Mi igaz abból hogy ha nem dolgozom és munkám sincs akkor is van tb-m csak mínuszba számolják és egyszer majd kiszámlázzák?
Ahhoz, ha valaki munkanélküli és olyan jogcímen szeretné igénybe venni a szociális alapú TB rászorultságot, akkor a munkanélküliben kell regisztráltatnia magát, ők adnak egy igazolást arról, miszerint az igénylő együtt működik velük és benne van a rendszerben, de ezt a támogatást az önkormányzatnál vagy Járási Hivatal, mert közben azért változnak a dolgok kell elintézni és az önkormányzat fogja fizetni a TB-t. És az sem igaz, hogy csak egy ideig. Tény, hogy 1 évre adják, de 1 év után felülvizsgálják és ha még továbbra is fennáll az a helyzet, ami alapján először megítélték, akkor újabb 1 évig jár és utána megint 1 évig és így tovább.
Szóval ha valaki netán tartósan évekig munkanélküli és megfelel a feltételeknek, mert nincs miből fizetni, akkor rendezve lesz a TB-je és nem saját maga által.
Amúgy ha az igénylő egyedülálló, vagyis egymaga képezi a háztartás részét, akkor konkrétan ha nincs jövedelme, akkor egyértelműen megkapja. Ha valakivel együtt él egy háztartásban, élettárs, házastárs, akkor számít az ő jövedelme is, van egy szint, ami felett ha több az 1 főre jutó jövedelem, akkor nem számít rászorultnak az illető. Tehát olyankor "kénytelen" azt a havi díjat a NAV felé a házastárs, élettárs vagyonából fedezni.
És kedves kérdező, nem kell a rendszeren fennakadni, mivel az, hogy valaki fizeti és fizeti, de nem vesz igénybe ellátást, az egy dolog. Nem jelenti azt, hogy soha nem fog. És hidd el, hogy jobban járnak így az emberek, hogy havonta egy kisebb összeget kell befizetni TB címén, minthogy az egész életedben, ami ellátásra szorulnál, azt egész összegben mindent egybevetve ki kellene fizesd.
"Azért szemétség, mert 22 vagyok, féléve nincs tb-m, de a többi hol van? Ami eddig be van fizetve? Én ezt nem értem."
Nem számít, hogy ki hány évig fizette korábban, a TB-t folyamatosan rendezni kell. Tehát nincs olyan, hogy x évig az ember nem fizeti. Ha van jövedelme, akár neki, akár a vele egy háztartásban tartozóknak, akkor abból kell rendezve legyen. Illetve ha nincs miből, akkor pedig lehet kérni a szociális alapú rászorultságot. És akkor nem kell fizetni, mert fizeti az önkormányzat, de mégis rendezve van.
És aki pedig azt írta, hogy 4-en laknak egy háztartásban ott van miből fizetni. Nem az a lényeg, hogy egy lakcím alatt hányan élnek, hanem egy háztartáson belül hányan élnek. Vagyis ha vannak a szülők és vannak a felnőtt, nem tanuló gyerekeik, akkor a gyerekek külön háztartást képeznek. Tehát ha van két dolgozó szülő pl. akkor ők képezik ketten az egy háztartást, a gyerekük, aki meg mondjuk már nem tanuló, hanem éppen munkanélküli, akkor a gyerekük külön háztartást képez, tehát jogosult lehet erre a szociális alapú rászorultságra.
"4-en élnek szülők és tesók is mind dolgoznak;) tehát tök mindegy."
Nem tök mindegy! Ugyanis hiába vannak történetesen 1 lakcímen 4-en, a felnőtt, dolgozó gyerekek külön háztartásba tartoznak! Tehát 1 háztartásba a férj és feleség, vagyis a szülők, és külön háztartásba az egyik vagy éppen a másik gyerek. Tehát olyankor ha van egy gyerek, aki nem tanul, de nincs éppen munkahelye, akkor nem számít a többi jövedelem, csak a sajátja! Mert ő már egy más háztartás, akkor is, ha lakcímügyileg egy helyre tartoznak. Ugyanis mivel már nem gyerek és nem tanuló, így a szülőnek nem kötelessége eltartani, vagyis külön háztartást képez a felnőtt gyerek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!