Tényleg kárt is okozhat aki sok (500 mg / nap ) C vitamint szed? Azt mondták ettől lehet vese gond .
Azért árulják nagy kiszerelésben, mert egy óriási tévhit, hogy terheli a vesét. Pontosabban igaz, és nem igaz. Aki nem ért hozzá, annak még igaz is lehet. Ez pontosan olyan mint az, hogy a nagysebességű száguldás életveszélyes. Igen, annak aki nem tud jól vezetni. Igen, ha motorral száguldasz, és nem autóval. Igen, ha autóval száguldasz, és nem repülőgéppel.
Mielőtt leírom, hogy mi ennek a háttere, elöljáróban: én napi 2 grammot szedek már jó régóta, és semmi de semmi baja a vesémnek. Ha nagyritkán, évente félszer megfázom, akkor óránként 1 g-ot veszek be, és 24-36 óra alatt rendbehoz. A betegség számomra szürreális állapot. (Csak azért mondom, mert nem mindegy, ki magyarázza, ugye.)
Ha pl. szifiliszes vagy vagy ebolás, akkor intravénásan 40-50 gramm a napi adag, és az sem bántja a vesét. Ha HIV-es vagy, akkor napi 150 gramm intravénásan, és néhány hónap alatt meggyógyulsz. (Tessék tájékozódni, de ne a sznob és elavult magyar forrásból.)
A vesét az a C-vitamin terheli kis mértékben, amelyik nem szívódik fel. Ha nagyon sok nem szívódik fel, akkor az terheli ténylegesen. Aztán ez a vesekő, amit a C-vitamin hoz létre, nem olyan vesekő, mint amit a vízkő hoz létre. Ez ha esetleg képződik is, gyorsan oldódik, csak sokat kell inni tiszta vizet.
Tehát akkor, ami fontos még: A bioflavonoidoknak mindjárt az a funkciójuk, hogy gyorsítják a felszívódást. Aztán ha a test beteg, legyen az akár csak fizikai sérülés, akkor sokkal több C-vitamint használ fel, tehát nem mindegy, hogy 5 grammot egészségesen vagy betegen szedsz be.
Ha sósan étkezel, illetve sós ropit rágcsálsz mielőtt beveszed a következő egygrammost, akkor a só kb. 5x annyi ideig tartja vissza a vizeletürítést (ami egyébként veseműködés következménye, ugyebár), mintha nem vinnél be sót. Tehát 5x annyi ideig képes a nagy mennyiség C-vitamin a vérben maradni és így ahhoz a test hozzáférni, felszívni, felhasználni.
Hogy mennyi az a mennyiség, amit még felszív? Nagyon egyszerű? Az egyik legjellemzőbb olyan állat, amelyik szintén nem tudja előállítani a testében a C-vitamint, az a tengerimalac. Tessék megkérdezni az állatorvosiban vagy az állateledelesnél: mennyi a tengerimalac napi C-vitaminszükséglete?
30 mg/kg - tehát egykilós vakaréknak 30 mg naponta.
És bizony az emberi test sem működik másként, ugyanannyi C-vitaminra van szüksége. Szorozd be a saját testsúlyoddal. Annyi. Az egészséges ember napi C-vitaminszükséglete. A 60 mg-os RDA-t (megint utánaolvasás) a skorbut elkerüléséhez szükséges mennyiségként definiálták. A skorbut az már a krónikus C-vitamin-kiéhezettség. Nem azonos az egészséghez szükséges minimális mennyiséggel.
Tehát én pl. 50 kg vagyok, 50x30 mg, az 1,5 gramm naponta. Ha mondjuk bevennék 5 esetleg 10 grammot egy nap (és egészséges állapotban! ez fontos), az lehetne túl sok a vesének. De megint az is számít, hogy mennyi vizet ittam. Ha többet iszom (ésszerű határok között, és só nélkül), akkor gyorsan könnyen és gyorsan távozik a feleslegesnek bizonyult mennyiség.
Csak sajnos sokkal nagyobb értéknél kezd feleslegessé válni, mint a sok tájékozatlan azt hiszi. ;) :)
Köszönöm a válaszokat:)
utolsó neked is a hosszú írásért:)
Akkor ne aggódom csak egy két doki mondta de már a fogorvosom azzal jön ne szedjek kálciumot se mert az nem gátolja meg a fogszuvasodást nem erősíti a fogat és az is vese gondot okoz.Hát jó akkor mit szabad szedni ha mindenre mondanak valamit:(
Hú igen, a Kalciummal hasonló a helyzet. Sajnos az orvosok hajlamosak eltespedni és nem továbbképezni magukat, gyorsan elavulnak az ismereteik.
