Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Amalgán tömést ingyen lecserél...

Amalgán tömést ingyen lecserélnek fehérre (porcelánra)?

Figyelt kérdés

2016. ápr. 6. 17:22
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Csak akkor ha egyébként is ki kellene cserélni a tömést.
2016. ápr. 6. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
És mikor kell egyébként is kicserélni a tömést? Ha azt mondom hogy fáj az a fogam akkor kicserélik?
2016. ápr. 6. 17:28
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Én tíz éve az összes amalgán tömésemet kicseréltettem.Nagyon megbántam.Épp a minap nésztem a számba és megdöbbenve láttam,hogy a "szép"töméseim összezsugorodtak.Persze csak alig láthatóan de a kis szintkülönbségnél látszik,hogy símán beszivárog minden.Amig nem muszály tartsátok meg még ha nem is esztétikus.
2016. ápr. 6. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Akkor kell kicserélni, ha a tömés nem zár megfelelően, alá vagy mellészuvasodott lesz a fogad. Néha csak röntgennel lehet megállapítani, hogy szükséges-e.
2016. ápr. 6. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
69%

Manapság ott tart az orvostudomány (a neten rengeteg hivatalos cikket olvasni erről), hogy célszerű kicseréltetni az amalgám tömést, akár fáj a fog, akár nem.

Állami fogászaton ingyenes a csere is.

2016. ápr. 6. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
#5 akkor is lecserélik ha nincs baja annak a fogamnak?
2016. ápr. 6. 20:20
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyedül akkor nem fogja az orvos kicserélni és magyarázkodhat, hogy nem veszélyes (ami már régen megdőlt, hogy ez nem igaz), ha lusta, nincs kedve dolgozni, nem szereti a munkáját, bal lábbal kelt fel, kiégett, nem jó orvos, pénzre hajt...ilyenek.

A jó orvos kicseréli akkor is ezt a tömést, ingyen, ha nem beteg a fog és odafigyel a munkájára.

Ettől függetlenül vannak olyan orvosok is, akik nem jól cserélnek ki pl. tömést, ilyenkor az ember kénytelen másik orvost keresni.

Viszont vannak olyan betegek is, akik nem ápolják megfelelően a fogukat, olyan élelmiszereket fogyasztanak, amiktől gyors romlás fordulhat elő vagy dohányoznak, drogoznak, hánytatják magukat stb. Szóval beteghiba is lehet, nem orvoshiba.

De lehet, egyikőjük sem hibás, csak a betegnek olyan betegsége van, olyan gyógyszereket kell szednie, amitől hamar megbetegedhet egy jól betömött fog is.

Az éves fogászati szűrés is sok minden miatt fontos.

Hallottam már olyanról, hogy az sztk-s orvos pénzt kért el tömésért, esztétikai tömésért is. Ha ez előfordulna, mindenképpen kérj számlát. Még a rendelőben olvasd el, miről állították ki és ha esztétikusra cserélték a tömést, akkor ez szerepeljen benne. Ha nem ez szerepel, kérj másik számlát és ezzel a számlával menj el az intézetvezető főorvoshoz vagy betegjogi képviselőhöz és ők majd tájékoztatnak téged a továbbiakról.

Éppen elég gond, hogy eddig is a fogadban volt az amalgám tömés. Cseréltesd ki, mihamarabb.

2016. ápr. 7. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
90%

[link]

[link]

Nincsen semmi baj az amalgám töméssel, ha lenne már rég betiltották volna, de ez még egyik országban sem történt meg. A tévhit onnan ered hogy mint tudjuk, az amalgám higanyötvözetből készül, illetve az is ismert hogy a higany folyékony és gáz halmazállapotban nagy koncentrációban súlyosan mérgező (az összetört hőmérőből is nagy koncentrációban párolog, főleg ha előtte lázat mértek vele). Szilárd állapotban (pontosabban ötvözetben) viszont nem ad le olyan mennyiségű higanyt, hogy az káros lenne. Természetesen kutatnak a témában, de a fémallergián kívül semmilyen káros hatást nem tudtak bizonyítottan az amalgámra fogni.

A porcelán az drága, az árát ki kell fizetni. Ráadásul a rendelőben nem tudnak olyan kerámiát gyártani, hogy azt azonnal be tudják rakni a fogba - vagyis lenyomatvétel után fogtechnikus készíti el és azt ragasztják be. Fehér tömésre egyszerűbb és olcsóbb (TB fizeti, vagyis ingyenes) megoldás a kompozit tömőanyag, aminek szintén vannak hátrányai (zsugorodik).

"Ha azt mondom hogy fáj az a fogam akkor kicserélik?" Persze hogy kiszedik. Aztán meg gyökérkezelik, mert ami fáj az gyulladt és azt ki kell szedni... Ne próbálj meg egy orvosnak hazudni: egyrészt nyilván nem hülye és átlát rajtad, másrészt te fogsz rosszul járni. Kicserélik anélkül is hogy bármi panasza lenne a fogadnak.

2016. ápr. 7. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Nincsen semmi baj az amalgám töméssel" ?

Közben meg a bemásolt cikkekben írnak az allergiáról, arról, hogy terhesség esetén és gyerekeknél kockázatos és arról is, hogy "kevés adat van, hogy a hosszú ideig tartó, alacsony koncentrációjú szennyezésnek, milyen egészségügyi következménye lehet"-ről és arról is, bizony az elmúlt időszakban voltak problémák az amalgámból és a kioldódásáról is, amikor berakják ezt a tömést.

Ezen kívül, egyéb szakorvosok által írt cikkekből is rengeteget találunk a neten, ami az amalgám ellen szól: csak beütjük a keresőbe és máris hivatkoznak kutatásokra és arra, senki ne engedjen amalgám tömést.

Ha valaki akarja, akkor rakasson be ilyen tömést vagy ne cseréltesse ki. Ez az ő dolga.

Ismerünk ugyebár olyan jelentéseket - összeesküvés elmélet ide vagy oda - , amiknek ilyen-olyan érdeke mellette szólni valaminek, amikről kutatások szólnak, hogy nem jó.

Én inkább a Semmelweis egyetem Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézetének hiszek, ahol az amalgám ellen szólalnak fel, amikor tanítanak bennünket.

2016. ápr. 8. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!