Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Az természetes epinefrin és a...

Az természetes epinefrin és a mesterséges akkor mégsem ugyan az?

Figyelt kérdés

Azt mondták, hogy a mesterséges és a természetes ugyan az csak ugye az előbbit előállítják, viszont mikor olvasgattam a témában akkor ezeket az infókat találtam

mesterséges: az érszűkítő hatása jelentős, akár helyi érelzáródást is el lehet vele érni


azonban a természetesnél ezt találtam: tágítja a vázizmok, a szív, az agy és a máj ereit


akkor mégsem ugyan az a kettő?



2016. jan. 3. 00:03
 1/8 A kérdező kommentje:
A természetes*
2016. jan. 3. 00:04
 2/8 A kérdező kommentje:
2
2016. jan. 3. 11:38
 3/8 GooseBumps ***** válasza:

Egy molekulára nincs ráírva, hogy természetes úton jött létre, vagy mesterségesen lett előállítva. :-) Ha a molekula ugyanaz, a hatás is ugyanaz, függetlenül attól, hogy természetes vagy mesterséges. Természetes epinefrin = mesterséges epinefrin.

A különbség abban van, hogy a hormonok a különböző szervekre különbözőképpen hatnak. Az epinefrin a szimpatikus idegrendszert stimulálja, ez a vázizmokban értágulatot, máshol (pl. a belekben) érszűkületet okoz.

2016. jan. 5. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Hát fogjuk rá, hogy értem :D Odáig stimmel, hogy hogy a mesterséges a belekben érszűkületet okoz :) Viszont azért csak valamilyen más hatása is van, ha nem a szervezet termeli, hanem "kívűlről kerül be" a szervezetbe :)
2016. jan. 5. 20:37
 5/8 GooseBumps ***** válasza:

A külsőleg bevitt szereknek max. mellékhatásuk lehet, de ez nem a szintetikus voltukból fakad, hanem abból, hogy nem 100%-osan tiszták. Egyébiránt pont ugyanolyan hatásúak, mint amit a szervezeted termel.

Megjegyzem, attól hogy valamit külsőleg viszünk be a szervezetbe még nem lesz mesterséges, számos gyógyszer természetes alapú hatóanyagokat tartalmaz. De a szervezetnek édesmindegy, hogy saját maga termelte, egy növény, vagy épp egy lombikban lezajlott reakció termékeként jött létre az adott anyag, a szervezet ugyanis a molekulát ismeri fel.

Persze külsőleg bevitt szerek esetén fontos az is, hogy hogyan juttatjuk őket be a szervezetbe. Nem mindegy, hogy valamit a béltraktuson át, vagy pl. direkt az érrendszerbe (pl.: intravénásan) juttatunk, a bélben ugyanis sok minden lebomlik.

2016. jan. 5. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Az, hogy természetes alapú nem hinném, hogy sokan jelent, akkor se a szervezet állította elő. :) Mármint nem értek én hozzá csak én így gondolkodom. Ráadásul én azt is megkérdőjelezném, hogy mit takar az, hogy természetes alapú... Manapság arra is ráírják, hogy természetes alapú, ha valami 40 összetevőből áll és abból az egyikből egy nagyon pici természetes is jutott bele.
2016. jan. 6. 17:39
 7/8 GooseBumps ***** válasza:

Természetes alapú: valamilyen természetben előforduló növényből készült kivonat. Vannak állati eredetű szerek is, bár ezeket nem gyógyításra, hanem inkább immunizálásra (oltásra) használják.

A természetes tehát azt jelenti, hogy a hatóanyag természetes úton jött létre. A kivonatot persze általában nem csak úgy önmagában használják, mert egy növényi kivonat rengeteg különböző anyagot tartalmaz, egy részük akár káros is lehet, ezért elválasztják/sűrítik belőle a hasznos cuccot, illetve hozzápakolhatnak bizonyos adalékanyagokat, de maga a hatóanyag ezáltal nem változik.

Ha a hatóanyaghoz hozzápiszkálnak (kémiailag módosítják) azt úgy hívjuk, hogy félszintetikus.

A szintetikus (=mesterséges) pedig annyit tesz, hogy nem a természetben jött létre, hanem egy laboratóriumban állították elő meghatározott vegyi reakciók során. A termék ettől kémiailag ugyanaz lesz, mint ami a természetben is előfordul, a különbség mindössze annyi, hogy a reakció sokszor nem 100%-os hatékonysággal zajlik le, azaz képződhet melléktermék is. A melléktermék általában ártalmatlan és egyébként is csak nyomokban fordul elő, de néha előfordul hogy mellékhatásai vannak.

A szintetikus szerekhez ugyanúgy adhatnak adalékanyagokat vagy hordozókat, de ezeknek mindig megvan a maga élettani szerepe, nemcsak azért vannak ott, hogy növeljék a szer tömegét. :-)

Szóval a természetes alap az mindig a hatóanyagra vonatkozik. Olyan gyógyszer pedig nincs, ami 40 összetevőből áll. :-)

2016. jan. 11. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 GooseBumps ***** válasza:
Egyébként a szintetikus szereknek nagyon sok előnye van, egyik legfontosabb hogy az egyszerűbb szerek esetén sokkal olcsóbb szintetikusan elkészíteni őket, mint a természetben keresgélni a megfelelő növényeket, és abból kivonogatni meg tisztítgatni azt, amire épp szükség van. Ez persze ipari méretekben igaz csak, mivel a legtöbb embernek nincs otthon gyógyszerlaborja, viszont lehet van pár gyógynövény a kertben amiből tudja hogyan kell főzetet készíteni. :-)
2016. jan. 11. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!