A kalciumbevitel önmagában csak lúgosításra jó. Ha kelátolt a kalcium, akkor az már egy kicsit jobb. Ha szedsz hozzá pl. Magnéziumot (2:1 arányban), vagy K2-vitamint, vagy D3-vitamint, tehát bizonyos más anyagokkal együtt szeded, akkor már elkezd felszívódni a csontokba. :)
A tejjel is hasonló a tévhit. Van benne kalcium, még kelátolt is, csakhogy az emésztéséhez a test több kalciumot használ fel, mint amennyit nyer belőle. :D
"A vesét az a C-vitamin terheli kis mértékben, amelyik nem szívódik fel"
Te jó Isten! Ekkora ökörséget. Ami nem szívódik fel hogy a francba terhelné a vesét ember? El sem jut odáig, mert ahhoz a vérbe kell kerülni. Ami nem szívódik fel a vékonybélből az a széklettel ürül, pont azért mkert nem jutott be a véráramba.
Utolsó.
Ezt nem is tudtam nem mondta a doki, hogy kellene szednem mellé valamit:(Hát ilyet komolyan
Azt mondta a fogat nem lehet erősíteni ez genetika
16-os, felszívódás alatt a bélből illetve a vérből való felszívódást is értjük. Igazából az utóbbi az hasznosulás, de a sejtek is felszívják a vérből, nem csak a bél a béltartalomból.
Tehát így kell érteni. A vérből való felszívódás. Ami benne marad, mert nem szívódott fel (a vérből), az kerül a vesébe.
Na drágáim, itt egy friss cikk a Vitakingtől. Lényegében ugyanazt mondja el, ami a fenti hosszú válaszban olvasható, sőt még alája is lő egy kicsit a mennyiséggel. Okoska lepontozás helyett velük tessék levelezni, vitatkozni. :D (Vagy ne, oly mindegy.)
-----------------
Ezért kell C-vitamint enni
Kipréselték az agyamat. A maradékot elszállították 3000km-re. Ott felhígították, adtak hozzá pár kiegészítőt, beletöltötték egy szögletes kartondobozba, és még mindig 100%-os maradt. Tényleg, miért lehet egy dobozos sárga folyadék ezek után is 100%-os? Legalább legyen 99%-os.
C-Vitamin
Mi az első, ami eszébe jut erről a szóról? Egy doboz 100%-os gyümölcsital? Vagy a téli vitaminhiányos influenza szezon? Amennyiben sokat néz TV-t és hallgat rádiót, a fentiek egyike biztosan. Amennyiben alternatív underground hírleveleket olvas, lehet, hogy Szent-Györgyi Albert és egy zöldpaprika, de azt hiszem ezerből egy embernek sem jut eszébe a rák vagy a keringési rendszer betegségei.
Hmmmm?
Pedig annak kellene. 2007 októberében a neves Journal of Nutrition című folyóiratban megjelent cikk szerint a C-vitaminnak van terápiás mennyisége, ami hatékony mind a rák, mind a kardiovaszkuláris (keringési rendszert érintő) betegségek gyógyításában.
Ráadásul a kutatók, akik a cikket közölték, azzal a feltételezéssel élnek, hogy tulajdonképpen ezek a társadalmat tizedelő betegségek nem mások, mint a krónikus C-vitamin hiány eredményei, ami jellemző a társadalom minden szintjén. Dr. Steven Hickey és Dr. Hilary Roberts egy könyvben is megírták ennek lényegét. Az "Ascorbate: the Science of Vitamin C" című munkájukban azt állítják, hogy a szív betegsége tulajdonképpen nem más, mint a skorbut.
A skorbut végső stádiuma elég jól megfigyelhető tünetekkel jár. Vérző fogíny, a megrepedt vérerektől elszíneződött bőr, sérülékeny hámréteg, ízületi fájdalom és hajhullás. De az egészséges élet szempontjából nagy különbség van a túlélés és az optimális egészség között. A valódi kérdés az, hogy az optimális egészség érdekében mennyi C-vitaminra van szükségünk?
A C-vitaminnak számtalan feladata van a szervezetünkben. Szükséges a kollagén előállításhoz. Ez a testünk egyik fő építő fehérjéje. Ebből építi a kötőszöveteket, a vérereket, az inakat és ízületeket. Több hormon és ingerület átvivő anyag szintézisében is szerepet játszik és az anyagcserét is befolyásolja. Ha ez nem lenne elég, a C-vitamin kitűnő antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Azáltal, hogy a sejtkárosító szabadgyököket semlegesíti, még mielőtt azok kifejthetnék hatásukat, hozzájárul a szövetek öregedésének megakadályozásához. A C-vitamin fontosságát az univerzális szerepe adja leginkább.
Mennyi?
A kormányok szinte a világ minden országában megállapították, hogy mennyi az ajánlott C-vitamin beviteli mennyisége egy egészséges embernek. Ez 60mg körül szór. Ez a mennyiség csupán arra elég, hogy valaki ne haljon meg rövid úton skorbutban. Ez a mennyiség elegendő a kollagén és hormon előállításhoz is. Tulajdonképpen ezen alapult az RDA meghatározása.
Abban is megegyezik minden kutató, hogy az antioxidáns hatás kiváltásához ennél több kell. A vita csak a körül zajlik, hogy ez a "több", mennyi is legyen.
