Miért kopaszodik manapság egyre több 20-on éves srác?
A helyesírási hibák ellenére lenyűgözött a válasz, a kollegina biztosan szintén orvos esetleg gyógyszerész. :)
Annyit még szeretnék hozzátenni, hogy a minoxidil egy drága és felesleges szer. Hatása azon az elven alapul, hogy a fejbőr apró ereinek tágításával növelhető a hajhagymák vérellátása. Ez a hatás spreciális fejbőr masszírozó géppel is elérhető, ami csupán töredéke egy minoxidil "kúra" árának.
A kérdésre válaszolva: húsz évesen a kopaszodás, még "rossz gének" esetén sem elfogadható állapot. Az androgén alopéciára egy életkori sajátosság, ami azon alapul, hogy a hajgyökerek a kor előrehaladtával kevésbé lesznek ellenállóak az androgénekkel szemben. Fiatalon ennek oka lehet a napi 12-16 óra aktív szellemi munka, a folyamatos stressz, a nem megfelelő körülmények között végzett nehéz fizikai munka, a túlzott izomépítő sportok, a kardió edzések hiánya, az elhízás, a dohányzás, a cink és vitaminhiány, túlzott szintetikus ételek fogyasztása, alkoholizmus, kábítószerek fogyasztása és sajnos sok esetben a kopaszodás elleni szerek használata is.
Nekünk az egyetemen nem részletezték a Norwood skálát, mivel akkoriban az ifjúkori kopaszodás még nem volt "népbetegség" mint az elmúlt 20-30 éveben. Bizonyított, hogy tömegjelenséggé csak az életmódunk megváltozása után vált, akárcsak a gyerekkor elhízás vagy a gyakori ortopédiai problémák.
Sajnos sok orvos előnyösebb üzleti lehetőségnek látta, mint pl. a gyógyítást vagy az életmentést (nesze neked Hippokratész) ezért a 80-as évek második felétől rengeteg többé-kevésbé hatásos szer került a piacra. Általános tévhit, hogy a minoxidilt és finaszteridet véletlenül fedezték fel. Több idős kutatóorvos nyilatkozta, hogy amikor felfedezték ezen szerek hajhullásra gyakorolt mellékhatását, a befektetőktől hirtelen nagyösszegű támogatásokat kaptak a további célirányos tesztelésekre és természetesen a módosított titoktartási szerződést is alá kellett írniuk.
Engem azért nem nyűgözött le a válasz, csak elgondolkodtatott:
- én azt olvastam (sajnos nekem csak fél év biokémiát oktattak és ott nem mondták el), hogy a DHT egy nagyon fontos hormon és idősebb korban is szerepet játszik az izomfelépítés szabályozásában és a nemi vágyban.
- Valamire csak kellhet a szervezetnek a DHT, hogy ha lecsökkentik az alfa reduktáz enzim funkcióját, akkor kétségbeesetten igyekszik fenntartani a szintjét a tesztoszteron szint emelésével.
- A finaszteridről az egyik bekezdésben azt írod, hogy csak öregeknél okoz libidócsökkenést. Hát, köszönöm, hogy 35 évesen a vén impotens trotty kategóriába kerültem :)
- Viszont egy bekezdéssel lejjebb már azt írod, hogy jobb helyette a spironolakton, mert az nem okoz libidócsökkenést. Akkor most okoz vagy nem?
- Mennyit kell bevenni a fűrészpálmából? 400 mg-ot?
- Én úgy tudom (és úgy tapasztalom), hogy a mynoxidil működésének csupán egyik részmechanizmusa az erek tágítása. Van ott még más hatásmechanizmus is, ugyanis csak a vérerek tágulása nem indokolná, hogy miért lett erősebb a szőrnövekedés a karomon ott, ahol sikerült egy keveset belevakarnom. A karomon egyáltalán nem sorvadozik a szőr és nincs baja a keringésnek. Ha kidörzsölöm a kezem vagy ilyesmi és hosszú időn keresztül megnő ott az átáramló vérmennyiség az nem okoz szőrnövekedést.
- A fejmasszírozás hasznos dolog, de attól még nem indulna meg a hajnövekedés. A vérbőség csak kb. 20 percig tart utána. A mynoxidil legalább 4 óráig fenntartja azt is. Meg ekkor a Bánfy hajszesz is sokkal hatásosabb lenne (az is a vérbőségre dolgozik a tormalé hatóanyaggal).
