Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Miért kell egy transzszexuális...

Miért kell egy transzszexuálisnak élete végéig hormonokat szedni?

Figyelt kérdés
Olyan transzszexuálisnak, akit már átoperáltak miért kell élete végéig férfi/női hormonokat szednie? És milyen következményei lehetnek, ha erről az adott személy leáll? Értelmes válaszoknak örülnék. Kíváncsi vagyok, sokat hallottam már erről.

2014. márc. 29. 12:51
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Például, hogy ne szőrősödjön ki, ne változzon meg a hangja. Szóval állapotfenntartásból.
2014. márc. 29. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
AZért, mert külsőleg ugyan a másik nemhez sorolható, de a szervezete a született nemének megfelelően termeli a hormonokat. Ha nem szedi, akkor fokozatosan visszajönnek az eredeti neme jellegzetességei.
2014. márc. 29. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Mert attól, hogy átoperálják, még nem lesz egy férfinek petefészke vagy egy nőnek heréje. Márpedig a nemi hormonokat jórészt ezek a szervek termelik.
2014. márc. 29. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Még az lenne a kérdésem, hogy ez másképp miben nyilvánul meg? Tehát úgy értem, hogy most nem az, hogy a hangja vagy kiszőrösödik stb. Hanem ez okoz neki hosszú távon valamilyen egészség károsodást? Lehet, hogy hülyeség de valami ilyesmiről hallottam egyszer, hogy csontritkulás. Ezt tényleg csak hallottam, gondoltam inkább megkérdezem.
2014. márc. 29. 20:41
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha leáll a hormonokkal, annak nincs eü. kockázata.

Inkább a szedésének van.

2014. márc. 29. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó!

A szedésnek mi a kockázata?

2014. márc. 29. 21:45
 7/7 anonim ***** válasza:

Itt:

(transzszexuális) nő - eredetileg férfiként anyakönyvezett, azonban lelkileg nő. "Férfiból női" MtF transzszexuális személy.

(transzszexuális) férfi - eredetileg nőként anyakönyvezett, azonban lelkileg férfi. "Nőből férfi" FtM transzszexuális személy.


Az átoperált transzszexuális személynek saját nemi hormon termelése nincs (elhanyagolhatóan kicsi, mivel a nemi szerveken kívül nemi hormont a szervezet több mirigye is termel, kis mértékben), tehát pl. transz nő nem fog nagy mértékben visszaférfiasodni, ha SRS (átoperálás) vagy kasztráció (nőknél herék, férfiaknál petefészkek eltávolítása) után nem szed többet hormont. Nők általában ilyenkor leállnak a tesztoszteron blokkolóval (anti-androgén, pl. Androcur). Viszont a szervezetnek valamilyen nemi hormonra szüksége van a rendes működéshez, legyen az tesztoszteron vagy ösztrogén (ösztradiol). Amennyiben ezt nem kapja meg, úgy elkezdi produkálni a testnek megfelelő változó kor tüneteit (hang enyhe megváltozása, csontritkulás, hőhullámok, csökkent libidó, stb.) - itt a legnagyobb kockázat a csontritkulásnál van.


A szedés kockázatait férfi oldalról nem ismerem, nőknél az anti-androgén súlyos májkárosodást okozhat, az ösztrogén sűríti a vért, és a trombózisra, embóliára hajlamos személyeknél trombózist okozhat, ami végtagvesztés (mélyvénás trombózis), vagy halál (szívinfarktus, szívkoszorúér betegség) kockázatát jelentheti. Az ösztrogén modern formáinál (ösztradiol-valerát, természetes ösztrogének) a trombózis kockázat jelentős emelkedését nem mutatták, ám trombózishajlam vizsgálatot hormonkezelés előtt mind cisznemű ("normális", eredetileg is nőként anyakönyvezett), mind transzszexuális nőknél rutinszerűen elvégzik.

2014. ápr. 4. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!