Milyen alakúak lennének a fogaink, ha nem használnánk fogkrémet?
Nemrég fel kellett políroznom egy fém felületet itthon kézzel, és mindegyik paszta túl durva volt: fogtam egy kis darab textilt, és fogkrémmel fel sikerült polírozni közel tükörsimára
A kérdés, hogy mennyire kerekíti le a fogainkat a fogkrém napi szintű használat mellett?
Ha nem használnánk fogkrémet, hanem csak vízzel mosnánk fogat, akkor sokkal élesebb széleik lennének?
A fogzománc keményebb a legtöbb fémnél. Bár tud kopni, sőt van is egy ún. természetes kopása, de ahhoz jóval több kell egy fogkrémnél. A savas ételek/italok erősebben koptatnak, plusz egy keményebb fogkefe. De az is mérvadó, hogy a zománc vastagsága nem egyenletes: a fognyakon és a frontfogakon vékonyabb, ezért itt a savhatás és a hibás fogkefe használat is jobban hat.
A fogkrémek legfontosabb tulajdonsága, hogy a zománcból kioldott ásványi anyagokat fluorid segítségével visszapótolja. Ez viszont csak akkor működik, ha a lerakódott lepedéket a fogkefe és a fogselyem a fog teljes felületéről letakarítja. A lepedék egyébként a legnagyobb ellensége a fogaknak: olyan erősen tapad, hogy a nyál és a nyelv/ajakmozgások nem tudják lemosni, közben pedig a benne lévő baktériumok a szénhidrátok bontásával savat termelnek és folyamatosan oldják a fogat.
Egyébként nem lehetetlen fogkrém helyett csak vízzel fogat mosni, de ehhez alapfeltétel hogy jól kell fogat mosni és az étkezést is meg kell változtatni: le kell mondani a savakról és a szénhidrátokról. Tulajdonképpen vissza kellene állni az ősi étkezési szokásokra: nyers ételek és csak víz. A fogaink eredetileg pont erre lettek kitalálva: a nyers rágásból származó fizikai kopást nagyon jól bírják: a zománc is pont ott a legvastagabb, a rágófogak csücskeinek és barázdáinak nagyon jót tesz ha összesimulnak. Napjaink egyik legnagyobb fogászati problémája, hogy sok esetben a rágófogak barázdáit a legjobb technikával sem lehet megtisztítani (nem fér bele a fogkefe sörtéje), mivel nem rágunk eleget és sokkal kisebb a fog természetes kopása. Ezért ha nincs időben kezelve (gyerekkori barázdazárás vagy kisebb tömés), akkor elkerülhetetlenül elkezd szuvasodni a fog.
Jelentős alaki változást a fogkrémek nem okoznak. Bizonyos mértékű abrazivitassal rendelkeznek (ezek meghatározott határértékek között mozoghatnak csak), ez segíti a lepedékeltávolítást. A fehérítős fogkremek pl nagyobb szemcseméretűek, ezekez nem is javasolt a tartós használatuk, mert hosszútávon elvékonyíthatják a zománcot.
Alakbeli eltérést tehát a fogkrém önmagában nem okoz, a fogak csücskei, élei simán az élet előrehaladtával a használat miatt kopnak.
Ez a lerakódás nekem is problémát okoz néha, egyszerűen nem tudom úgy megmosni a fogam, hogy teljesen lejöjjenek, és egy idő után rossz lehellet áll elő (pedig nem dohányzom, próbálok vigyázni rájuk, és nincsenek tömések sem)
Ilyenkor bejelentkezem egy profi fogkő-eltávolításra, az valamennyire segít
Nem tudom a színészeknek hogyan oldják meg a tökéletes fogsort, de arra nekem lehet hogy nem futná 😊
Mi az az "abrazivitas"?
Érdemes magyarul is elmondani szerintem mert nem hiszem hogy mindenki szakmabéli aki itt olvassa a válaszokat.
Lehet kapni kímélő, vagy szemcsementes fogkrémet is. Nekem egy fogorvos mondta amikor kikopott a fognyak, hogy biztosan vízszintesen mosom és mossam körkörösen és használjak szemcsementest.
Kicsi gyerekkorom óta gyenge az ínyem, visszább húzódott, ezért nekem kilátszott a fognyak, amit már nem véd zománc.
Márkát itt nem írok, mert az reklám lenne. Kis internetes kereséssel találsz megfelelőt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!