A fogkő mitől alakul ki? Akinek fogköve van, annak büdös a szája?
A fogkő nem más, mint az ott maradt lepedék megkövesedett formája. Az egyik legobjektívebb módszer annak mérésére, hogy jó-e az ember szájhigiéniája. Vannak ún. predilekciós helyei, vagyis hogy tipikusan hol keletkeznek: az alsó metszők nyelv felöli felszínén, valamint a felső nagyőrlők orca felé néző felszínén. 2 oka van, hogy elsősorban itt keletkezik: 1. a nagy nyálmirigyek kivezető nyílásai éppen ezen felszínek felé néznek, a belőlük kicsapódó ionok miatt kövesedik a lepedék 2. fogmosásnál nehezebben állnak kézre, tipikusan kimaradnak a mosásból. Ahhoz, hogy a lepedék megkövesedjen hetek kellenek, magyarul ezen felszíneket hetekig nem mossa jól az ember, tehát nem egyszeri figyelmetlenség következménye. Akiknek csak ezeken a felszíneken van kis mennyiségű fogköve, az még mindig inkább jó szájhigiéniának minősül, amin van mit javítani, de látszik az igyekezet. Ha nagy mennyiségű fogkő van (már a tükörből is jól látja otthon az ember, takarja az egész fogat stb), vagy máshol is van, az kifejezetten rossz szájhigiéniára vall.
A rossz szájszag inkább az utóbbinál fordul elő, vagy azoknál, akik mossák a fogukat, csak nem napi 2x. Viszont fogkőnek soha semmi keresnivalója nincs a fogon, onnantól kezdve, hogy kialakult, még könnyebben tapad a lepedék, még gyorsabban rakódik rá a következő réteg. A fogkő ínygyulladáshoz vezet, ami kezeletlenül hosszútávon fogágybetegséghez. Az ínygyulladás visszafordítható folyamat, ha viszont már fogágybetegségről beszélünk, azt legjobb esetben is megállítani lehet csak, ahol a csont lepusztult, azt visszaépíteni nem lehet. Aki azt a diagnózist kapja, hogy fogágybetegség és még 10 év múlva is a saját fogaival akar rágni, az nagyon ijedjen meg és sürgősen változtasson a szokásain.
Az pedig nem igaz, hogy mindenkinek van fogköve. Nekem sincs és a nagyon jó szájápolással rendelkezőknek sem. De ha már itt tartunk, maga a táplálkozás is felelőssé tehető, de ebbe most nem mennék bele.
Mitől alakul ki: Lepedék "odakövesedik" a fogakra.
Büdös-e a szája: Úgy fogalmaznék, hogy okozhat szájszagot, mert a fogkövön meg nagyon jól megtapad a bacikkal teli lepedék (ami ha megkövesedik, akkor vastagszik a fogkő).
Mindenkinek van-e: Több-kevesebb azért szokott lenni, senki nem mos tökéletesen fogat, hogy teljesen lepedékmentes legyen minden fogmosás után.
A fogkő hajlamtól függ. Akinek a nyála olyan összetételű, annak ki fog alakulni, nincs összefüggésben a fogmosással. További hajlamosító tényező a sok gyomorsav.
Nem a lepedék “keményedik” meg, ne írjatok hülyeségeket!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!