Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » A fogorvosok valójában csak a...

A fogorvosok valójában csak a pénzt nyúlják le és érdemben nem törődnek a páciensek egészségével?

Figyelt kérdés

Néhány hónapja begyulladt a fogam.

Magándokihoz mentem.

Gyökérkezelni kellett, és a mellette lévő rágófog gyökerénél szintén van gyulladás.


Jelenleg az van hogy kiidegelte, a végleges gyökértömés már bennevan, plusz hosszútávú ideiglenes tömés. Ez eddig 60ezer forint volt, ami horribilis, már ezen kivagyok.

A következő alkalomra megbeszéltük hogy egy inlay lesz (60 ezer ft...), első alkalom mintalenyomat vétel, 2ik alkalom behelyezés. Hát nem örültem neki, de ok.

Megyek a megbeszélt időpontra, kitalálta hogy hát a mellette lévő fog tömése sem okés, azt ki kellene cserélni a miatt mert le kell csiszolni az inlayes fogam és nem fog így beférni a pótlás.

Ekkor ledöbbentem mert egyrészt nem volt szó további egészséges foganyag csiszolásról, másrészt a mellette lévő fogat gyökérkezelni kéne, de ezt csak a jelenlegi befejezése után tudná megcsinálni tehát a töméscserével még pénzt húzna le tőlem.

Mondtam hogy hát akkor jó lesz nekem a sima tömés is, de azt mondta hogy nem lesz szerencsés mert ugyan hiába egy teljes fog, de "trauma"érheti mer gykezelt és eltörhet, jobb lesz az inlay.

Ja, és a fogak csücskeit is lecsapta a gyökérkezeléskor ezt megelőzően, magyarázat: "ezt így szoktuk".


Jelenleg semmi pénzem a folytatáshoz egyrészt, másrészt meg teljesen jó ez így ez a fog nekem. Érzetre teljesen jó, nagysagra is OK, funkcionáló fog. Az egészséges fogszövetet nem fogom beáldozni egy inlayért amit aztán néhány év múlva úgyis ki kell cserélni.

Régen mintha másként csinálták volna meg a fogakat, a régi tömések évtizedekig jók voltak, most meg minden kis csip-csip csup lyukért tövig "ledózerolják" fogat. Nem is hallok senkitől hogy tömésre menne ha megy fogorvoshoz, mindenki inlay, korona, hídra megy. Sztem ezt direkt csinálják, hisz a laikus úgysem ért hozzá, fizessen csak!

Bicskanyitogató!


Egy kollégámnak pl.egy kis rész tört le csak a fogából, mire a fogorvosa teljesen lecsiszolta az egészet, egy apró csonkot hagyott. Mikor ezt észrevette teljesen beidegesedett és leordította az orvosa fejét hogy kb ezt hogy képzelte miért nem tömte csak be a hiányzó részt de nem kapott rá normális választ.


4éve egy másik fogorvos egy rágófogamat akarta kihúzni. Azt mondta hogy belül annyira íny alá kell fúrni hogy "tankönyv szerint meg sem lehetne csinálni".

neg hogy "Megcsinálhatom de nem lesz rá garancia".

Megkérdeztem, meddig fog akkor ez az inlay bennemaradni, válasz: "Fogalmam sincs!"

Kitartottam a mellett hogy rakja csak be szépen és voilá, 4éve tökéletes.

A francot nem érdekli a garancia, én normálisan rágni akarok.


Annyira pofátlan ez az egész rendszer, vagy legalábbis így annak tűnik. A páciensek teljesen kiszolgáltatottak a fogorvosoknak, akik így azt tehetnek velük amit akarnak és annyi pénzt szednek ki belőlük amennyit nem szégyellnek.


Hát persze hogy szr a magyarok foga, ilyen árak mellett.


Nem bízok egy fogorvosban sem, viszont problémák vannak a fogaimmal. Ha azt mondom a dokimnak hogy márpedig én betömni kérem a fogat akkor meg kell tegye?


