Mikor lehet / már nem lehet megmenteni a fogat gyökérkezeléssel? Amikor még nincs fekete elszíneződés, a felszínen van fekete elszíneződés a fog "közepén" van fekete elszíneződés, vagy akár lyukasodás után is?
Nincs erre egzakt leírás, az orvos mindig egyénileg dönt. Egyáltalán nem mindegy, milyen fogról van szó, mutat-e a beteg hajlandóságot afelé, hogy megmentsék a fogát, van-e egyáltalán értelme mentegetni (pl már így is egy csomó foga hiányzik és sem harapni, sem rágni nem tud már vele emiatt így se, úgy se és egy későbbi pótlás szempontjából sincs jelentősége). Van-e bármi menthető benne egyáltalán és ha igen, ehhez milyen kezelések szükségesek.
De most olvasom, hogy mihez kell. Szerintem a legegyszerűbb azt írnod, hogy ha a fog olyan mértékben beteg, hogy befertőzte már a csontot is, akkor vagy eleve húzzák, vagy nagyon kicsi a gyökérkezelés sikeressége, illetve minél hátsóbb fogról van szó, eleve annál nagyobb kockázata van a sikertelenségnek. Én valami ilyesmit írnék, sztem ne menj bele a részletekbe, teljesen felesleges. Már csak azért is, mert amit fentebb írtam, hogy nem mindegy, milyen szájjal érkezik a beteg, ezt sokan sértőnek találhatják, pedig amúgy tényleg nem fog nekiállni az orvos mentegetni egy önmagában amúgy menthetőnek tűnő fogat, ha a beteg még életében fogkefét nem látott és ő maga kezdi úgy, hogy többet nem fog visszajönni. Felesleges.
100%-os tökéletességgel kivitelezett gyökérkezelés nem létezik!!! Egyénileg kell mérlegelni, hogy:
-A gyökerek anatómiája alapján milyen esélyekkel vágunk bele a gyökérkezelésbe
-A páciensnek mik az igényei, mennyire együttműködő (hajlandó-e akár többször visszajárni és sokáig nyitva tartani a száját).
-Mennyire "fontos" a fog. Alapvetően szeretjük megtartani a fogakat, de ha begyulladt egy elcsökevényesedett bölcsességfog, amivel nem is rág a páciens, akkor nem érdemes "küzdeni" azért, hogy megtartsuk bármi áron, hanem eltávolítjuk.
-Mi lesz a gyökérkezelés után? Fel lehet-e még építeni a törött / szuvas fogat? Ha nem, akkor természetesen gyökérkezelni is felesleges.
-Nem fogászati tényezők: Például góckutatásnál szokták fogorvoshoz is küldeni a betegek. Ilyenkor előfordulhat, hogy egy lehetségesen gócos fog megtartása, mentegetése káros a páciens általános egészsége szempontjából, így inkább eltávolítjuk az érintett fogat.
"Amikor még nincs fekete elszíneződés, a felszínen van fekete elszíneződés a fog "közepén" van fekete elszíneződés, vagy akár lyukasodás után is?"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!