Mi vezethet odáig, hogy gyökérkezeltetni kelljen egy fogat?
Minden évben megyek fogorvoshoz, fogkő leszedésre, meg ellenőrzéshez. két éve kb betömte az orvos az egyik fogam, mert volt rajta egy nagy lyuk. (Igaz nem fájt és csak röntgenen lehetett észrevenni a lyukat is)
Eltelt két év és elkezdett az a fogam fájni. Másik fogdoki csinált egy röntgent és azt mondta az a fogam “megadta” magát és gyökérkezelni kéne...
Meg vmi olyat is mondott, hogy túl mélyre sikerült a tömés.
Kérdésem az, hogy eddig abban a tudatban voltam, hogy a gyökérkezelés legtöbbször amiatt kell, mert az ember elhanyagolja pl a lyukat a fogán és így egyre rosszabb lesz a helyzet, nő nő a lyuk ...ergo szétrohad a fog.
És bamm mehet a gyökérkezelés.
De nekem nem ez volt.. viszonylag hamar betömte... hogy lehet hogy mégis ennyire tönkrement a fogam?
Mennyire fáj egy gyökérkezelés?
Nekem 3x volt tömve a fogam (kB 5 évente), akkor cserélték a tömést amikor alá szuvasodott vagy kiesett. A negyediknél már olyan mély lyukat kellet csinálni hogy elérte a fogbelet így gyökérkezelés kellett.
Mindet más tömte mert időközben költöztem többször szóval még azt se mondhatom hogy béna volt. Lehet ennyi egy tömés élettartama vagy nem tudom. De a lényeg hogy nem csak igénytelenség miatt fordul elő.
Maga a gyökérkezelés nem fájdalmas, mert alaposan érzéstelenítenek. Egyszer éreztem valamit menet közben, akkor is rögtön kaptam a következő szurit.
Inkább csak kellemetlenebb mint egy sima tömés, mert tovább tart és rossz a hangja ahogy a kis tűkkel reszelgeti belül a fogad.
Itt úgy érzem van némi félreértés. A fogorvos nem találomra fúrja ki a fogat, hanem csak a szuvas részt távolítja el. Nem tud figyelmetlen lenni, mivel a szuvas dentint olyan fúróval veszi ki, ami csak a felpuhult, gyenge foganyagot viszi, az egészséges keményet nem. Vagyis, ha mély volt a tömés, az azt jelenti, hogy mély volt a lyuk is. Igen, kialakulhatnak mély szuvasodások úgy, hogy otthon laikusként az ember nem veszi észre, a hátsó fogaknál, fogak közti részekben tipikusan.
A mély tömés viszont minden esetben lutri sajnos, ugyanis nem tudni biztosan, hogy hogy reagál a fogbél a fúrásra, majd a tömőanyagra mitöbb, ha mély a lyuk, az azt jelenti, hogy a bacik is mélyen vannak. Mivel a dentin tele van mikrocsatornákkal, ezért azt soha senki nem fogja tudni megmondani, hogy megbújnak e az ép egészséges dentinben vagy sem, eljutnak-e a fogbélig végül vagy sem. Tipikusan fiatal szervezetben gyakori, hogy nagy tömés alatt begyullad/elhal a fog, mivel fiatalon a fogbél kamrája is jóval tágabb, mint időseknél. Korral ugyanis szűkül az egész.
Nem feltétlenül egyből a fogorvos a hibás. Mint ahogy kórházba is több ember kerül, mint ahányan gyógyultan távoznak, mégsem az az első gondolat, hogy kontár volt az orvos.
Túlélted? :) Nekem volt már gyökértömés kétszer. Ebből egyszer azért, mert gyulladás miatt elhalt a fog. Bizonyos ételektől refluxom volt és az okozta a fog tönkremenetelét. Csak akkor fájt kicsit, amikor gyökér tövénél járt, de nem volt vészes.
Másodszor lehet, hogy nem kellett volna, ezt már egy másik fogorvos mondta. Az előző fogorvos azért beszélt rá a gyökérkezelésre, mert szerinte túl közel volt már a fogbél és megelőző jelleggel ajánlotta. Nagyon nagy a szórás a fogorvosok közt is, vannak nagyon ügyesek, alaposak és lelkiismeretesek és vannak akik csak letudják és jólvanazúgy. Az utóbbiak legalább annyi kárt tudnak okozni, mint a fogszuvasodást okozó baktériumok. Sajnos a jó fogorvosok már kezdenek nyugdíjba menni. Amúgy az újkori fogtömésekből is többféle van, állítólag ne mindegy, mivel tömik, ez is a fogorvos szakértelmén, vagy lelkiismeretességén múlik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!