Mit jelent ez a leírás valójában? Lényegében az után nyomozok, hogy a thanatophor displasya nevű betegség genetikai rendellenesség, vagy fejlődési. Meg tudom előzni valahogy hogy a következő babám élve maradjon?
Ennyit találtam a betegséggel kapcsolatosan. (a többi netes anyag valami orvosi könyvtárba van, amihez nem férek. Alig van irodalom erről a betegségről.)
Ennyit találtam róla:
A molekuláris genetikai vizsgálatok eredményeképpen 1994 óta ismert, hogy a fibroblastok szaporodásában fontos szerepet játszó FGF (fibroblast growth factor) 3-as receptorának génjében bekövetkező mutáció felelős az achondroplasiás fenotípus kialakulásáért (7, 8). A betegség genetikailag homogén: a betegek 98%-ában a receptor transzmembrán doménjét kódoló génszakasz 1138. nukleotidjában guanin-adenin csere következik be. [A mutációs ráta ezen a ponton a legmagasabb az emberi genomban (9).]
Ugyanezen a locuson más allélek hozzák létre a hypochondroplasiát (10, 11) és a
THANATOPHOR DYSPLASIÁT (12). Az FGF 3-as receptorának génje a 4-es kromoszóma rövid karjának distalis részén, a 4p16.3 régióban helyezkedik el (13-15).
Segítségeteket előre is nagyon-nagyon köszönöm!!!!
....szóval sejtem hogy genetika lehet. Az orvos azt mondta hogy koraterhességben is érhetett valami ami miatt kialakult a betegség.
Egyébként a családba nincs beteg, nem is volt senkinek rendellenessége, sem rákja. Semmi. A párom apukája és nagypapája volt cukorbeteg. Talán ennyi ami a két családból összejött. ......és mégis meglett a baj. :(
(Biológus vagyok, nem orvos) Kicsit utána is olvastam, angol nyelven találsz róla irodalmat, az angol neve: thanatophoric dysplasia
A betegség valóban genetikai eredetű, az FGFR-3 génben (ez tulajdonképpen egy növekedést szabályozó molekulát érzékelő fehérje) történt mutáció következménye. No most ennek a génnek ez a fajta mutációja domináns. (Minden génünkből két példányt hordozunk, az egyik az apánktól, a másik az anyánktól származik. Akkor nevezünk egy betegséget dominánsnak, ha ezek közül az egyik példány elromlása is elég a betegség kialakulásához. Ha mindkét példány hibája kell a betegséghez, akkor azt recesszívnek nevezzük.)
No most mivel ez a génhiba domináns, ezek szerint a gén egyik példányának az elromlása is elég a kialakulásához, így mivel te és az apa is egészségesek vagytok (A leírások szerint thanatophor dysplasiával eddig még senki sem élte meg, hogy gyereke szülessen.), így ez a mutáció kizárólag abban az egy petesejtben keletkezhetett, amelyik éppen megtermékenyült. (Ha a két génpéldány bármelyike hibás, megbetegszel, viszont mivel mindkét szülő egészséges, nem örökölhette tőletek a gyerek, hanem az ő kialakulása során, újonnan történt a mutáció, vagy a petesejtben, vagy a spermiumban, vagy már a megtermékenyített embrióban.)
Vagyis egy esetleges második gyermekednek ezek alapján ugyanannyi esélye van a thanatophor dysplasiára, mint egy teljesen átlagos másik anya másik gyermekének, azaz elenyésző, mivel benne is ugyanúgy ki kellene alakulnia ugyanannak a mutációnak.
(Egy lehetőséget vet fel egy cikk, miszerint lehet mozaikos gonád is, ekkor a mutáció abban az egyik sejtben történik, amelyből később az ivarszervek fejlődnek ki, de ilyet még sohasem írtak le az orvostudomány történetében, e miatt ne aggódj!)
Nagyon szépen köszönöm! Ezer hála!
Akkor ez azt jelenti ugye hogy pici az esélye annak hogy ez megismétlődik velünk?
Elkezdtem szedni folsavat, és terhesvitamint (előre, hiszen a második baba után most folytatjuk tovább...) Szerinted ér valamit ezek szedése, vagy ezt a betegséget nem lehet kivédeni?
A leírás az FGF 3as receptorának hibájáról szó. Leegyszerűsítve úgy kell elképzelni, hogy van egy egy kulcsod, az FGF, és csináltatsz valakivel egy zárat (FGF 3-as receptor) a kulcshoz, az azonban elronja, mert fejjel lefelé nézi a tervet, (génszakasz 1138. nukleotidjában guanin-adenin csere következik be) Így a végén rossz zár keletkezik, amibe nem megy a kulcs.
