A fehér fogtömés mennyibe kerül jelenleg a körzeti orvosnál?
Régebben valóban kellett fizetni az esztétikus tömésért. Ennek az volt az oka hogy az esztétikus fogászati eljárások (fogfehérítés, fogpiercing, fehér tömés) nem tartoznak bele a kötelező alapellátásba, ami a fogmegtartáson alapul és nem az esztétikán.
A helyzet azóta változott annyiban hogy az amalgámot kivonták a forgalomból (hivatalosan 2013-tól). Az amalgám valóban mérgező, azonban messze nem annyira hogy az komoly károkat okozzon a szervezetben (max. elszíneződik a fog vagy az íny - amúgy létezik az amalgámnál is toxikusabb tömőanyag, amit ma is használnak).
Az ok amiért mégsem lehet már használni, az az hogy az amalgám könnyen mellé- ill. alászuvasodik, mert nehéz olyan üreget kialakítani számára hogy bent is maradjon és a széle is jól illeszkedjen. Ráadásul ezért a foganyagból is mindig a kelleténél többet kellett levenni (szögletes forma kialakításához). Azóta viszont feltalálták és forgalomba hozták az ún. adhezív technikát, aminek a lényege hogy a kompozit (fehér) tömőanyag kémiailag köt a foghoz. Ennek az előnye hogy a szükségesnél többet nem kell levenni a fogból és fehér anyaggal lehet dolgozni. Természetesen ennek a technikának is vannak hátrányai, de a jelenléte mégis kiszorította az amalgámot a forgalomból.
Röviden és tömören: régen fizetni kellett az esztétikus tömésért a körzetisnél, ma azonban az új technikáknak köszönhetően már a hátsó fogakra is a TB által támogatott fehér tömés kerülhet.
Hát nem tudom- az én körzetisem fogszínű tömése,
amit csinált, ki is esett, az amalgám még ott van
a helyén -
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!