Mit jelent az a bizonyos sörhas?
Német és svéd kutatók egy közös projekt keretében húszezer férfi és nő súlyát, derék- és csípőbőségét mérték meg, és vetették össze a kettő közti arányokat a tesztalanyok alkoholfogyasztási szokásaival. A European Journal of Clinical Nutrition című szaklapban ismertetett eredmények [1] azt mutatták, hogy akik sok sört isznak, azok átlagban több súlyfelesleggel küszködnek (ez logikus is, hiszen egy korsó sör nagyjából 200 kalóriát tartalmaz). Viszont a statisztika nem mutatott ki a sörivóknál az atlagostól eltérő arányt a derék és a csípő körmérete között (ez a nagy has egzakt, tudományos megfogalmazása). Ez pedig azt bizonyítja, hogy sörhas nem létezik, illetve nem a sör okozza, hanem valószínűleg genetikai hajlam miatt rakódik le egyeseken a súlyfelesleg hastájékon.
A kutatók hozzáteszik azt is, hogy a sörhas kifejezés egyébként sem korrekt, hiszen a borban duplaannyi kalória van mint a sörben. Tehát azonos mennyiségű bor elfogyasztása kétszer annyi kalória bevitelét eredményezi, így ha kiszúrtak velünk a gének, és hajlamosak vagyunk sörhasat ereszteni, azt bortól előbb fogjuk megtenni, mint sörtől.
2003-ban brit és cseh kutatók közel 2000 cseh (891 és 1098, 25-64 év közötti férfi illetve nő), köztudottan a világ legnagyobb sörfogyasztóinak számító ember részvételével vizsgálták a sörhas érdekes kérdését. A kísérletben résztvevők semmilyen más alkoholos italt nem fogyasztottak. A heti átlagos sörbevitel a férfiaknál 3,1 liter, a nőknél 0,3 liter volt.
A résztvevők viszonylag kis hányada volt „nagyivó”, a férfiak 3%-a fogyasztott csupán heti 14 liternél többet és csak 5 nő fogyasztott rendszeresen heti 7 liternél nagyobb mennyiséget. A kutatás során feltett kérdéseket természetesen rövid orvosi vizsgálat is kiegészítette, mely elsősorban a túlsúly körülírását szolgálta (testsúlymérés, testtömeg index kiszámítása, derék-csípő hányados meghatározása).
A kutatók úgy tapasztalták, hogy a közhiedelemmel ellentétben nincs összefüggés az elfogyasztott sör mennyisége és a has nagysága között. Az az állítás, miszerint a túlzott sörfogyasztás teszi az embereket elhízottá, úgy tűnik, nem kellően megalapozott. Hiszen a vizsgálat eredményei nem találtak kapcsolatot a sörbevitel nagysága és a túlsúly paraméterei, pl. a derék-csípő hányados között. Itáliai kutatók véleménye szerint a sajátságos testi jelenség hátterében elsősorban a petyhüdt has kialakulását elősegítő genetikai adottság állhat.
A fenti sorok természetesen nem arra kívánják bátorítani az olvasót, hogy korlátlanul igyon, hiszen bármilyen alkoholos ital korlátlan fogyasztása képes túlsúlyt előidézni. Tehát sörhas ide vagy oda, az egészség megőrzéséhez a mértékletesség változatlanul fontos
Szerintem ennek egyszerű okai vannak:
az alkohol és az egészségtelen sportmentes életmód hízlal.
- a túlsúly férfiaknál elsősorban hason marad meg (tök mindegy mi okozza)általában mindig a hason rakódik le nekik a felesleg nagy része!
A férfiak ha sokat söröznek az nagyot dob ezen, főleg ha még mellette sokat eszik is.+nulla sport.
- a nőknél
*ha homokóra alak akkor eloszlik mindenhová
*ha körte alak akkor fenék és comb
*ha alma akkor has és felsőtest.
A nőknél is lehet sörhas-szerűség, azoknak akik az alma típusú elhízáshoz tartoznak.
A férfiak nagy része alma, ezért is veszélyeztetettebbek keringési és szívbetegségekben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!