Amennyiben a táplálkozási szakemberek által ajánlott napi 5 adag zöldséget vagy gyümölcsöt megennénk, az ajánlott RDA négy- ötszörösét fogyasztanánk C-vitaminból. Linus Pauling, a kétszeres Nobel díjas kémikus orvos, aki a C-vitamint kutatta rájött, hogy korai őseink nagyjából 3-10 gramm C-vitamint fogyasztottak a főleg növényi alapú táplálkozásuk során. Ez 25-100 szorosa a mai kormányjavaslatnak.
Történelem
Kutatók rájöttek, hogy nagyjából 40000 évvel ez előtt az ember egy szerencsétlen genetikai mutáció miatt elvesztette a képességét arra, hogy maga állítsa elő a C-vitamin szükségletét a testében. Egyetlen enzim termelése hiányzik, ami képessé tenne bennünket a saját C-vitamin ellátásunkra. Mindössze 4 hasonló állat él a Földön csupán. Az evolúció kutatót egyet értenek abban, hogy fajunk ezen mutációja csupán azért maradhatott fenn ennek ellenére, mert akkori táplálkozásunk nagy mennyiségben tartalmazta a C-vitamint és nem alakult ki a hiánya.
A C-vitamin megtalálható számtalan gyümölcsben és zöldségben. Nem csupán az egészségünk szempontjából létfontosságú, de életben maradásunk egyik záloga. C-vitamin nélkül az ember elég rövid időn belül megbetegszik skorbutban. Még a 19. században is élt az a tévhit, hogy a skorbut megfelelő higiénével, testgyakorlatokkal és jó kedéllyel legyőzhető. A végleges megvilágosodást a C-vitamin 1932-es felfedezése hozta. Ekkor bizonyosodott be minden kétséget kizáróan, hogy a skorbut oka a hiányos táplálkozás, és C-vitaminnal gyógyítható.
Túl a minimális túlélésen
A mai tudományos eredmények világosan kimutatják, hogy különbség van az akut C-vitamin hiány megakadályozásához szükséges mennyiség és a hatékony antioxidánsként való felhasználás közötti mennyiség között. Ez utóbbi mennyiség alkalmas csupán arra, hogy megvédjen bennünket a környezeti ártalmak okozta degeneratív betegségek egész sorától. Ez a feltevés azon a megfigyelésen alapul, hogy a C-vitamin erőteljes és megelőző antioxidánsként funkcionál a testben.
A szabadgyökök páratlan elektront tartalmazó labilis molekulák, amelyek a páros állapot visszaállítására törekszenek. Ezzel a törekvésükkel úgynevezett oxidatív folyamatok sorát indítják el, stabil kémiai vegyületeket támadnak meg. A felszaporodott szabadgyökök az elektronokat a környező szövetek sejtjeiből pótolják, ennek következtében károsodik a sejtek falának felépítése. A sejtfalak alkotórésze részben zsírmolekulákból áll, melyek kémiai szerkezetükből adódóan sérülékenyek és a szabadgyökök elektront pótló törekvéseinek hatására könnyen oxidálódnak. A szabadgyökök száma összefüggést mutat a szív- és érrendszeri betegségek valamint egyes rákos daganatok kialakulásával. A szabadgyökök túlzott elszaporodása számos betegség és a szervezeten belüli működési rendellenesség kialakulásáért lehet felelős: gyorsítják az öregedés folyamatát, károsítják a DNS-t, a fehérjéket, a szénhidrátokat és a zsírokat. Hatásukra idegrendszeri zavarok, szem-, tüdő-, szív- és érrendszeri, valamint daganatos megbetegedések alakulhatnak ki.
Számos tanulmány jelent meg azzal kapcsolatban, hogy a megnövelt C-vitamin bevitel és az ennek hatására megnövekedett C-vitamin koncentráció a szervezetben hogyan függ össze a degeneratív betegségek csökkenésével. Kutatók azt is pontosan feltérképezték, hogyan kapcsolódik és hogyan semlegesíti a C-vitamin a szabad gyökökhöz és akadályozza meg azok sejtkárosító hatását.
Következtetés
A jelenleg érvényben lévő RDA elegendő az akut C-vitamin hiány kivédésre, de közel sem elegendő a krónikus betegségek megakadályozására, amit a szabad gyökök sejtkárosító hatása okoz. Az optimális mennyiség valahol 400mg/nap körül kezdődik átlagos életmódot élő emberek esetén és ennek többszöröséig terjed fizikai vagy szellemi terhelés esetén.
Például egy heti 3-4 edzést végző sportoló esetén már 1000mg/nap, egy élsportoló esetén napi 2000mg-ot javasolnak.
Amennyiben valakinek lehetősége van napi 5 adag zöldség ill. gyümölcs elfogyasztásával biztosítani magának ezt a mennyiséget, az optimális. Amennyiben nem, akkor étrendkiegészítőkkel tegye meg ezt. A C-vitamin vízben oldódó vitamin. Elég hamar (néha órák alatt) kiürül a szervezetből. Az egyenletes bevitel majdnem olyan fontos, mint a mennyiség. Kitűnő elnyújtott felszívódású termékeket lehet beszerezni erre a célra.
Határozza meg, melyik csoportba tartozik a fentiek közül és szerezze be az Ön életmódjának leginkább megfelelő mennyiséget és formát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!