Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Miért ropog egyfolytában a...

Miért ropog egyfolytában a gerincem hajoláskor?

Figyelt kérdés
Másfél éve volt gerincsérv műtétem. Azt mondta a doki, hogy erősítenem kellene a derékizmokat. Vettem kb fél éve egy hipernyújtó padot. Van hogy hetente többször is használom, de ma észre vettem hogy ropog a gerincem a derekamnál. Hiprnyújtó pad nélkül is ropog, de nem anyira feltűnően. Mi lehet az oka hogy elkezdett ropogni? Meg fog szünni ez a ropogás? (23 éves fiú vagyok, 73kg és 182cm magas)
2015. máj. 31. 17:10
 1/4 anonim ***** válasza:

A ropogást okozhatják a kisizületekben lezajló nyomásváltozások, gázbuborék pukkanások. Okozhatják a szalagok elcsúszásai a csontokon. A műtéti hegszövet is serceghet. Ezek ártalmatlan dolgok.

De mivel sérvműtéted volt lehet akár az ellapult porckorong miatti kisizületi túlterhelés vagy blokk. De ez már komoly fájdalommal merevséggel jár. Ha nem fáj nem aggódnék. Lehet van egy kis alkati lazaság amit hátizom erősítéssel kompenzálhatsz.


A hipernyútást meg az ehez hasonló hajligatós gyakorlatokat(hasprés, felülés ,jóreggelt gyakorlat) a helyedben gyorsan elfelejteném mert egy egészséges gerincnek is árt nemhogy egy műtöttnek. A porckorongok legnagyobb ellensége a hajlító-, nyíró-, csavaróigénybevétel. Leghatékonyabban pedig a normál(tengely irányú) igénybevételt tolerálja(ez lehet egyénenként elrérő attól függően, hogy milyen vastag a gerince, egy vastagabb gerinc jobban tűri a nagyobb axiális(hosszanti irányú) terhelést, de a csavarást hajlítás kevésbé, egy vékonyabb gerinc fordítva, de alapvetően a gerinc tengely irányú terhelést veszi fel a legoptimálisabban) a törzs izmainak feladata nem a csavarás vagy hajolás(arra a térd a csípő van) hanem a törzs stabilizálása, mereven tartása. Legjobban statikus vagy összetett gyakorlatokkal fejleszthető.


Ami még szintén tévhit, hogy a hajlékony gerinc az egyenlő a jó gerinccel. A törzs legyen stabil viszonylag merev.


Ilyen fiatalon egyébként hogyhogy sérvműtéted volt? Baleset? Melyik csigolyáidnál?


Jó egészséget!

2015. jún. 2. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Burkoló a szakmám. A 25kg-os ragasztós zsákból úgy öntöttem a ragasztót, hogy a lábam közt tartottam hajolva. Ezen kívül is hajolgattam sokat munka közben. Azért így csináltam, mert tapasztalt burkolótól is így tanultam, persze az én derekam nem birta sokáig. A legalsó porckorongom lett sérves (ki is szakadt), a keresztcsont feletti első. Ez 2013 augusztus elején történt és decemberbe műtött meg egy idegsebész professzor magánúton, mert a reumatológián még vizsgálatot sem akartak elvégezni és mindenféle terápiára küldözgettek annak ellenére, hogy folyamatosan romlott az állapotom.
2015. jún. 2. 08:17
 3/4 anonim ***** válasza:
Az a porckorongom nekem is problémás, az mri felvételemen fekete színű, tehát dehidratált, van egy kis kiboltosulásom is, néha bizsereg tőle a farizmom is. Én cnc forgácsoló voltam ahol sokszor 40-60 kilókat is meg kellett emelni meg a gépbe begörnyedni, kicsavarodva emelni szerelni.. plusz űztem is 1-2 olyan sportot ami nem épp gerincbarát. Furcsa hogy egyeseknek meg jól bírja. Hát szívás, hogy énis 23 évesen már MRIre meg a reumára meg ortopédiára járkálok a gerincemmel. Valahogy megpróbálom elkerülni a kiszakadást. Félek, hogy x év múlva mehetek fúziós műtétre vele ami már nagy szívás. Jól kiműveltem magam gerinc témából és arra kellett rájönnöm, hogy ez bizony csak rosszabb lesz idővel :),
2015. jún. 6. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nem tudom hogy azt mondták-e neked, de minden nap legalább 2 alkalommal fel kellene valahova kapaszkodnod úgy, hogy a lábad nem érjen le. Addig kell lógnod, ameddig csak birod. Ez arra jó, hogy a csigolyák kitáguljanak a gravitációnak köszönhetően és így visszább húzódhat a kiboltosulás. Amikor már vissza húzódott, akkor sem kell abba hagyni ezt a lógást, mert kiújulhat! A másik dolog amit szoktak ajánlani az az úszás, ami azért jó, mert nem terheli súly a gerincet, de közben erősíted vele a derékizmokat/törzsizmokat. Azt mondta nekem az idegsebész professzor, hogy mindegy hogy hátuszás vagy mellúszás, de havonta egyszer be kell menni az uszodába és másfél órát úszni! Jah és a legfontosabb: lehetőleg kerülni kell az előrehejolást és a nehéz tárgyak emelését és cipelését (legalább is addig amíg kiboltosulás van)!
2015. jún. 6. 13:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!