Hogyan viselkedik egy füves?
A marihuánázás rövid és hosszú távú hatásai
2007-ben, csak az USA-ban naponta közel 6000 ember próbálta ki a marihuánát, kiknek nagyobb része 18 éven aluli fiatal volt. A kábítószerben található több száz vegyi anyag közül a delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) felelős az agyat érő hatásokra.
A marihuána – másik nevén fű - az egyik leggyakrabban használt illegális drog.
Agyi hatások
A fű felszívása következtében a THC a légzőrendszerből hamar az érrendszerbe kerül, s ezáltal a vérbe jut. Következtetésképpen a vér az agyba s a test egyéb részeibe szállítja a THC-t.
- hirdetések -
Az agy különböző területein eltérő mennyiségű receptorok vannak, melyekre a THC úgy gyakorol hatást, hogy azok megkötik a THC vegyületet. Az agy gondolkodásért és koncentrációért, érzéki észlelésért, koordinálásért felelős részein összetett receptorok vannak.
Rövid távú hatások
A marihuána már az első szívást követően szinte azonnal hatni kezd az agyra, s a hatás körülbelül 2-3 órán keresztül tart. Közben gyakran tapasztalható égő érzés a szájban, torokszáradás, megnövekedett étvágy és a szemek bevörösödése.
A füvezés által okozott rövid távú hatások közé sorolható a gondolkodás, a problémamegoldó készség, ítélkezés és felfogóképesség, valamint a rövid távú memória gyengülése.
A marihuánát szívók viselkedése megváltozik, beszédük zavaros lesz, koncentráció és koordinációs képességük romlik. Érzékszervi észlelésük – látásuk, hallásuk és tapintóérzékük – is hanyatlik.
Az élettani hatások tekintetében, a marihuána csökkenti a vérnyomást, míg a pulzusszámot emeli. Az alacsony vérnyomás és magas pulzusszám együttesen komoly veszélyeket eredményezhet, ugyanis az inhalációt követő egy órán belül négyszeresére növekedik a szívroham fellépésének valószínűsége.
A füvezés következtében továbbá szorongás, paranoia, hallucinációk és pánikrohamok törhetnek ki.
Hosszú távú hatások
A túlzott marihuána fogyasztás számos egészségügyi problémát válthat ki a későbbiek során is. A tartós használat ugyanis szorongáshoz és depresszióhoz vezethet, s az öngyilkosságra való hajlam, valamint a skizofrénia kialakulásának valószínűsége is megnövekedhet.
Szintén említésre méltó a marihuána immunrendszerre gyakorolt hosszú távú hatása, konkrétan az immunrendszer legyengülése. Ha az immunrendszer legyengül, az emberek sokkal hajlamosabbak a betegségek és fertőzések elkapására.
A légzőrendszer tekintetében is elmondható, hogy a marihuána sokkal veszélyesebb anyag, mint a dohány, ugyanis 50-70 %-kal több karcinogén (rákkeltő) anyagot tartalmaz. Ennek következtében megnövekedhet a tüdőgyulladás, valamint a tüdőrák kialakulásának valószínűsége.
A füvezés hosszú távon a szexuális életet is hátrányosan befolyásolhatja.
Forrás:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!