Csernobili sugárszennyezett áldozatok megtudták fertőzni másokat?
"Csernobili sugárszennyezett áldozatok megtudták fertőzni másokat?"
Mikor?
"Csernobil atomerőmű baleset közelében lévő kamionos pl hazatérve Magyarországra milyen mértékben károsította a családtagjai egészségét?"
Mikor?
Ha olyan ruhában ment haza, amin radioaktív por volt, vagy szennyezett táplálékot adott a családjának, akkor "fertőzte" őket, de ez elég csekély sugárzást jelent.
Itt mindig az számít, hogy mennyire van közel az illető a sugárforráshoz és hogy mennyi ideig.
A "sugárfertőzés" egy erősen téves elnevezés. Ezt minden aki sugárvédelemmel foglalkozó szakirodalom leírja. De sajnos ez terjedt el. Helyesebb lenne a sugár ártalom kifejezést használni mert ez nem fertőző.
Ami előfordulhat, hogy a szennyezett területen szétszoródott sugárzó anyag rátapad a ruhájára, járműre majd így tovább szórja a szennyeződést (ld. Goiania /Brazília/ 1987 részletesebben [link] illetve a lap alján lévő hivatkozásokat).
"Helyesebb lenne a sugár ártalom kifejezést használni mert ez nem fertőző.
Ami előfordulhat, hogy a szennyezett területen szétszoródott sugárzó anyag rátapad a ruhájára, járműre majd így tovább szórja a szennyeződést"
Ha a tárgyak továbbszórhatják a szennyeződést, akkor az emberek is, nem? Mindegy, hogy minek nevezzük, a lényeg ugyanaz: akit/amit ért a sugár, az továbbszórja valamilyen mértékben. Mint az influenzavírus: aki elkapta, az továbbszórja.
#7
Akkor szórja az ember is, ha maga a sugárzó anyag megtalálható a ruháin, bőrén, hajában vagy a testében nagy mennyiségű belélegzett vagy lenyelt anyagként. Mondok két példát a gyakorlatból:
Ha befekszel egy szimpla sugárkezelésre, téged nagy mennyiségű sugárzás ér. Ez nálad egy idő után tüneteket fog okozni (pl. irritálódik/megég a bőröd). Azonban maga a sugárzó anyag nem kerül rád, mert az biztonságosan a lineáris gyorsítóban marad. Így simán hazasétálhatsz a szeretteidhez és megölelheted őket anélkül, hogy "sugárfertőzöttek" lennének.
Azonban ha PET-CT/PET-MR vizsgálatra mész, ott kontrasztanyagként radioaktív nyomjelzett cukrot kapsz intravénásan, tehát a testedben kering egy ideig maga a radioaktív anyag. A feleződési idejétől függ, hogy a beadási idő után hány óra/nap múlva fog lebomlani és ártalmatlanná válni. Amíg le nem bomlik a szervezetedben, te magad vagy a kétlábon járó sugárzás, így PET-CT után nem szabad túl közel menni senkihez és pisilni is csak egy kijelölt WC-be lehet, ugyanis a vizeletedben is ott van a radioaktív anyag, amíg magától le nem bomlik.
Tehát:
Ha Csernobilban egy teljesen elzárt, de nem túl vastag falú szobában ülsz és úgy ér sugárzás, utána pedig úgy sikerül kijutnod a sugárzó területről, hogy nem érintkezel a robbanásból felszabadult radioaktív hamuval, akkor senkit sem fogsz "megfertőzni", mert csak maga a sugár "ért hozzád".
Ha viszont kinn álltál az utcán és táncoltál a hulló radioaktív hamuban, miközben a lángokban gyönyörködtél, mint a Chernobyl sorozatban, akkor bizony nagy a valószínűsége, hogy le is nyeltél/be is lélegeztél radioaktív szemcséket, így már nem csak a ruhád, de te is sugárzol. Igaz, hogy nagyon kis mértékben és ettől senkinek sem lesz melletted komoly baja, de attól még kisugárzó egyéniséggé válsz a szó szoros értelmében.
"Ha a tárgyak továbbszórhatják a szennyeződést, akkor az emberek is, nem? Mindegy, hogy minek nevezzük, a lényeg ugyanaz: akit/amit ért a sugár, az továbbszórja valamilyen mértékben. Mint az influenzavírus: aki elkapta, az továbbszórja."
Nem ez nem ilyen, a sugár-fertőzött helyett helyesebb a sugárzó anyaggal szennyezett. Aki sokáig tartózkodik olyan környezetben, ahol sok a radioaktívan bomló anyag, annak a bőrére, hajára ezek a szemcsék rátapadhatnak, és akkor radioaktívan sugároz ő is, de ez nem fertőzés. Ezért van az, hogy radioaktív anyaggal érintkezőknél a ruhákat minél gyorsabban le kell venni és elzárni, mert az kapta a legnagyobb adagot, és egy kiadós fürdés sem árt, az legalább a bőrön és hajban ragadt port leviszi. Bár ha valaki ilyen helyen van és belélegzi, akkor teljesen mindegy mi lesz a ruhájával. Ezért tűnhet furcsának sok embernek, hogy miért hordanak gázmaszkot ha sugárveszély van, mert az semmit sem véd a sugárzástól, és igen ez igaz, az ellen véd, hogy belélegezd a radioaktív port, mert ha bemegy a tüdődbe akkor az csak neked fog onnantól sugározni, és nem viszi le a ruhacsere vagy a fürdés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!