Vagy most mit tegyek, ti mit tennétek?


Fogorvosok, fgv.hallgatók véleményét is várom.


2020. márc. 7. 12:37
 1/10 anonim ***** válasza:
64%

Magánba csaak oda érdemes menni ahol van részletfizetési lehetőség, és nem az van, hogy előre belövika lehetőségeket a pénztárcádhoz igazítva, ami érthető is, mert midnenki pénzből él.


Nekem volt úgy hogy 80 ezerbe került a dolog, és csak félig tdutam kifizetni a másik felét meg két hónap múlva, viszont egy szót nem szóltak miatta, hanem normális munkát végeztek összegtől függetlenül.


Iratni kell kezelési szerződést vagy nyilatkozatot.

2020. márc. 7. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
19%

60 ezer egy magándokinál nem horibilis, hanem átlagos ár.


Ez csak neked rengeteg, de jobban jársz te is, ha részletbe fizeted.


Volt olyan letört fog meg gyökéreltávolításom, több darab, hogy 200 ezret hagytam miatta a rendelőbe, de megvolt egy délután alatt varrással az SZTK ba meg egyenként vállalták volna kéthetente visszajárással (anyjukba oda)...

2020. márc. 7. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
71%

Nézd, a fogorvos munkája nagyon jól látható, főleg, ha te is törődsz a fogaiddal. Meglátásom szerint mindig van jó szakember és rossz szakember is - miért voilna ez alól kivétel a fogorvoslás?


A másik: Magyarországra az istenért sem akar bediffundálni a tisztességes szájhigéné. Tisztelet a kevés kivételnek. Nem mos fogoat, folyton zabál, és csak akkor megy orvoshoz, amikor már cefraszagú a szája és össze-vissza van rohadva, törve a fogazata - aztán semmiért (mert minek fizessen, ugye?) várja a csodát.


Vanank rossz fogorvsok, de vanna kiváló szakembereink is, lévén elég erős nálunk a fogturizmus.

2020. márc. 7. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
40%

A fogakkal egyébként ugyanaz a baj, mint a bőrgombával...


Már csak akkor mennek vele orvoshoz, amikor leesik a körmük!


Az orvosok, és a rendszer pedig nem pofátlan, csak belefáradt a hülyeség meg a hülyékkel szembeni szélmalomharcba, aztán szakma szerint szabott lehetőségeket nyújtja, ha kell kell ha nem nem.


Amikor az egészséges fogazatú fiatalok lusták kihúzatni időben a bölcsességfogaikat, eljárni félévente fogorvosi ellenőrzésre, meg fogat se szeretnek mosni, vagy ráadásul nem is tudnak, plusz méga szülőket se érdekli ez az egész és a fogszabályzót is felesleges pénzkidobásnak tartják, mert a cigi fontosabb akkor nincs miről beszélni.


Az étkezési szokásokról már nem is beszélve.


Pl: Én a magánfogdokimtól tanultam meg a helyes fogmosási technikát is és azt is, hogy legalább 4 percig tartson egy fogmosás lassú alapos mozdulatokkal, kizárólag HARD fogkefével, valamint a fogkrémet csak kiköpni kell, de kiöblíteni vízzel felesleges. Továbbá fogmosás után egy órán át nem iszunk, nem eszünk.

Naponta legalább kettő fogmosás már elég, és a napot lefekvés előtt fogmosással kell zárni ami után már nincs étkezés és ivás is csak víz lehet ha már eltelt az egy óra utánna. Ilyeneket az elemi iskolában kellene meg tanítsnanak, a legtöbben még kezetmosni se tudnak rendesen...

