A magas húgysav tartalom a vérben milyen veszélyeket rejthet? Mitől van?
A vizelet "csípése" húgycsőgyulladásra, hólyaggyulladásra utalhat, ill. főleg tömény szeszes italok fogyasztása után, kevés vízbevitel mellett, a lebontás -kiválasztás ideje alatt léphet fel.
A húgysav olyan végtermék, amely a nukleinsavakat felépítő purinvegyületek lebontásából származik. A táplálkozás során elfogyasztott fehérje purintartalma húgysavvá változik; ennek nagy részét a vese bontja le. A vérben férfiak esetében a normál érték 220 és 420 umol/L között, a nőknél 140 és 340 umol/L között van.A magas húgysavszintet kiválthatja a magas fehérjetartalmú étrend – vörös húsok, kolbász- és szalonnafélék – túlzott fogyasztása. Hátterében állhat valamilyen vese- vagy cukorbetegség, de akár súlyosabb bajok is, leukémia, illetve rosszindulatú daganatos megbetegedések, esetleg vészes vérszegénység vagy ólommérgezés is. A leggyakrabban azonban egyszerűbb okok húzódnak meg az érték kibillenése mögött: a mozgásszegény életmód és a túlsúly, valamint az túlzott mértékű alkoholfogyasztás, esetleg alkoholizmus.
A szervezetben lejátszódó anyagcsere-folyamatok során, valamint a táplálkozáskor bevitt anyagok felszabadulásakor képződött húgysav lebomlása lelassul, nem távozik tökéletesen a szervezetből, így elkezd felhalmozódni. A szövetekben, ízületekben rakódik le, kikristályosodik, majd gyulladást okoz, és kialakul a köszvény. Ha a vesében halmozódik fel, vesekövet is okozhat. Mindez megelőzhető az értékek megbillenéséről szóló laborlelet utáni életmódváltással, illetve gyógyszeres kezeléssel. Ha a jelenség betegség mellékhatásaként lép fel, a betegség kezelését kell megkezdeni, ha azonban csupán önmagában áll, az orvosok első körben diétát javasolnak, és csak hatástalansága esetén írnak fel gyógyszert.
A húgysav megemelkedésének már említett okai miatt a diéta a magas purintartalmú ételek fogyasztását tiltja vagy csökkenti. Ilyenek a vörös húsok, a zsíros húskészítmények, de főleg a belsőségek, valamint a nehezebb húsételek és hozzáadott zsírok. Magas a purintartalmuk még a hüvelyes zöldségeknek, a parajnak és a zöldborsónak is, így ezek is mellőzendők. Megnehezíti a diétát, hogy vele párhuzamosan a túlsúlyosok esetében fogyókúrát is javasolnak, amely a nagyobb szénhidrát- és alacsonyabb fehérjebevitel miatt nagy kihívást jelent. Ezért érdemes inkább a mozgást választani, és mindennapos, intenzív sporttal kompenzálni az étrendet. A diéta tiltja az alkoholt, viszont megengedi a csokoládét és a kakaót, a tejtermékeket és a gyümölcsöket, valamint a zöldségek nagy részét is. Minimális fehérjebevitelre ugyanakkor szükség van, ezt főleg zsírmentesen elkészített csirkehús formájában javasolja. Előírja a gyorsabb anyagcsere-működés érdekében a magas, napi 2-3 literes folyadékbevitelt.
Rengeteg sót és vegetát eszek az ételekhez.
Sok belsőséget fogyasztok például májat, zuzát, szívet.
Általában akkor érzem hogy gond van, ha alkoholt fogyasztok.
Ez egyértelműen a táplálkozásom miatt van ?
Azon kell változtatnom ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!