Fogkőleszedés hogyan zajlik? Milyen eszközzel történik?










95%-ban ma már ultrahangos fogkőleszedést használnak. Kivételek: pacemaker, illetve ha íny alatt is durván sok fogkő van, ezen esetekben kézzel szedik, egy hegyes, hajlított végű eszközzel, amivel íny alá is be lehet nyúlni, illetve nem zavarja a pacemakert.
Az ultrahangos fogkőleszedő szintén egy hajlított végű eszköz, de nem az orvos fizikai ereje szedi le a fogkövet, hanem ez rezeg, plusz közben baromi sok vizet fröcsköl a szádba, mert kell neki a folyamatos hűtés.
Az ultrahangos nem fáj nagyon, abszolút kibirhító (akkor viszont fájhat ha az ínyed be van gyulladva, hiszen az alapból is fáj), inkább a hangja kellemetlen.





Ha a fogaid érzékenyek, akkor eléggé kellemetlen tud lenni az ultrahangos. Nekem az első alsó metszőknél szokott rossz lenni. De annál rosszabb, minél tovább halogatom, mert éppen a fogkő okozza az érzékenységet, legalábbis nálam.
A homokfúvásos meg az én tapasztalatom szerint csak ott szedi le a fogkövet kielégítő mértékben, ahol amúgy se volt sok (tehát amúgy se lett volna érzékeny).





Elszívják, olyan sok ott a víz, hogyha semmi nem szívna akkor hamar telelenne a szád.
Ha orvos csinálja, akkor általában van bent a szádban egy nyálszívó (vékony, hajlítható cső) és az asszisztens pluszban elszív egy exhausztor nevű nagyobb szívóval is.
Ha dentálhigiénikus csinálja akkor általában csak a nyálszívó van, mert nagyrészt ők egyedül dolgoznak asszisztens nélkül.
(Persze van orvos is, aki a fogkőleszedést egyedül csinálja)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!