Ha valaki vérveszteségbe hal bele akkor károsodhat a szíve annyira, hogy azt ne lehessen másba átültetni?
A belső szervek elég jól bírják az oxigénhiányt, kivéve az agy amit nagyon megterhel és percek alatt képes rohamosan romlani az állapota.
Egyébként utcán meghalt emberből nem lesz szervdonor. Általában kórházi körülmények közt meghalt ember szerveit adományozzák főleg, hogy van egy kis átfutási ideje a dolognak,tehát akiről várható, hogy meg fog halni, d kellenek a szervei azt mesterségesen életben tartják. Aki utcán halt meg, gyakorlatilag bizonyítékká vált a holteste, tehát nem vesznek ki belőle semmit.
Ezt minden esetben meg kell ítélnie a szívsebésznek (ill. más szervek esetén a transzplantációs sebésznek), tehát előzetesen megvizsgálják a szerveket elég alaposan.
Ami kizáró ok a szívdonációból:
- 45 év feletti életkor,
- mellkasi trauma,
- krónikus fertőző betegség (HBV, HCV, HIV, stb.),
- rosszindulatú daganatos megbetegedés,
- a szervet érintő krónikus megbetegedés (pl. nagyon rossz állapotban lévő koszorúerek, billentyűbetegség).
A vérveszteség miatt akár károsodhatna a szív, de a donorok keringését fenntartják (agyhalottak, de a szerveik élnek!), hiszen így biztosítható, hogy utána az adott szerv bírja a hidegiszkémiát órákon keresztül, míg átkerül a recipiensbe. Csak nagyon súlyos állapotú beteg esetén kockáztatják meg a potenciálisan károsodott szerv beültetését, ugyanis nagy a veszélye a kilökődésnek. De a műszívek korában már inkább akkor sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!