Csak tejfognál létezik gyors fogszuvasodás? Ha igen, miért?
Iskolás gyermekemnek éjszakai fogfájása volt, gyökérkezelni kellett a tejfogát, a fogorvos szerint gyors fogszuvasodása lett. (Eddig nem volt probléma egy fogával sem.) Ennek kapcsán jutott eszembe a kérdés, vajon
csak tejfognál létezik gyors fogszuvasodás? Ha igen, miért?
A tejfog szerkezete gyengébb: alapvetően kisebb, mint egy maradó fog, vékonyabb rajta a zománcréteg, a dentin tubulusok (szivacs szerű mikroszkopikus lyukak) szélesebbek, a fogbél pedig arányaiban magasabban helyezkedik el a fogban. A tejfogaknak amúgy is egy kicsi szájban, kis rágóerővel kell megbírkózniuk, így nincs is szükségük erősebb szerkezetre.
Ebből adódóan a hátrányuk viszont, hogy a savhatásokkal szemben nem olyan ellenállóak, így már egy kis mennyiségű cukor vagy szénsavas üdítő is károkat okozhat. Ez persze nem azt jelenti, hogy a gyerek nem ehet édességet vagy ihat üdítőt, csak ne ezekből származzon a fő táplálék és folyadék bevitel. A rendszeres és jó szájhigiéniáról nem is beszélve!
A gyerekkor egészen a fogváltás végéig a szuvasodás szempontjából amúgy is egy kockázatos időszak. A jó fogmosáshoz ugyanis jó kézügyesség kell - erre szoktuk azt mondani, hogy amíg a fenekét nem tudja önállóan tisztára törölni, addig a fogát sem fogja tudni jól megmosni. Az 5-6 évesen kezdődő fogváltás során pedig folyamatosan változnak a viszonyok a fogsorban: az egyik elkezd mozogni, a másik kiesik, a harmadik helyen meg kinő egy új fog (ugye tejfogból csak 20 van, maradóból meg legalább 28 vagy akár 32). Mire a gyerek hozzászokik az önálló fogmosáshoz, addigra teljesen máshol kell jobban odafigyelnie.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!