Hát, néha érdekes dolgokat írtak itt össze az előzők, különösen a gyógyszerész/orvos urak. Tényleg bele kellene nézni újra az egyetemi jegyzetekbe.
Nem igaz, hogy az elsődleges nemi jegyekért csakis az Y kromoszóma felelős. A DHT nem méreg, hanem egy nagyon fontos hormon, ami magzati korban felelős a nemi szervek kialakuláért. Ha genetikai hiba miatt a DHT hormon mennyisége alacsony, az hermafroditizmust okoz. Tömören: nincs DHT, nincs kuki. Ezenkívül ez a hormon a "valódi tesztoszteron".
Az pedig, hogy a masszírozástól kinő az ember haja...
Tami976, ezen ne lepődj meg, az általam ismert orvosok is néha nagyon "érdekes" dolgokat mondanak. :)
Az eddigi TOP 3:
-Fatheromnak azt mondta a háziorvosa, hogy a dohányzás valójában nem is annyira káros, mint mondják, ha filteres cigit szív valaki. A sajtó találta ki az egész tüdőrák dolgot, hogy az emberek ne vegyenek semmilyen cigit. Rákot csakis a füstszűrű nélküli cigi okoz.
-Nekem azt mondta a magán szemorvos, amikor 15 évesen elmentem hozzá, hogy a kontaktlencse valójában nem tudja korrigálni a látást, hanem nyomást fejt ki a nervus optikusra és ez elhiteti az agyammal, hogy a kép élesebb, mintközben nem is az. Ez veszélyes, mert hosszútávon agydaganatot okoz, és már ajánlgatta is a drágábbnál drágább szemüvegkereteket.
-Az utolsó éppen a témához kapcsolódik. A nagymamám húszas évei elején teljesen megkopaszodott (a haja azóta sem nőtt vissza). Ez a hetvesen évek elején volt, és mivel a háziorvosa komoly betegségre gyanakodott, beutalta a kórházba 1 hetes teljes kivizsgálásra, ahol azt mondták neki, hogy azért hullott ki a haja, mert nem Baba Samponnal mosta. Csak tavaly egy andrológiai vizsgálat során derült ki, hogy valószínűleg 40 éve androgén kopaszodásban szenved.
Szóval ennyit a magyar orvosok túlnyomó részéről. Nem mondom, hogy mindegyik kontár, de az tuti, hogy sok van belőlük, idehaza.
Arról meg, hogy mért kopaszodik manapság sok fiatal a válasz egyszerű.
Az előttem szólók írtak jó dologokat, de én inkább a történelembe mennék bele egy kicsit. A legtöbb 20-on éves (amiről adat van) átlagban az 1950-es évekbe kopaszodott, azután ez az arány fokozatosan javult, a 80-as évek amerikájában már a kopaszodó fiatalok ritkaságszámba mentek. A 90-es években megint elkezdődött ez a "jelenség" és 2000. után mondhatni új virágkorát éri. Ezeket az adatokat pár éve olvastam angol nyelvű honlapokon, aki nem hiszi nézzen utána a google-ban.
És következzen az egyszerű válasz.
A kopaszodást, mint számtalan más, általában idősebb korban jelentkező genetikai hajlamot (pl. elhízás, látásromlás, daganatok...stb.) gyorsíthatnak, illetve idő előtt aktíválhatnak olyan mentális tünetek mint a FOLYAMATOS FESZÜLSÉG, az ÁLLANDÓ STRESSZ, vagy az ÁLTALÁNOS ELÉGEDETLENSÉG. Jelenleg Magyarországon a fiatolok helyzete eléggé kilátástalan, ezért kb. 80-90%-uk felszült, stresszel és elégedetlen az életével. Szóval a fiatalkor kopaszodás problémáját elsősorban nem az orvosoknak kell megoldania, hanem a bankároknak és a politikusoknak.
Üdvözlettel:
egy már kopaszodó másod éves orvostanhallgató
Ja, és még valamit szeretnék hozzátenni a leírtakhoz.
A minox oldat egyáltalán nem hatásos! Leírom miért.
A 2000-es években amerikai plasztikai sebészek kidolgoztam egy módszer, amivel 40 éves férfiaknak is dús hajat tudtak varázsolni, mint egy kölyöknek. Egy különleges minoxidil tartalmú oldatot, egy különleges eszközzel, ami sok ezer apró tűből és egy adagolóból állt, milliméterről milliméterre bejutattak a fejbőrbe. A gond csak az, hogy ezt módszer unatkozó milliomosoknak találták ki. Időigényes, fájdalmas, draga, csakis szakember végezheti és a napi 2 kezelés miatt az utazgatásokról is le kell mondani.
