Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Irodai munka esetén mi az...

Irodai munka esetén mi az orvosi értelme az üzemorvosi belépő vizsgálatnak?

Figyelt kérdés

Most megyek vissza szülés után dolgozni és szóltak, hogy ismételni kell az üzemorvosi vizsgálatot. Nincs vele gondom, elmegyek, de elgondolkodtam, hogy irodai munkánál miért fontos ez.

Fizikai munkánál megértem, hogy lehet olyan egészségügyi állapot, ami alkalmatlanná tesz rá valakit.


De irodainál ilyen nem igazán van, vagy ha igen, az már a HR-esnek is feltűnik (végtaghiány, szellemi fogyatékosság, stb.), nem? Legalábbis nálunk mozgássérültek is dolgoznak, ha a szakmai kvalitásuk megfelelő. Akadálymentesített, kerekesszékkel is tudnak közlekedni.

Vakokat a munka jellege miatt nem alkalmaznának, de azt szintén nehéz lenne eltitkolni.

Fizikailag pedig egyáltalán nem megterhelő a munka.


2016. máj. 17. 07:38
 1/7 anonim ***** válasza:
73%

Egyrészt: mert kell.

Tök mindegy, milyen munkakörben, ha elvárás hogy minden dolgozónak legyen alkalmasságija, akkor a munkaszerződésed mellett szépen őrizgetni kell ezt a kis papírt is, hogy egy esetleges ellenőrzés során fel tudják mutatni.


Másrészt, mert lehet hogy vannak szerintük kizáró tényezők, pl. sok a stressz, és ha magas a vérnyomásod, könnyen agyvérzést kapsz egy meeting végére. :D

2016. máj. 17. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
92%

Törvény írja elő, hogy kell, évente kell menni.

Törvény írja azt is elő, hogy milyen munkakörben milyen vizsgálatok elvégzése szükséges. Ellenőrzés során munkáltatótól kérik az üzemorvosi papírt.

2016. máj. 17. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
62%
Nálunk is van minden évben, pedig én is irodai munkát végzek. Méghozzá alapos vizsgálat, vérvétel, vizeletvizsgálat, majd meztelenre vetkőzés és a fogazatomtól a talpamig átvizsgálás. Nagyon utálom én is, nem is tudom, mi értelme ennek a procedúrának minden évben, de hát muszáj, ez van.
2016. máj. 17. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
19%

Ez egy "matuzsálem-korú" jogszabály. Amikor megalkották, akkor még bizony előfordult, hogy a tüdőszűrőn derült ki, hogy az illető pl. tbc-s, mely fertőző betegség. Vagy éppen a helytelen testtartás miatt kezdődő gerinc-ferdülés, vagy a nem megfelelő világítás miatt, látás-romlás. És persze a vérnyomás-problémák, vagy éppen a cukorbetegség, stb. stb. Már ha az üzemorvos valóban elvégez minden vizsgálatot, és szükség esetén tovább is küldi a pácienst szakorvosi rendelőkbe...


Ha ez nincs, akkor csak annyit ér, mint a sportolóknál a kötelező: rákérdez, hogy van-e valami panasza... és mehet a pecsét a papírra!

2016. máj. 17. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
60%
Irodai munkára is kell jó állapot, pl. krónikus migrén, depresszió rengeteg olyan betegség van, ami nem feltétlenül látszik, csak amikor már valaki ötszőr marad otthon táppénzen két hónapon belül. Engem pl. nagyon alacsony vérnyomás miatt majdnem nem vettek fel, szerencsém volt, hogy csak részmunkáról volt szó.
2016. máj. 17. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
74%
Azért is fontos, mert így ki lehet szűrni azokat a pl. mozgásszervi betegségeket, amivel adott esetben perelhető lenne a cég, ha munkahelyi egészségkárosodás vagy munkahelyi baleset címén kérne kártérítést a munkavállaló. Amikor munkaerőkölcsönző cégnél dolgoztam, a mi üzemorvosunknál fontos volt egy esetleges terhesség kiszűrése (nem tudom, hogy csinálta, de elég jó találati aránya volt), ugyanis nem egyszer előfordult, hogy az illető felvetette magát a gyárba, majd 2 munkában töltött hét után elment betegállományba, majd terhességi táppénzre, 3-4 hós terhességgel és lehetett utána fizetni, mert elbocsátani nem lehetett. Nyilván más a helyzet, ha egy, már régebb óta ott dolgozó megy el szülni, de ez tényleg a pofátlanság kategória volt. Szóval ilyesmi is lehet az üzemorvosi vizsgálat hátterében, tényleg mindenhol előírás, szerintem ezzel mindkét fél érdekét védik valahol.
2016. máj. 17. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

"Irodai munkára is kell jó állapot, pl. krónikus migrén, depresszió rengeteg olyan betegség van, ami nem feltétlenül látszik, csak amikor már valaki ötszőr marad otthon táppénzen két hónapon belül. Engem pl. nagyon alacsony vérnyomás miatt majdnem nem vettek fel, szerencsém volt, hogy csak részmunkáról volt szó."


Köszönöm a válaszokat, így már értem.


A fenti hozzászólást azért emeltem ki, mert két ilyen kolléga is van. Az egyik krónikus migrénektől szenved, pedig egy sportos, filigrán, extrán egészséges életmódot élő 25 éves hölgy.

Depressziós is van, nem is titkolja.


De tény, hogy nálunk is kikérdezős verzió an.

2016. máj. 17. 20:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!