a fogorvos személyétől és ügyességétől, sokkal inkább szerepet játszik a fogazat típusa, a környezete és a páciens gondossága. Például egy vékony, harapásra használt metszőfog nélkülözhetetlenül terhelődik és sokkal könnyebben letörik, mint egy három gyökérrel rendelkező, nagy mennyiségű csonttal körbevett alsó nagyőrlő. A kisőrlők az alakjuk miatt szintúgy könnyebben letörnek, sőt ezek akár teljesen kettétörhetnek. Persze ha a beteg megtanul úgy rágni hogy a gyökérkezelt fogat a lehető legkevésbé terheli, akkor még lehet hosszú élettartama a fognak.
A másik dolog amit meg kell említeni az a fogmosás. Ha eredetileg a hiányos szájhigiénia okozta a fogbél gyulladását (vagy elhalását), akkor azon változtatni kell. Az ideg nélküli fog is el tud szuvasodni, és a fogkő is megtapad rajta. Sőt ha kompozit (fehér) töméssel lett fedve a gyökértömés, akkor az anyag zsugorodása miatt különösen oda kell figyelni ennek a fognak a tisztítására.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!