Valljuk be, 20 éve fogalmunk sincs, pontosan mi a bánatot csinál a minoxidil a hajhagymákkal, de az biztos, az hogy az alkoholos oldatát a fejünkre kenjük, nem a legjobb módja a használatának. Sok embernek hámlik, viszket tőle a fejbőre, sok idő alatt szívódik be, naponta 2-szer kellhasználni és utánna órákig nem szabad hajat se mosni, pedig hámló fejbőr és az összeragatt haj nem a legszebb látvány. Persze most lehet jönni a Rogaine Habbal, de sztem ami 2 perc alatt felszívódik, az minden csak nem hatékony szer.
A fűrészpálmás megoldás megoldás elméletileg nem hülyeség, de én sosem hallottam róla, ezért nem is írok róla véleményt.
A megfelelő megoldás az 1 mg-os finaszterid (Propecia, Finacepa). Övön aluli problémák csak az esetek 2%-ában jelentkeztek és ott is csak átmeneti volt. Aki ebbe beleesik az így járt, hagyja abba a szedést és maradjon kopasz. Ha mondjuk a gyógyszer szedése előtt is voltak merevedési bajaid, finaszteriddel tuti, hogy lesznek, de ha egy kufircgép voltál előtte, akkor nem kell félned, hacsak nem, félve a mellékhatásoktól pszichésen be nem beszéled magadnak.
Hosszú távú mellékhatása enyhe csontritkulás lehet elméletileg, de ilyet még senkinél nem tapasztaltak, mivel ezt valószínűleg az immunrendszer képes kompenzálni.
Persze ez a gyógyszer sem megoldás, de legalább 7-8 évig biztosan képes segíteni és mivel ilyen dózisban szedve, ilyen ritka, hogy rossz mellékhatása legyen, ezalatt az idő alatt a folyamatosan dúsuló hajkoronád segítségével, minden héten másik csaj fektethetsz le. :)
Én vagyok a kopasz mynoxos, akinek enyhe tünetei voltak a Finasterid-től :). Egyetértek az előbb leírtakkal (még a Finazterid-es részt is elhiszem), azt az egy mondatot kivéve, hogy a mynox nem hatásos :)
Most már hetedik hónapja használom és bár már 15 éve kezdtem kopaszodni és vagy 7 éve kopasz a fejtetőm, látványosan több hajam lett már két hónap után és még mindig dúsul meg erősödik. Az én legnagyobb megdöbbenésemre (is) főleg elöl, amire azt mondják, hogy ott a vastagabb fejbőr miatt tényleg inkább csak a tűs kezelés szokott segíteni.
Egyetértek a mellékhatásaival is: korpásodás, hámlás. Az anyag kis része ottmarad a párnahuzaton és hipóval egy csodálatos, mindent megfestő zöldes folyadékká változik :) Viszont én meg azt tapasztaltam, hogy néhány hónap után ezek a tünetek csökkennek (a párnahuzatra is találtam megoldást).
És én is csodálkozom, hogy miért tiszta alkoholban oldják fel a cuccot és miért nem kevernek hozzá valami olajat vagy panthenolt.
A Rogaine meg már csak azért sem éri meg, mert hatszor drágább mint a többi.
A stressz, pedig mint írtam, szerintem is szerepet játszik az androgén kopaszodás felgyorsításában. Amikor külföldön kellett dolgoznom, néhány hónapot, elég stresszes körülmények között és hazajöttem, a barátaim első kérdése az volt, hogy mit csináltam odakint, mert olyan lett a fejem, mint egy biliárdgolyó :)
Kedves #19-es. Szerintem nagyon félrevezető, és nem visz előre egyetlen probléma megoldásában sem, ha valamilyen rossz dologra, mint pl. a kopaszodás, felsorolunk minden negatívumot az életből.
Az ital nem okoz kopaszodást. Régebben is ittak alkoholt az emberek, elég rendesen és nem látszott ilyan hatás. Az alkoholisták között sem több a kopasz.
A drog megintcsak nem rizikófaktor a kopaszodásban. Nézd meg a drogosokat. Semmi különbség nincs a hajmennyiségben, ha összehasonlítod az átlagemberrel. Sőt...
Az ételek és a környezet nem szennyeznek, legfeljebb szennyezettek. Az androgén kopaszodáshoz (jelen tudásom alapján) ezeknek sincs sok köze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!