2020. márc. 7. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
91%

Az a baj, hogy te is azt gondolod, hogy ez egy egzakt tudomány, ha kilyukad, akkor betömik, mi ebben akkora tudomány? Kicsit képzelj el egy olyan szituációt, hogy építkezel. Megveszel egy telket, aztán a kezébe nyomod az otthon megrajzolt tervedet az építtetőnek, hogy ezt szeretnéd. Azt építtető közli, hogy ez nem lesz jó, mert egyáltalán nem olyan ennek a típusú talajnak a teherbírása, előtte szükség lenne még ilyen olyan alapra, de utána sem lehet azonnal építkezni rá, mert meg kell várni, míg a talaj adaptálódik az új szituációhoz, különben megsüllyed az egész épület és rád omlik az egész ház. Ez ugye plusz költség és persze plusz idő. Mit teszel? Feljössz ide gyakorikérdésekre és felháborodva leírod, hogy az építtetők (úgy általánosságban) csak a pénzre mennek, vagy elgondolkodsz, hogy lehet igaza van, elvégre nem akarod, hogy a házad a fejedre omoljon, esetleg megkérdezel még egy szakembert, mert lehet, hogy a gyerekkori haverodnak pont fele ennyi pénzbe és időbe került a házát felhúznia, de te is hallottál már olyasmit, hogy nem mindegy a talaj összetétele és minősége?


A fogászat pontosan ugyanez. Soha nem érdemes összehasonlítani 2 esetet akkor sem, ha a 2 hasonló eset egy szájban történik. Hogy egy fognak mi lesz a rövid és hosszú távú sorsa, azt rengeteg tényező határozza meg, kezdve azzal, hogy milyen a páciens immunrendszere adott pillanatban, pontosan milyen fogról beszélünk, azt milyen trauma érte, mennyi idő telt el a terápia és a fogat érő behatás között, mennyi idős a páciens és egyébként a végtelenségig lehetne sorolni.

Hogy régen mi volt, egyáltalán nem érdemes ide keverni, azok a bizonyos rettegett, halálosan mérgező amalgámtömések sokkal nagyobb terhelést bírtak el, mint a most divatos kompozit tömések, míg egy amalgámmal effektíve egy fél fogat fel lehetett építeni és 20-30 évig az úgy szépen elvolt magába, addig egy kompozittömés fele akkora teherbírásával ez nem kivitelezhető, maximum úgy, hogy határozottan nem vállal érte az ember garanciát. Mégis kibírja? Hurrá, akkor ezek szerint azon a fogadon ideálisan oszlik meg a terhelés a saját foganyag és a tömés között, de ez csak szerencsefaktor volt. Mint ahogy az is szerencsefaktor lenne, ha végül kierőszakolnád a házad felépítését és 4 év alatt nem omolna a fejedre, de nem tudhatod, hogy valójában a házad alatt milyen fizikai, geológiai reakciót, események zajlanak le, lehet szerencsés leszel és sosem omlik a fejedre, de a szomszédodnak már nem lesz ekkora mázlija és szétesik ez egész konstrukció.


Sajnálom, ha úgy érzed, hogy minden fogorvos lehúz. De ez nem így van. Egyszerűen a fogorvoslás jóval bonyolultabb tudomány, mint ahogy te elképzeled, egyszerre kell miniatűr építkezéseket csinálni úgy, hogy még egy szájban sincs 2 egyforma alap, mindezt úgy, hogy az illető együtt tudjon élni vele (tehát ne mérgezze, fertőzze a szervezetét, de lehetőleg egy kicsiny fogacskáját se, máskülönben jön a megszokott történet az "elrontotta a jó fogamat" kezdetű).


Ez a "kis rész tört le a fogából" dolog azért butaság, mert eleve a fogak is kicsik, egy 1 cm-es hosszúságú vmiből kitörik 3 mm, az laikus szemmel aprócska, de fogorvosi szemmel ott igen sok minden történhet, pl fiatal szervezetnél az bizony már fogbél érintett lehet, ami ugye gyökérkezelés. Hogy egy példát mondjuk az 1000ből és ne is menjek bele egyéb szakmai dolgokba.


