Távozhat szájon keresztül a széklet?
Fistula intestini
Bélsipoly
Betegség leírása:
Kóros összeköttetések, járatok a bélrendszer különböző szakaszai között
Betegség lefolyása:
A bélsipolyok abnormális összeköttetések, járatok a belek különböző szakaszai között. (Sipolyjáratok alakulhatnak ki a belek és egyéb hasűri szervek között (belső sipolyok) is, vagy a bélrendszer és a bőr (külvilág) között (külső fistulák) is. Ezek a fistulák külön-külön találhatók meg az egyes szakterületeknél.)
A gyomor-bél rendszerben a vékonybélsipolyok mutatnak a leggyakoribb előfordulást. Leggyakrabban műtéti szövődmény következtében alakulnak ki. (A jejunum és az ileum területén található fistulák 70-90%-ban korábbi műtét következményei.) Sipolyképződéshez vezethet az anastomosis elégtelensége, az észrevétlen maradt bélsérülés. Leggyakrabban daganat és gyulladásos bélbetegségek miatt végzett beavatkozások után alakulnak ki. Spontán bélsipolyok kialakulásához a bélrendszer perforációja vezet, melynek hátterében leggyakrabban a gyulladásos bélbetegségek állnak, de kialakulhat diverticulum, peptikus fekély kitörése, malignus folyamat, pancreatitis, actinomycosis, tuberculosis és lymphoma következtében is.
Az enteroentericus fistulák lényege, hogy a táplálék egy része bélszakasz(ok) megkerülésével jut tovább, amely a vékonybelek felszívó felületének csökkenése vagy bakteriális túlnövekedés (kontaminált vékonybél) miatt felszívódási zavart, nagymennyiségű, emésztetlen székletet okoz. A betegek jelentős testsúlycsökkenésről számolnak be. Puffadás, bűzös felböfögés is jelen lehet. Alkalmankét SZÉKLETHÁNYÁS is előfordulhat. Később a felszívódási zavar (malabsorptio) kifejezett következményei: fogyás, fehérjehiány, vitaminhiányok, anaemia, osteoporosis alakulhatnak ki. Jelen lehet aspecifikus hasi fájdalom, láz, tapintható hasi duzzanat.
A diagnózis felállításában a képalkotó eljárások (radiológia) segítenek. A székletben sok lehet az emésztetlen ételmaradék. Malabsorptio laboratóriumi jelei lehetnek jelen.
A kórkép sebészi kezelést igényel. Az alapbetegség kezelésére, konzervatív megoldásokra nem reagáló esetekben műtéti megoldás indokolt: fistulectomia (járatok körbevágásos kiírtása) vagy fistulotomia (műtéti metszése), gyakrabban az érintett bélszakasz eltávolítása indokolt.
Bélsipoly
--------------------------------------------------------------------------------
a bél üregének kóros elváltozások által létrehozott közlekedése a külső test-felszínnel v. más üreges szervvel, minő a gyomor, húgyhólyag, másik bélrészlet. A többnyire szűk csatorna, melyen az emésztés művelete alatt béltartalom ürül ki. A sipolyos bélrészlet szerint lehet a bélben: gyomorsipoly, nyombélsipoly, vékony bélsipoly, vastagbélsipoly, végbélsipoly; a legutolsó alakja igen gyakori betegség (l. o.), míg az előbbiek ritkábban és többnyire szúrás vagy lövés által ejtett sérülések után találhatók; sokszor (a vastagbélben) lassú átfúródás által keletkeznek fekélyesedéseknél, ráknál, gümőnél stb. Gyógyításuk igen nehéz és hosszadalmas, mert a kiömlő bélsár azt minduntalan megzavarja; rákos, gümős fekélyeknél keletkezett B.-ok pedig nagyobb operáció nélkül nem gyógyithatók. A sebészek sokszor mesterséges módon készítenek B.-okat, hogy a belek tartalma kiüríthető legyen, p. elzárt és elüszkösödött sérveknél, a bél rákos daganatainál, szükületeinél stb.; az ilyen B.-t anus praeternaturalis-nak nevezik. Máskor bélsipolyt készítünk a beteg táplálása végett, p. az étcső daganatainál, heges szükületeinél a gyomor falán készítünk kifelé közlekedő sipolyt (mesterséges gyomorsipoly), melyen a beteg táplálékát a gyomorba visszük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!