Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Ha nagy mennyiségű radioaktív...

Balogh Zotya kérdése:

Ha nagy mennyiségű radioaktív sugárzás ér, akkor miért alakul ki a rák? Az izotópok valami hatással vannak a szervekre és leállítják a működését?

Figyelt kérdés
előre is köszönöm a válaszokat! :)

2014. márc. 28. 18:06
 1/6 anonim ***** válasza:
A gammasugárzást ugyanúgy foton alkotja, mint a látható fényt. A különbség a frekvenciájuk között van, amely egyenesen arányos az energiájukkal. Ez a fajta sugárzás a legerősebb ismert fajta, ún. ionizáló sugárzás. Ez képes molekulakötéseket felszakítani, amelyekből igen reakcióképes molekulatöredékek, ún. "szabad gyökök" keletkeznek, melyek a rákosodás esélyét igencsak megnövelik.
2014. márc. 28. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A radioaktív anyag elnyelődésekor a sejtek DNS molekulája megsérül.Ennek sejtburjánzás a következménye, amik nagy mennyiségben egy idő után rákos daganattá alakulnak.
2014. márc. 28. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2014. márc. 28. 18:36
 4/6 anonim ***** válasza:

Nagy dózisú besugárzás hatására nem rák alakul ki, hanem ún. sugárbetegség, ami émelygéssel, súlyosabb esetben égési sérülésekkel és halállal jár. A tünetek gyakorlatilag azonnal jelentkeznek (1-2 napon belül) és súlyosságuk arányos az elszenvedett dózissal.


Rákot a kis dózisú sugárzás okozHAT. Ha nincs szerencséd. De ez nem törvényszerű, hanem később jelentkező, ún. sztochasztikus hatás. Ebben az esetben a dózis nagysága nem a tünetek súlyosságára lesz hatással, hanem a betegség kialakulásának valószínűségére(!). És a betegség sem a besugárzás pillanatában alakul ki, hanem évekkel, esetleg évtizedekkel később. Hozzá kell tenni, ebben az esetben a besugárzás időpontjának meghatározása bajos, hiszen életed során folyamatosa ér több-kevesebb sugárzás.

2014. márc. 31. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Biztos kapni fogok az orvosoktól és genetikusoktól ezért, de én így értem a dolgot:


A testedben levő sejtek folyamatosan osztódnak. Ehhez a minden sejtedben jelen levő DNS molekulát le kell másolni. Ebbe a másolási folyamatba időnként hiba csúszik még a teljesen egészséges emberek esetén is. A szervezet azonban észreveszi a hibás sejteket és megöli őket.


Az elnyelt sugárzás hatására több dolog is történhet. Gyakoribbá válhat a fenti másolási hiba, ami miatt megnő a valószínűsége, hogy egy hibásan "legyártott" sejt észrevételen marad, és esetleg szabályozatlan burjánzásba kezd, ami a tulajdonképpen a rák.


De az is lehet, hogy a hibajavító mechanizmus hatásfoka romlik, az eredmény ugyanaz, mint fent.

2014. márc. 31. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm
2014. ápr. 3. 17:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!