Nem azt akarom mondani, hogy nincsenek ebben a szakmában kontárok, mert vannak. De nem gondolnám, hogy több, mint a kőművesek, a bolti eladok, a tanárok vagy az ügyvédek között. És azért, mert a te pénztárcád nem bírja el, sajnos még könnyen lehet, hogy de, neked az az adekvát terápia. Ha visszakanyarodunk az építkezős példához, ott is számos olyan költség van, ami menet közben merül fel. Ezért is mondják, hogyha van 40 millió forintod, akkor az nem azt jelenti, hogy neked van pénzed egy 40 milliós házra. Mindenesetre kitartást kívánok a továbbiakban, megértem, ha elkeseredtél, de az még nem jelenti azt, hogy egyből téged átvernek, kihasználnak, lehúznak, ha bizonytalan vagy, keress fel még egy szakembert, de sajnos abba törődj bele, hogy a fogorvoslás ilyen: nem egzakt tudomány, sok dolog van, amire ma sem tudják a választ, azért mert A embernél működött, még nem biztos, hogy B-nél is fog.

2020. márc. 7. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó, köszönöm a részletes válaszodat. Azt hiszem kezdem érteni hogy miről is szól így ez az egész, de sajnos tényleg el vagyok keseredve emiatt.

Egyébként a jelenlegi orvosomat szeretem csak olyan furcsának tűnt amit csinál. Főleg ez utóbbi eset, de akkor próbálok kompromisszumos megoldásokat találni vele. pl. hogy a mellette lévő fogból akkor csak faragjon le annyit amennyi muszáj hogy odaférjen.

Egyébként van mit még csinálni a szamban.

Elérhető valaha egy olyan állapot hogy KÉSZ és kitart ebben megfelelő szájhigiénia esetén életem végéig vagy most már mindig valamit csinálni kell (már nem is merem leírni: "tervezett elavulás"...)

2020. márc. 7. 15:02
 7/10 anonim ***** válasza:
86%

60 ezer ft. inkább átlag alatti egy gyökérkezelés során. Bár nem írják be az árajánlatba, de az a rengeteg kis eszköz, anyag amit egy foghoz felhasználnak iszonyatosan drága. Csak példaként leírom neked, hogy egy gyökérkezelés egy átlag magánrendelőben hogy is néz ki:

- Kezdjük az alapfelszereltséggel: legyen egy fogászati szék, röntgen, endomotor, tükör, szonda, csipesz... stb. Na most ezeket minden beteg előtt-után fertőtleníteni kell, a szájban használt eszközöknek külön sterilizálási eljárása van (mechanikus tisztítás, kémiai fertőtlenítés oldatban, autokláv - ebben a sorrendben). A nem sebészi eszközöknél egyébként ha nincs különösebb fertőzési kockázat, az autoklávozást ki lehet hagyni, ezzel időt lehet spórolni.

- Aztán ott vannak az eldobható egyszer használatos eszközök: kesztyű(20ft/db), maszk (megjegyzem: most rohamosan megy fel az ára, épp 200ft/darab, és egyre nehezebb beszerezni), steril tű(20ft/db) és fecskendő(20ft/db), zsibbasztószer (lidocain 80ft/db), nyálszívó(10ft/db), nyálkendő(15ft/db), kofferdam (5000ft/gumi), vatták... ezek mind apróságnak tűnnek, de összegyűlik.

- Na most jutunk el oda, hogy akkor gyökérkezeljünk: a gyökérkezelő tűkből két fő típus van: a kézi tű és a gépi tű. A kézi tű bár olcsóbb (3-400ft/db) és többször lehet használni, sokkal nagyobb eséllyel lesz sikertelen vele a kezelés (beletörik - elég gyakran, nem hajlik, nem ér el a végéig). Ennek a drágább változata a nikkel-titán(1000ft/db), ami hajlékonyabb, de egy idő után ez is törik. Egy magára garanciát vállaló magánrendelő csak gépi gyökértűket használ, ezek viszont hivatalosan csak egyszer használatosak, viszont abban az egy használatban sokkal szebb és garantáltabb eredmény érhető el, mint kézi tűkkel. Csakhogy az ára darabonként minimum 6-7000ft, de van már ennél drágább is.