Ez a hiba azért következik be, mert a dns másolása során hiba történik. Ez akkor jelent gondot, ha a hibás sejt éppen egy ivarsejt, vagy néhány sejtes embrió, mert ilyenkor az embrió eleve hibás sejtek szaporításával kénytelen magát felépíteni.
Az oka viszont más kérdés, mivel én nem ismerem a betegséget nem merem biztosan mondani, de szerintem ez csak véletlen mutáció volt, jó eséllyel a következő gyereknek nem lesz baja, de erről igazából a dokit kéne kérdezni, neki tudnia kell.
Megelőzni semmivel nem tudod, ez teljesen véletlen. Esetleg megpróbálhatod csökkenteni a sejtmutációt kiváltó kockázati tényezőket, pl dohányzás, sok napozás stb., de igazából még így is 99%-ban csak a véletlen számít.
Még egyszer köszönöm neked! Másfél éve hogy keresem a választ ezzel a betegséggel kapcsolatban!
Legyen szép napod!
Köszönöm! :)
Szeretnék én is ilyen tájékozott lenni...:))) Tisztelet a tudásotoknak!
Kívánok nektek minden jót!
Igen, a második magzat ugyanezen okból elvesztésének az esélye pontosan ugyanannyi, mint hogy nekem születik thanatophoric dysplasiás gyerekem. A terhesvitaminok, miegymások ártani nem árthatnak, csak egyet nézz meg: Ne legye benne A vitamin, ugyanis az fejlődési rendellenességeket okoz. Ugyanezért érdemes kerülni terhesség alatt az A vitaminos krémeket is.
Másfél éve keresed a választ? Mit mondott az orvosod? Remélem legalább elmagyarázta, hogy mi ez, és mik a következményei?
A 12 hetes kötelező uh-n nem vették észre. A 20 hetes uh-n annyit mondott az orvos(aki a mi városunkban az uh-t végzi) hogy kicsit kisebbek a végtagjai, majd behozza a lemaradást. Ekkor ilyedtem meg, és mentem a Megyei Kórházba. Itt is annyit mondtak ezen nincs mit kinőni, meg kell szülni. :(
A szonográfus nem szólt semmit, csak a kollégáit hívta le hogy nézzék meg milyen ritka betegség, ritkán látnak ilyet.
A fiammal kapcsolatban annyit mondott a doki, hogy ez van, nem kell genetikára mennem, lehet még gyerekem. Ne hibáztassak senkit, előfordul, 345 000 terhességből 1.
Ennyivel lettem elbocsájtva. :(
Az itthoni orvosom egy genetikai szakkönyvből nézte ki a betegséget, és ő már azt mondta 50% esélyem van hogy egészséges gyerekem legyen valaha is.
Megkérdeztem egy csomó orvost (orvos válaszolban) de mindeki mást mondott az esélyekkel kapcsolatban, volt aki nem is nyilatkozott.
Szövettani eredményért nem mentem vissza, mivel nem is tudtam hogy van ilyen. Már itthon voltam mikor szóltak menjek, de nagyon messze van a kórház. Úgy gondoltam majd a következő babával ha sikerül a terhesség akkor lesz időm elmenni a papírokért.
Ha a diagnózis pontos volt és hát ebben az esetben nem nagyon tévedhetnek, ha ilyen ritka betegségre rájöttek, akkor nincs mitől félned.
Ahogy mondtam, ez valóban genetikai betegség, egyetlen bázis hibás átírása elég hozzá a több mint három milliárdból, viszont mivel domináns és halálos, nem öröklődik, mert aki továbbadhatná, az meg is hal. Egyszerűen minden ilyen eset egy-egy új mutáció eredménye, sajnos azt kell hogy mondjam, hogy nagyon nagy balszerencséd volt az előző terhességeddel, ami nem túl valószínű, hogy megismétlődne.
A körzeti orvosod mit mondott rá? (Én alapvetően leginkább a körzeti orvosokban bízok, mert az ő gyakorlati tapasztalatukat nem sok minden pótolhatja.)
Egy gyors google keresés érdekes tény tárt fel:
A babanet fórumon te kommentelsz nyuszifülű néven?
Ha igen, akkor sajnos vonatkozik ide az első hozzászólásom zárójeles bekezdése a mozaikosságról. Na most nagyon fontos lenne megtudni, honnan vették, hogy mozaikos vagy? Van erre bármiféle adatuk, vagy csak ijesztgetni akartak? Erre nézve történt bármilyen vizsgálat?
