Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Fogorvosok! Fogszabályozásk...

Fogorvosok! Fogszabályozáskor előfordulhat, hogy a fellépő erők hatására lebomlik az állcsont, és a fog mintegy kiesik belőle?

Figyelt kérdés

Alsó fogsoromnál elég komoly torlódás volt tapasztalható, erre lett felszerlve 2 hónappal ezelőtt, egy belső (nyelv felőli) fix, önligírozó fogszabályzó.


Az érdekelne, hogy mennyire reális az esélye annak, hogy egyszerűen az állcsontban nem lesz annyi hely, hogy kiférjen ,,előre" a fog?


Olvastoma fogszabályozás elméleténél, hogy ahol nyomás van a csonton, ott leépül a szövet, ahol pedig húzás ott felépül.


Jól gondlom, hogy hol már nincs elég ,,anyag" ott a csontleépülés azt is okozhatja, hogy a foggyökér kilátszik majd, az íny pedig elsorvad?


Remélem érhető a kérdésem.


Értelmezéshez itt ez a cikk (hasonló torlódásom volt az azlsó fogsornál):


[link]


Itt a cikkben szereplő páciens elvileg megúszta probléma nélkül.



2020. júl. 12. 22:41
 1/2 anonim ***** válasza:
Érthető a kérdésed. A fogszabályozás alapja, amit fentebb leírtál, vagyis hogy nyomóerőre felszívódik, húzóerőre felépül a csont. Emiatt mozgathatóak a fogak, mivel azok egy, a fognál nem sokkal nagyobb fogmederben helyezkednek el (a fog körül 0,2 mm rés van, itt találhatóak a fogat kifüggesztő, rögzítő rostok). És igen, sajnos van olyan szituáció, amit leírtál: ez leginkább 2 esetben fordul elő. Egyrészről lehetnek kontrollálatlan, túl nagy erőkkel végzett fogszabályozások, másrészről a csont vastagsága mindenkinél egyedi és sajnos van olyan, hogy végül kiderül, nincs hely. Erre nem mindig derül fény a röntgenek és a klinikai vizsgálatok alapján, némileg egyéni szervezeti reakció, hogy tud-e olyan mértékben épülni a csont, mint lebontódni. Olyan is előfordul, hogy nem maga a csont, hanem a fog gyökere kezd el felszívódni, szintúgy elsősorban a túl nagy, kontrollálatlan erők miatt, de persze itt is sok az egyéni variabilitás. A fogszabályozás szövődményei között kifejezetten ki is emelik ezt a jelenséget, sokszor ugyanis nem tudni, hogy miért alakult így. Ugyanúgy, mintha van mondjuk egy, a beteghez teljesen passzoló szervdonor, mégis végül kilökődik. Mert csak. Mert az immunrendszere, nem viselte el, másé viszont igen. Itt is ez a helyzet. Reális esély van rá, de azért nem ez az általános jellemző. Kb mint ahogy arra is van reális esély, hogy hazafele menet a fejedre esik egy virágcserép :) tehát ettől csak akkor lenne érdemes félni, ha nem lenne nyomós oka a fogszabályzásnak, ugyanakkor ha nem lenne nyomós oka, akkor nem is alkalmaznának akkora erőket, ahol ilyesmi egyáltalán megtörténhet. Lehet azzal sokkal nagyobb bajt csinálsz, ha végül nem szabályoztatod meg. Ha egy fog mégis megsínyli, azt végső soron még be lehet implantálni is.
2020. júl. 15. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi! Az erők azok szubjektív érzésem alapján elég ,,finomak". Van viszonyítási alapon, ugyanis tinédzser koromban is volt közel 2 évig fogszabályzóm, és ott határozottan emlékszem, hogy sokkal durvább ,,feszítő" érzések voltak egy-egy állítás után.


Természetesen kérdeztem a fogorvosomat is, hogy nem-e lesz gond. Ő elég nyugodtnak tűnt ebben a kérdésben.


Implantátumra remélem nem kerül sor, márcsak az anyagiak miatt is. Nem olcsó mulatság ahogy néztem..


Köszi a választ!

2020. júl. 15. 22:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!