- A sikeres gyökérkezelés kulcsa a gyökércsatorna sterilitása. A gyökércsatorna fala, vagyis a dentin szerkezete szivacs szerű, akár a főcsatornának rengeteg mellékága is lehet. És habár a főcsatornát viszonylag egyszerű megtisztítani, a mellékágakat és a dentin szivacsos szerkezetét mechanikailag lehetetlen kipucolni, és kémiailag sem garantált a siker. A kémiai átmosásra egy átlag rendelőben neomagnolt, hyperolt vagy nátrium-kloridot használnak. Ezek az olcsóbb anyagok, patikában pár száz forintért egy évre elég mennyiséget lehet venni. Ami szuper, de erősen kérdéses, hogy leöl-e minden bacit - bizonyítani fizikailag lehetetlen. Aki biztosra akar menni, az nem spórol az anyaggal, és többfélét is felhasznál: EDTA, Solumium, Nátrium-hipoklorit (vagyis hipó), desztilált víz...

- Ha gyökérkezelünk, akkor röntgen is kell: az elváltozás vizsgálata és a munka ellenőrzése céljából. Azonban egy röntgen csak kétdimenziós képet képes mutatni, egy cbct már többre képes. De van itt egy kis bibi: mi van akkor, ha látjuk a képen hogy van ott még egy csatorna vagy elágazás, de fizikai képtelenség hozzáférni? Akkor jöhet a fogó, nem is kérdés. Csakhogy előfordulhat, hogy az első röntgen beállításnál nem látszódott és a cbct-n is takarásban volt és így lett letömve a fog. Ez minden gyökérkezelésnél benne van a pakliban, a fogászati endodoncia tudományban jelenleg nincs olyan technika, amivel egy derékszöben álló mellékcsatornát fel lehetne tárni. Még endomikroszkóppal se.

- A fogorvos levette a fogad csücskét. Ennek egyszerű oka van: a gyökércsatorna bemenete egyes esetekben nagyjából a csücsök alatt van - illetve picit beljebb. De ha a szuvasodás mértéke bement a csücsök alá, akkor az alámenős részeket úgyis le kell venni. Ezen kívül a csatorna hosszának meghatározásához szükség van egy mérőpontra a koronán, ehhez pedig jobb egy vízszintes felszín.

- Na most jutunk el oda, hogy letömjük: kiszárítják papírpointokkal, aztán sealerrel és guttaperchával letömik. Esettől és az adott fogtól vagy technikától függően ezek mennyisége változó lehet, kb. 1000ft/csatorna. Aztán első körben ideiglenes tömés a tetejére, mert a gyökértömő anyag kötési ideje hosszú.

- Most jöhet az inlay, újabb adag fertőtlenítés, egyszer használatos eszközök, fogelőkészítés, lenyomatok, fogtechnika... ezt már nem sorolom végig, itt is jó pár anyag felhasználásra kerül. Na meg ki kell fizetni a fogorvost, az asszisztenst és a technikust is.


"Megyek a megbeszélt időpontra, kitalálta hogy hát a mellette lévő fog tömése sem okés, azt ki kellene cserélni a miatt mert le kell csiszolni az inlayes fogam és nem fog így beférni a pótlás." Ehhez úgy hogy nem láttam az adott fogat, nem tudok mit hozzáfűzni. De nyilván lényeges kérdés, hogy az inlay beférjen, kompakt és stabil maradjon, különben 60 ezer forint röpül a kukába egy minimális foganyag (nem inkább tömőanyag?) megtartása miatt, amit amúgy is ki fognak szedni onnan. Ha most arról van szó, hogy az ideiglenes tömést akarod benntartani (mert végleges ilyen esetben csak az inlay vagy a teljes korona lenne), azzal az egész eddigi szenvedést és pénzt eláshatod. Ugyanis, ha az inlay kiesik a fogból (ilyenre még nem láttam példát, szólókoronánál ritkán előfordulhat), akkor fogod, visszaviszed a fogászatra, 5 perc alatt visszaragasztják és mész a dolgodra. Ha a tömés esik ki, vagyis inkább törik le, ott szinte törvényszerűen a drága foganyagod is törik, reped vele együtt, aztán lehet csinálni egy új, jóval nagyobb tömést vagy koronát.

