Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » A reggeli fogmosást evés...

A reggeli fogmosást evés előtt vagy után végezzem?

Figyelt kérdés
2012. okt. 6. 22:55
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
Aki előtte mos fogat, az evés után is megmossa megint? Csak hogy ne maradjon a savas közeg utána egész nap a szájába?
2012. okt. 8. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
100%

3. válaszoló vagyok (fogorvosnak tanulok)

Vitán kívül én alapvetően azt tartom fontosnak, hogy mindenkinél meglegyen az alapvető szájhigiénia, függetlenül attól hogy reggeli előtt vagy után mos fogat - ugyanis sajnos a többség (akik ezt a kategóriát soha nem fogják olvasni, mert nem érdeklik őket) nemhogy reggel, de még este sem vesz kézbe fogkefét. Szóval a lényeg, hogy mindegy mikor (evés előtt/után), de legyen meg a napi 2x fogmosás.

Hivatalosan úgy tanítják, hogy reggeli előtt érdemes fogat mosni, mert...

1. alvás: A baktériumok bárhogyan bejuthatnak a szájba (légzés, köhögés, böfögés...) és 1 db baci is képes pár óra alatt elég durván elszaporodni. Napközben a fog könnyen tisztítható oldalsó faláról a nyelv mozgása eltakarítja a plakkot és így csak a barázdákban és a fogak között ragad meg. Alvás közben viszont nem mozog a nyelv, nincs nyelés, a baktériumok szaporodnak és a tapadós, savas plakk (bacitömeg) rátapad nemcsak a fogak közé, hanem az oldalára is, sőt még a nyelvre és az ajkak belső felére is. Ez a rengeteg plakk, ami 3-4 óra alvás után már a szájüreg egész felületén megtalálható, okozza a reggeli szájszagot.

2. alvás után reggeli: Az elszaporodott plakk hatására a zomácréteg meggyengül, amit egy zsemlébe harapással és a kávéval erősen igénybe veszünk - azaz még inkább kopásra ítéljük a fogat. Ezen kívül általános dolog, hogy evés után minimum 15 percet várni kell a fogmosással, amire reggel nem mindenkinek van ideje. A 15 perc azért szükséges, mert ennyi idő kell, hogy a nyál enzimjei + a nyelv mozgása egy minimális emésztést végezzen a fogakon maradt táplálékon (még nem nevezhető plakknak).

Ez elég hosszúra sikerült, de most is tartom magam ahhoz, hogy szerintem mindenki döntse el maga, hogy mikor, csak legyen meg az a fogmosás.

2012. okt. 8. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
Ez oké így, de reggeli után ha nem mosol fogat ott marad a lepedék, a baciknak ugyan úgy táptalaj, jön máris a sav, ez pedig ott lesz egész nap a szádban.... majd megint ráeszel valamit... Akkor ez nem ugyan olyan "káros" mintha fogmosás előtt reggeliznék? Csak kérdezem...
2012. okt. 9. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
100%

"Ez oké így, de reggeli után ha nem mosol fogat ott marad a lepedék, a baciknak ugyan úgy táptalaj, jön máris a sav, ez pedig ott lesz egész nap a szádban.... majd megint ráeszel valamit... Akkor ez nem ugyan olyan "káros" mintha fogmosás előtt reggeliznék? Csak kérdezem..."

Evés után idő kell ahhoz, hogy a fogakon maradt táplálékból plakk(=lepedék) legyen - azaz hogy elsavasodjon. A nyelv napközben szinte folyamatosan mozog (még ha nem is figyelünk rá), így sokkal nehezebb a baktériumoknak megtelepedni, a fogak közé került darabokat pedig csak fogselyemmel is el lehet távolítani. Ezzel azt akarom mondani, hogy a táplálék nem fog azonnal elsavasodni, legalább fél nap kell hozzá, hogy a száj kémhatását a fogakra nézve károsan savasnak mondhassuk - persze ez attól is függ, hogy mi kerül a szájba. Például ha kólával öblögetsz, azzal tökéletesen lemarhatod a fogkövet, csak sajnos vele egy időben a zománc is feloldódik.

Hozzátenném, hogy a fogak szuvasodását a cukros, szénsavas dolgok mellett nagyban segíti az éjszakai elszaporodott baktérium tömeg, amit az esti fogmosással késleltetni (vagyis egy pár órára megelőzni) lehet, a reggelivel pedig eltüntetni. Tehát a kulcsszó a rendszeres és alapos fogmosás, függetlenül attól, hogy evés előtt vagy után történik.

2012. okt. 9. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

ELŐTTE! Az éjszaka annyi baktérium szaporodik el a szájban, hogy ha rögtön eszel, és nem mosol fogat 70%-al no a SZÍVROHAM esélye!


Ha zavar a mentol, vegyél zselés, édes gyerekfogrémet, annak az íz csak kb 5 percig tart a szájban, én is azt használom.

És ajánlott reggeli után is fogat mosni, de ez sokkal elhanyagolhatóbb a reggeli előttinél.

2012. okt. 9. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Nyilván aki egészségesen táplálkozik annak kell a fél nap, de savas üdítők fogyasztásával nem hiszem, hogy nem károsan savas a közeg, ahhoz hogy elkezdődjön a folyamat napközben. Fogselymet meg szinte senki nem használ, pedig elkélne...

Köszönöm a válaszodat:)

2012. okt. 10. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim válasza:
Nem is tudnék reggelizni, ha nem mosnék előtte fogat!
2012. okt. 12. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim válasza:

Kedves "fogorvosnak tanuló" válaszolónak, és minden hozzáértőnek - kérdés, mert tényleg tanácstalan vagyok:


"2. alvás után reggeli: Az elszaporodott plakk hatására a zomácréteg meggyengül, amit egy zsemlébe harapással és a kávéval erősen igénybe veszünk - azaz még inkább kopásra ítéljük a fogat."


Ez elsőre teljesen logikusnak tűnik, de a fogkefe sörtéi is igénybe veszik a meggyengült zománcréteget, míg az evés közbeni szájmozgás és a nyáltermelés és a nyelés helyreállítja az egészséges folyamatokat.

És ha reggelizés után már nem mosok fogat, az megint igénybe veszi a fogat. A rendszeres fogápolás fontos, de a kérdés számomra továbbra is nyitott. Előtte vagy utána?

Vagy nincs rá egyértelmű válasz (?)

2012. okt. 22. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

"Ez elsőre teljesen logikusnak tűnik, de a fogkefe sörtéi is igénybe veszik a meggyengült zománcréteget, míg az evés közbeni szájmozgás és a nyáltermelés és a nyelés helyreállítja az egészséges folyamatokat."

Ne becsüld le ennyire a zománcréteg erősségét, egy fogkefe finom sörtéi nem fognak kárt okozni benne. Gondolj bele, hogy a zománcnak ki kell bírnia a rá nehezedő nyomást harapáskor és védenie kell a dentint a hőhatásoktól (a dentin rávezeti a hőt a fogbélre, ezért fedetlenül nagyon érzékeny). Éppen ezért nem véletlen, hogy a fogat csak gyémántfejű fúróval lehet kezelni. Azonban az erős kémiai hatásokkal szemben (cukros üdítők, plakk) a zománcréteg eléggé meggyengülhet ahhoz, hogy az erősebb fizikai hatások is kárt tehetnek benne, ugyanis harapáskor nagy nyomásnak kell ellenállnia a zománcrétegnek (sokkal nagyobbnak, mint fogmosáskor).

2012. okt. 23. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!