Gyökércsapos korona készítésénél melyik esetben kerül felépítmény (borítókorona) a végleges korona előtt?
Egy korábbi válasznál leírta valaki a két gyökércsapos módszert:
https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__fogak-szajapolas__4..
,,Két fajta gyökércsapos fogmű létezik:
1. a gyökérbe illeszkedő csap illetve a korona egy darabból áll.
2. a gyökérbe illeszkedő csapnak a felső része egy műcsonk, amire koronát lehet készíteni. (ma már inkább ez a fajta gyakoribb)."
Melyik esetben kell felépítmény (borítókorona) a végleges korona előtt? Az első esetben, ahol nincs is műcsonk, ott gondolom nem kell felépítmény, ugye?
Megmondom őszintén, ez alapján nem teljesen értem
Nem borítókorona, öntött csapos műcsonk, mely esetben a technikus a kapott mintára megönti fémötvözetből a gyökérbe illeszkedő csaprészt és egyben vele a műcsonkot is, tehát azt a részt, amire maga a végleges korona kerül. Sztem ezt a műcsonkot érthetted borítókoronának. A másik opció egy gyári csap,
mely esetben az orvos egy csonkfelépítóanyaggal építi fel a csap köré a csonkot és erre kerül rá a végeleges korona.
Mindkettőnek van indikációs területe, de az öntött csapos műcsonk gyakoribb az idősebb fogorvosoknàl, mert a gyári csapok csak később kezdtek el elterjedni, a 40 alatti fogorvosok inkább a gyári csapokat részesítik előnyben.
Bocsi, hogy csak most reagálok.
Köszönöm a választ! :)
Szóval a felépítményre kerül a korona?
Akkor gyakorlatilag az öntött csapos műcsonk esetében a műcsonkot nevezik felépítménynek? A másik esetben pedig a csonkfelépítőanyaggal felépített csonk a felépítmény.
a gyökérbe illeszkedő csap illetve a korona egy darabból ál. - ez a gyári csap
a gyökérbe illeszkedő csapnak a felső része egy műcsonk, amire koronát lehet készíteni - ez az öntött csapos műcsonk
Nem, most csak egyre jobban kevered: a felépítmény az maga a korona minden esetben, bár néha az öntött csapra is ezt mondják. A korona nincs egyben semmilyen csappal.
A gyári csap, az amit a fogorvos a kereskedőtől megrendel és egy ülésben előkészíti a csap helyét, beragassza, majd tömő anyagból csonkot készít (erre kerül majd a korona), erről lenyomatot vesz és elküldi a fogtechnikusnak hogy koronát készítsen belőle. A gyári csap leggyakrabban üvegszálas, de lehet fémből is (csavar szerű) - ezt viszont már ritkán használják, leginkább az idősebb fogorvosok.
Az öntött csaphoz a fogorvos előkészíti a csap helyét, majd lenyomatot vesz, és a fogtechnikus fogja kiönteni fémből a csapot, ami rögtön csonkkal is rendelkezik. A fogorvos beragassza a csapot, majd egy kis igazítás után újra lenyomatot vesz, ezúttal a koronához. Elméletben ugyan a fogtechnikus elkészítheti az öntött csapot és a koronát egyben, de ez azért elég kockázatos. Minden fogtechnikai munkát ugyanis a beragasztás előtt be kell próbálni, hogy megfelelően passzol, nem mozog, jól zár. Ugyanis ha valami hiba történik, akkor az egészet újra kell csinálni és ugye a fémet bármikor újra lehet önteni, a kerámia korona viszont nagyon drága és utólag már nem lehet korrigálni - vagyis menne a kukába a fogorvos vagy a fogtechnikus kontójára.
Egyébként azt hogy milyen csapra van szükség, azt a fogorvos kompetenciája felmérni a megmaradt foganyag alapján. Egyszerűbb helyzeteknél, ahol jelentős foganyag van, illetve hosszú gyökerű, nagy rugalmasságot igénylő fogakra (mint a frontfogak, premolárisok) az üvegszálas gyári csap a megfelelő. Az erősen destruált, íny alá szuvasodott, vagy nagy ráóerőt viselő fogakra viszont inkább az öntött csap a hasznosabb.
Köszi! :)
Tehát csapos fognál a felépítmény nem a műcsonk, hanem a korona.
A borítókorona mit jelent pontosan?
Viszont mit értett ez alatt az a válaszoló, akitől másoltam fent ezt a hozzászólást:
"a gyökérbe illeszkedő csap illetve a korona egy darabból áll"
?
Találtam egy ilyet, bár nem csapos foggal, hanem implantátummal kapcsolatban írták:
Ez a felépítmény rész lesz az, amely már kiemelkedik a csont felszínéből, illetve az ínyből is. Ez még nem maga a korona. Úgy kell elképzelni, mintha egy természetes fogat az orvos lecsiszolt volna ahhoz, hogy majd koronát lehessen rá tenni, tehát úgy néz ki, mint egy fogcsonk
Ez a leírás sem pontos akkor? vagy implantátumnál máshogy vannak ezek?
Bocsi, hogy ennyit kérdezek, de sajnos aktuális nálam a téma, és nagyon nem vagyok képben.
Valószínűleg csak elhibázta a hozzászóló és úgy értette, hogy a gyökércsap felső (ún. koronális) része kiáll a fogból. Egyébként vannak olyan helyzetek, ahol a nincs hely a kerámia borításra és ilyenkor (hátsó fog esetében) az öntött csapra nem csonkot készít a fogtechnikus, hanem fémkoronát. Főleg rendellenes harapásnál (mélyharapás) és régóta fennálló foghiányok esetén csinálják így.
Implantátum esetében a kihúzott fog helyére becsavarnak egy csavar szerű műgyökeret, aminek a tetejére a gyógyulás és csontosodás után egy csonkot csavaroznak. Erre kerül rá a korona. A felépítmény megnevezés nem egy konkrét dolgot jelent, hanem egy amolyan magyaros megfogalmazása a fogpótlás koronai részének (ahogy írtam, az öntött csap csonkját is szokták így hívni). Főleg olyankor mondják így, ha a csonk nem saját foganyagból készül, hanem teljesen a fogpótlás mű része, mint az öntött csapnál vagy az implantátumnál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!