Tényleg, akinek hiányzik fogcsírája (kismetszők, bölcsességfog) azok evolúciós szempontból fejlettebbek?
"Lehet-e 32-nél kevesebb foga valakinek? Lehet. Ennek oka lehet az, hogy a fog genetikai vagy külső tényezők miatt nem alakul ki (ezt csírahiánynak nevezzük). Az evolúciós elmélet alapján a fogcsoportok leghátsó tagjai tűnnek el a törzsfejlődés során. (pl. az előembernek több metszőfoga volt, mint a ma élő embernek, bizonyos ragadozóknak több szemfoguk, a növényevőknek több őrlőfoguk, a hüllők közül a krokodiloknak, dinoszauruszoknak pedig szinte megszámlálhatatlanul sok foguk van – ezek az emberi fajnál alacsonyabb szinten lévő állatok. Így egy csepp humorral a kismetszőkkel vagy bölcsességfogakkal nem rendelkező embereket evolúciós szempontból fejlettebbeknek nevezhetjük."
Kedves Mónika!
Az evolúció abba az irányba halad, hogy egyre gyakoribbak a csírahiányos esetek. Ez nem kóros. A felső fogívet is meg kell nézni, mert nem törvényszerű,hogy mind a négy csíra hiányzik, de nem elképzelhetetlen.
Tisztelettel:Dr Iván Hajnalka
4. Mivel magyarázható, h. nem nõttek ki a felsõ kettes fogaim? Gyakori az ilyesmi?
Így a 4 bölcsességfoggal (kinõttek már) 30 db. van csak.
Egy panoráma röntgenfelvétel segítségével könnyen megállapítható, hogy miért hiányoznak a kettesek. Lehetséges, hogy a gyökerek megvannak, csak mélyen fent a csontban, valami akadályozta a kibújásukat. Ez a kettesek esetén ritkán fordul elő, ez inkább a 3-as, azaz a szemfogak hiánya esetén gyakori. Jellemzőbb az úgynevezett „atavisztikus jelenség” Ez annyit jelent, hogy az ember evolúciós fejlődése során megfigyelhető tendencia, hogy minden fogcsoport utolsó tagja (azaz frontfogak esetén a kettes, kisőrlő fogak esetén az ötös, nagyőrlő fogak esetén a nyolcas) hajlamos arra, hogy ne rendelkezzen maradó fogcsírával. Nekem például nincs egy darab maradó nyolcas (bölcsességfog) csírám sem, ez esetemben szerencse, mert nem is lenne helye. A kettes, vagy az ötös csírahiány ugyanilyen fejlődési jelenség, csak kellemetlenebb esztétikai következményei vannak. Láttam olyan pácienst, akinek minden kettese, ötöse és nyolcasa hiányzott – nem azért mert kihúzták, sosem volt csírája. Ez 12 foggal kevesebbet jelentett, ami nagyon komoly esztétikai probláémát okozott.
A csirahiány fejlődési rendellenességek közé tartozik.
Bölcsesség fognál előnyös lehet, kismetszőknél sosem. (Esztétikailag sem, ehhez nem kell semmilyen fogorvosi tudás h ezt belássuk)
Kismetszőfog hiányát pótolni KELL de minimum fogszabályzás.
:)
4. Esztétika az más! Nyilván a mai társadalmunk egy egységes esztétikai ízléssel rendelkezik. De lehet pár ezer év múlva ez lesz a szép, mert az evolúció így fejlődik.
De vajon miért alakul így ki? Miért lesz egyre több embernek csírahiánya? Lehet valóban előnyös lenne a csírahiány?
Előző vagyok.
Igen, gyakori a csirahiány a felső 2es kismetszőn és a 8as fogakon. A többi fognál kevésbé.
Implantátumot javaslok. De mindenképpen igyekezz mert hianyzó fog esetén fogvándorlás történik idővel (tehát a szemfogad a hiányzó 2es fogad helyére kezd vándorolni) és innentől implantatum nem helyezhető be ( mivel nem fér be) . Fogszabályzás kell majd csak utána jöhet implantatum. (Esetleg híd)
6.
30 múltam és nekem nagyon régóta ilyen, hiányos. Én nem csináltattam meg, mert szerencsémre eltakarja a szám, csak az alsó fogaim látszódnak inkább, így senki sem vette még észre, hogy hiányom van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!