Kedves Gy. K. Olvasók! Mit tudtok az alkoholizmusról, a tünetek felismeréséről, a betegség szakaszairól, kezeléséről?
Készülő szakdolgozatomhoz szeretnék belőle egy kisebb közvéleménykutatást, hogy az "átlagember" mit tud erről a témáról,mi a véleménye,stb...
Nincsenek jó és rossz válaszok,így nálam minden válasz 100%-os.
Köszönöm mindenkinek,aki elolvasta a kérdést, és megtisztel a válaszával.
Tudnék ezt-azt mondani, pl. hogy az alkhololizmus egy függőség, amelyet pusztán külsú jegyek alapján (pl. elfogyasztott alkohol mennyisége) nem lehet megállapítani. A kezelésének nagyjából uyganaz a módja, mint más függőségnél; egyéni kezelések, csoportterápia stb.
Viszont ha ígényes vagy a szakdolgozatoddal kapcsolatban, akkor nem itt kérdezed emg az embereket. Egyrészt nem reprezentatív, ellenőrizhetetlen az adatok forrása, másrészt Te beleírnád, hogy "adatok a www.gyakorikerdesek.hu alapján"?
Bocsánat, félreérthető volt a kérdésem.
NEM innen gyűjtök adatokat,csak,mint "ihlet" érdekelt, hogy egy átlagos magyar mit tud erről a szenvedélybetegségről,mennyire van képben vele.
Természtesen a szakdolgozatban olyan emberekkel készített interjúk szerepelnek,akik sokat tudnak,tapasztaltak a témával kapcsolatban.
Ezt amolyan "mellékes" szinesítő elemnek szánom.
Tudod,kb. olyasmi, mikor a Fókusz stábja kivonul és megkérdezi a buszmegállóban álló embertől,hogy mire is emlékezünk márc. 15-én...
Az alkoholizmus egy szenvedély betegség, egy függőség, ami általában más pszichiátriai kórképek következménye vagy éppen oka. Onnantól minősül valaki alkoholistának, mikor egy komolyabb tettet, vagy egy egyszerű napot sem tud végig csinálni alkohol nélkül, ill. kárt tesz másokban vagy önmagában.
A társasági ivó tehát önmagában nem minősül alkoholistának, könnyen le tud mondani egy pohárkáról egy másik, komolyabb cél érdekében. Teszem azt el tud menni egy állás interjúra józanul.
Vannak személyiségek, melyek eleve függésre hajlamosak, példának okáért a "csonka családokban" gyakrabban fordul elő alkoholizmus vagy más szenvedély betegség.
Onnantól is lehet valakit alkoholistának nevezni, akinek már megjelennek a komoly megvonási tünetek, ha egy napig nem iszik. Depresszió, érdektelenség, vagy éppen agresszivitás, ingerültség, fizikai tünet az acetonos szájszag, a remegő kezek.
Mivel az alkohol egy legális drog a fiatal könnyen hozzájut, a fennálló tiltások, mint az, hogy 18 év alatt nem fogyasztható, inkább növelik a népszerűségét a fiatalok körében, mint csökkentik. A kortárs nyomás azt diktálja, hogy mielőbb kipróbálja az ember, az első ivászat nagyon meghatározó, van aki egy életre megundorodik tőle, van aki felszabadult lesz, önbizalom ittas, és későbbi sikertelen élethelyzeteiben, mint gyógyszert használja, probléma megoldó készsége az élet valamely területén gyenge, vagy éppen a világot, vagy önmagát nem tudja elfogadni olyannak amilyen. Ebből adódik, hogy a maximalista személyiségek is hajlamosak a különböző függőségekre, így csökkentve magukon a nyomást.
A megvonási szindróma, vagy aethyles depresszió a megvonás után következik be, eleinte fizikai tünetek vannak, amik elmúlnak 1-2 hét alatt, de a kiüresedés nagyon nehezen múlik el, a legtöbbször más függőségbe csap át (nikotin, vagy társ). Tudom, hogy van egy olyan szakasz is, amit úgy hívnak aethyles relapsus, azaz aethyles összeomlás, de nem tudom hogy ez akkor van e, mikor az alkohol hatására depressziós az ember, vagy a megvonási szindróma egy szakasza.
Kb. ennyi, azt is leírtam amiben nem vagyok biztos. Meg hát sok egymásnak ellentmondó tanulmányt talál az ember erről a témáról, úgyhogy elég fogalom zavaros nekem ez.
Köszönöm a válaszokat!
Kedves utolsó,ez így kapásból jött vagy esetleg utána olvastál a kérdés kapcsán?
hát amit én megfigyeltem tapasztalatból: ha egy embernek a családjában már előfordult alkoholista, akkor nagy az esélye rá, hogy valaki a családból hajlamos az alkoholizmusra. Az, hogy képes-e magát tartóztatni, az az ember személyiségétől függ.
A kezdetleges stádium amit már fiatal korban észre lehet venni, hogy a baráti körben nem képes ellenállni a kísértésnek (épp ezért ha valaki észre veszi még fiatal korban magán, hogy könynen rászokik egyes dolgokra, akkor meg kell tanulni türtőztetni magát) és egyből bevágja a felest, akkor abból már lehet látni, hogy mi lesz a jövője.De persze lehet, hogy ez fiatal korban át megy rajta. Felnőtt korban pedig pld. családi összejöveteleken mindig jön a szöveg: ,,még a másik lábunkba is" vagy ,,egyet az egészségért", stb. ... . Utána persze az, hogy az a kifogás, hogy nehéz napom volt, holott nem értem, hiszen van, hogy pld az orvosok 8 óráig operálnak, és utána meg sem isszák le magukat....
Következik az, hogy amikor felhozza valaki a családban az alkoholizmus témát, akkor az illető mérges lesz, és mérgében elmegy és leissza magét... vagy ha a gyerekek szépen megkérik, hogy ne jöjjön máskor igy haza, mert ez a látvány fáj nekóünk, akkor egy két napig (legjobb esteben) kibírja, utána meg ha leszidjuk azért, hogy nem tartotta be az igéretét, akkor jön azzal, hogy: ,,Bántottalak?".
na nekem ennyi jutott eszembe.
16L
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!