Ugyanis amikor az embrió kialakul, akkor is történnek sejtosztódások, mégpedig elég sok. Ezek során is keletkezhetnek mutációk, amik a leánysejteknek továbbadódnak. Leegyszerűsítve ha ez a nyolcsejtes állapotban következik be, akkor a kifejlett ember testi sejtjeinek 1/8 -a hordozza majd a mutációt, ha 64 sejtes állapotban, akkor a kifejlett ember testi sejtjeinek 1/64 -e. Ezeket a genotípusukban a többitől különböző testi sejteket nevezzük mozaikfoltnak. Elképzelhető olyan eset, amikor a mozaikfolt olyan apró, hogy a test működését nem befolyásolja, mert éppen olyan szövetet alkotnak ezek a sejtek, amelyhez az a működő fehérje nem kell. (Például attól, hogy egy idegsejt működéséhez szükséges gén nem működik benne, még nagyon jó kis izomsejt válik egy sejtből.)
Ha feltesszük, hogy a te petefészked, vagy a férjed heréje egy ilyen mozaikfoltból alakult ki, akkor elképzelhető, hogy az ivarsejtek hordozzák ennek a génnek a hibás változatát, ám mégis egészségesek vagytok mindketten.
Mivel a mozaikfolt méretét szerintem lehetetlen megbecsülni, nem tudom, honnan vették az orvosok az 50% értéket? Ennek mindenképpen utána kellene kérdezni.
Amennyiben valamelyikőtök teljes ivarsejtállománya (nem dönthető el, hogy melyikőtöké) egy ilyen mozaikfoltból származik, akkor valóban 50% eséllyel születik beteg gyermeketek. Ez akkor áll, ha az összes petesejted, vagy a férjed összes spermiumképző őssejtje hordozza ennek a génnek egy mutáns változatát. Ha azonban nem mind, hanem csak egy részük, akkor azt a bizonyos 50% -ot meg kell szorozni ezek arányával. (Pl: ha a mozaikfolt csak az ivarsejtek felére terjed ki, akkor 0,5x0,5=0,25, azaz 25% eséllyel születik beteg gyermeketek.
Amit nagyon fontos lenne megtudni, hogy honnan veszik a mélyen tisztelt orvosok, hogy bármelyikőtök s mozaikfoltos? Mi indította őket erre? Van erre bármilyen adat? Ez a kérdés elsődleges fontosságú ebben az esetben.
Tudod akárkinél voltam (orvosnál) mindenkitől csak ezt kérdeztem. Hogy miért??? Hogyan?? Egyáltalán hogy is alakul ez ki?
A mozaicizmusos dolgot egy doki mondta egy genetikai atlaszból. Mivel annyira rámásztam ezzel a témával, kénytelen volt valami magyarázatot adni. Mivel ő sem találkozott még ilyen rendellenességgel, elővett egy orvosi genetikai könyvet. Megkereste a betegséget. Volt egy kép is egy ilyen kisbabáról (max 160 napig élt egy), de nem mutatta meg. Kiolvasta a sorok közül, hogy 50 % esélyem van. Nagyon sajnálja. Van egy vizsgálat amiből meg tudják állpítani hogy ki hordozza, de ezt csak külföldön csinálják -(nem tudom pontosan a kifejezést)
A szonográfus (aki egyébként egy nagy szaktudású-(mások szerint) csak legyintett, és annyit mondott lehet még gyereke. Nem kell genetikai vizsgálat, ez csak úgy jött. Biztosra ő sem mondta hogy megismétlődne. Különböző orvosokat, genetikusokat levélben kerestem fel, mellékelve a diagnosztikai adatokat a piciről. Volt aki szerint 3%, más szerint 6%....stb...
A legbosszantóbb az volt, mikor mindezeket leírtam, és azt a választ kaptam, hogy menjek el genetikai tanácsadásra. De könyörgöm. Nem tanács kell nekem.
Szóval ennyi röviden. Egyébként igen én vagyok. Nem találkoztam még senki más ilyen szülővel..pedig keresgettem.
Most ott tartunk hogy nem érdekel, éljük az életünket, lesz ami lesz, változtatni úgysem tudunk. Remélem sikerül a babó, és akkor elég stressz lesz majd menni a genetikai vizsgálatokra.(hasbaszúrás és ilyesmi....)
Annyira különleges volt a kisfiam, annyira ritka, hogy "csodájára jártak". REmélem hogy tanúlságul szólgál, és belekerül egy két orvos olvasnivalója közé, hogy legközelebb időben észrevegyék a bajt, és ne menjenek el egy vállrándításssal a kismama mellett.
Sokszor olyan elhagyatatottnak éreztem magam, hiszen nem elég hogy veszteség ért minket de még az okát sem tudjuk.
Remélem legközelebb már csak csupa jó dolog fog történni.
Köszönöm hogy leírhattam, és köszönöm hogy foglalkoztatok velem, örök hála érte!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!