Egészségügyi vizsgára le tudná írni nekem valaki az újraélesztés pontos menetét?
1) Meglátod az eszméletlen, fekvő embert.
2) Felméred, hogy van-e veszélyhelyzet (forgalom megállítása, kiömlött vegyszer, robbanásveszély, stb).
3) Ha nincs, odamész az eszméletlen emberhez, és közben segítséget kérsz az ott bámészkodóktól ("segítsen valaki!" még jobb, ha valakire ráböksz, hívjatok mentőt!).
4) Megszólítod a fekvő személyt, megrázod a vállát óvatosan, de határozottan (kivéve, ha jól láthatóan halott vagy nagyon össze van törve mindene).
5) Ha nincs reakció, hátraszeged a beteg fejét (ezzel légutat biztosítasz) és megnézed a légzését (10 másodpercig fölé hajolsz, füleddel hallod és érzed a légzését, szemeddel nézed a mellkas emelkedését, süllyedését).
6) Ha nincs légzés, megnézheted még a pulzust a nyakon (ezt ki is hagyhatod, tapasztalataim szerint gyakorlott személyek sem mindig tudják kézzel megállapítani azt, hogy van-e vagy nincs).
7) Ha nincs se légzés, se keringés, és a beteg a hátán fekszik, akkor 30/2-es szabály alapján mellkaskompresszió és befújás. 30 nyomás, 2 befújás (mellkas emelkedjen, fej hátraszegve!), 30 nyomás, 2 befújás... Bee Gees - Stayin' alive című szám ritmusában :) (90-100/min). A jó mellkaskompressziót a mellcsont alsó részén (kb. mellbimbók magasságában) végzik, 6-8 centi mélyen nyomva. Jobb kezesek jobb kézre kulcsolják a bal kezüket, és jobb csukló-alsó tenyérrel nyomnak, nyújtott kézzel. Nem kell félni, egy egészséges felnőttet nehéz összetörni. Fontos, hogy a lenyomás megfelelő mélységű legyen, és a felengedés is teljes maradjon.
8) Pár percenként, vagy fáradás esetén cseréljetek, valaki közben a fejet tartsa meg hátra szegezett pózban.
9) Leállni csak akkor szabad, ha a beteg hárít vagy a mentők megérkeztek és szólnak, hogy hagyjátok abba.
Ja, és én is a youtube-ot javaslom, mert látni is kell. Amúgy nem bonyolult, a kompresszió a lényeg, azt be kell gyakorolni.
Az előttem szóló jól leírta nagyvonalakban. Néhány életfontosságú dologban tévedett csak.
1.) Ameddig nem mész oda és szólítod meg, érinted meg, csíped meg - nem tudod hogy eszméletlen vagy sem. Ezzel állapítod meg, hogy eszméletlen-e.
2.) A mellkaskompressziót 100-120-as ritmussal kell végezni (az arány legyen minnél közelebb a 120-hoz). Nézed az óra másodpercmutatóját és 1 másodperc alatt 2 kompressziót végzel.
3.) Így van. Nagyon fontos a benyomás mélysége. Ha te 6-8 centit nyomtál be egy 60 évesnek - megölted. Felnőttnél 2 szabály van: legalább 5 de legtöbb 6 cm-re VAGY a test 1/3-át kell benyomni (épp azért mert egy 90 éves mamát a 6 centivel megölted, de egy 120 kg-os férfi meg sem érzi)
A szájon át lélegeztetést visszautasíthatod, így maradsz a megállás nélküli 100-120-as ritmusnál (only hand CPR)
#4 Nálunk a 90-100-at oktatják BLS-ALS gyakorlaton, intenzív gyakon (csakhogy felmentsem magam az akut oxyológia bukás alól). A 120 megközelítését még nem hallottam, de elhiszem. Remélem nem veszünk ezen össze :)
A mélységnél valóban nem a 90 éves cachexiás mamára gondoltam, hanem a 40 éves infarktusos obes férfire :D Tényleg az a pontos, ahogy te írtad, ezúton is köszi a kiegészítést.
Igazad van abban is, hogy akkor lesz eszméletlen az illető, és így elkerülhető a napozókhoz történő mentőhívás. Módosítanám földön fekvőre vagy látszólag eszméletlenre.
Jó, hogy kiegészítjük egymást és így fejlődünk :-)
Én a 2015-ös ERC-ből (European Resuscitation Council) vagyis az újraélesztési ajánlásból tanulok, ez az elfogadott Európa szinten.
De mindenképp jó, hogy kijavítjuk s kisegítjük egymást
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!