Ha nagy mennyiségű radioaktív sugárzás ér, akkor miért alakul ki a rák? Az izotópok valami hatással vannak a szervekre és leállítják a működését?
Nagy dózisú besugárzás hatására nem rák alakul ki, hanem ún. sugárbetegség, ami émelygéssel, súlyosabb esetben égési sérülésekkel és halállal jár. A tünetek gyakorlatilag azonnal jelentkeznek (1-2 napon belül) és súlyosságuk arányos az elszenvedett dózissal.
Rákot a kis dózisú sugárzás okozHAT. Ha nincs szerencséd. De ez nem törvényszerű, hanem később jelentkező, ún. sztochasztikus hatás. Ebben az esetben a dózis nagysága nem a tünetek súlyosságára lesz hatással, hanem a betegség kialakulásának valószínűségére(!). És a betegség sem a besugárzás pillanatában alakul ki, hanem évekkel, esetleg évtizedekkel később. Hozzá kell tenni, ebben az esetben a besugárzás időpontjának meghatározása bajos, hiszen életed során folyamatosa ér több-kevesebb sugárzás.
Biztos kapni fogok az orvosoktól és genetikusoktól ezért, de én így értem a dolgot:
A testedben levő sejtek folyamatosan osztódnak. Ehhez a minden sejtedben jelen levő DNS molekulát le kell másolni. Ebbe a másolási folyamatba időnként hiba csúszik még a teljesen egészséges emberek esetén is. A szervezet azonban észreveszi a hibás sejteket és megöli őket.
Az elnyelt sugárzás hatására több dolog is történhet. Gyakoribbá válhat a fenti másolási hiba, ami miatt megnő a valószínűsége, hogy egy hibásan "legyártott" sejt észrevételen marad, és esetleg szabályozatlan burjánzásba kezd, ami a tulajdonképpen a rák.
De az is lehet, hogy a hibajavító mechanizmus hatásfoka romlik, az eredmény ugyanaz, mint fent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!