"Egy kollégámnak pl.egy kis rész tört le csak a fogából, mire a fogorvosa teljesen lecsiszolta az egészet, egy apró csonkot hagyott." Az hogy egy pici törött le eléggé relatív. Mi van ha azért törött le egy picit, mert alatta nagyon szuvas volt? Vagy mi van ha egy frontfogról van szó, amin csak kicsi tapadási felület van a tömőanyag számára, ezért kellett többet fúrni. Azért mert valakinek sokat kell járni fogorvoshoz, vagy sok ismerőse járt már, még nem adnak fogorvosi diplomát.

"4éve egy másik fogorvos egy rágófogamat akarta kihúzni. Azt mondta hogy belül annyira íny alá kell fúrni hogy "tankönyv szerint meg sem lehetne csinálni"." Ezen se kell sokat magyarázni: a tömőanyag a foghoz tapad, a vérző ínyhez, a gyökér körüli csonthoz nem. Ezen kívül se a csont, se az íny nem lenne vele jó barátságban, és ha nem pucolod rendesen (ami azért egy ínyig szuvasodott fognál joggal várható lesz), abban nem lesz köszönet. Ha egyáltalán sikeresen bennmarad a tömés, akkor tankönyvi példa szerűen fog kialakulni egy ínytasak, aztán gócbetegség stb.

Az egész fogászati témában egy dolgot kell megjegyezni: a probléma mindig ott és azon a fogon lesz, amit nem takarítasz le rendszeresen és kellőképpen. Lehet tömni, gyökérkezelni, inlayezni, koronázni, implantálni - teljesen mindegy, ha a fog helyreállítása után ugyan azok a fogmosási szokások maradnak meg. A fogmosás nem azt jelenti, hogy minél erősebben és vadabbul dörzsölöd a fogakat. A fogkefét nem szabad rányomni, körkörösen kell vele söprögetni, egyszerre csak 2-3 fogat mossunk (elektromossal egyszerre csak egyet!), a fog teljes felületét mossuk meg: kívül, belül, a tetején és a fogak között fogselyemmel vagy fogköztisztítóval. Aki meg nem hiszi el, hogy rosszul mos fogat: patikában lehet venni plakkfestő tablettát vagy oldatot, fogmosás után használva szépen megmutatja mi maradt ott a fogakon.

2020. márc. 7. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Azt hiszem hogy most akkor összehúzom magam és a fal mellett szép halkan, lábujjhegyen kiosonok az ajtón.
2020. márc. 7. 17:01
 9/10 A kérdező kommentje:

Nem gondoltam volna hogy itt ennyire profi válaszokat is fogok majd kapni. Nem is tudom mire számítottam.

Jó amúgy most így beismerem hogy naiv laikusként írtam ki a kérdést.

2020. márc. 7. 17:10
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

A csücsköket azért csapja le a fogorvos (egyéni mérlegelés alapján az üreg méretének függvényében), mert a gyökérkezelt fog törékennyé válik, és már inkább nem hagyja meg a vékony falat, hogy hadd rágjál rajta, hanem beborítja mondjuk inlayvel. Ez nem csak elvileg jó megoldás, mivel sajnos heti szinten látok több éve gyökérkezelt fogakat, amik széttörnek.


Nekem úgy tűnik, hogy nem kommunikálta le a dolgot érthetően, és neked csak annyi maradt meg, hogy "a szemétje le akarja csiszolni a tök jó csücskeimet, és pénzt akar kérni az inlayért".

2020. márc. 7. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!