Gyógyjtható betegség a Hepatitis C?
Leginkább közös tűhasználat és olyan személyes tárgy használata egy beteggel, ez vezet fertőzéshez
Ma még nem lehet gyógyítani csak szinten tartani, ha nincs kezelve, megöli a májat, mert a vér ilyenkor fertőzötten/betegen kering a testben
A máj ugye segíti a vér tisztulását is, ezáltal a sok sz*r ott ragad le
20/F
Igen, az orvostudomány fejlődésének köszönhetően, ma már nagy százalékban gyógyítható!!!
A spontán gyógyulás még az akut szakaszban, 3-4 hónap alatt lezajlik, de ez sajnos csak az esetek kis százalékában van így. A legfontosabb, hogy minél hamarabb kiderüljön, ha valaki fertőzött. A kezelés feltétlenül szükségessé, ha a fertőződés után bebizonyosodott, hogy a betegség nem gyógyul meg magától.
A hagyományosan alkalmazott gyógymód az interferon-ribavirin kezelés:
Az interferonok a korai immunválaszban aktív szerepet játszó, fehérvérsejtek és kötőszöveti sejtek által termelt fehérjék. Fokozzák a vírusfertőzött májsejtek elleni sejtes immunválaszt, közvetett úton gátolják a vírus szaporodását.
A májgyulladás kezelésének speciális gyógyszere az interferon alfa-2a nevű vírusellenes szer. A minél korábbi felfedezés azért fontos, hogy az észrevétlenül pusztító májgyulladásnak, a májsejtek pusztulását idejében megkezdett kezeléssel ki lehessen védeni. Amennyiben az interferon alfa-2a kezelést a fertőzést követő első négy hónapon belül kezdve 24 héten át alkalmazzák, akkor általában elejét lehet venni a krónikus májgyulladás kialakulásának. Ezért olyan fontos, hogy a legkisebb gyanú esetén is pontos diagnózis születhessen.
A ribavirin (1-béta-D-ribofuronsyl-1,2,4-triazole-3-carboxamid) vírusellenes hatóanyag. Segítségével a csupán interferonos kezeléshez képest a hatékonyság megkétszerezhető. A szervezet természetes védekező mechanizmusait így támogatva szerencsés esetben sikerülhet elpusztítani a kórokozó vírusokat. Azonban ez a korszerű terápia is csak a rászorulók 40 százalékán segített. A Magyarország területén fertőző HVC, hasonlóan a többi európai országhoz, többnyire olyan genotípusba (az ún. b1 genotípusba) tartozik, amely a vírusellenes kezelésnek ellenáll.
Azok számára, akikben ezekkel a hatóanyagokkal nem sikerült elpusztítani a hepatitis C vírusokat, a kezelés hatékonyságát egy már ismert molekula, a polietilén-glikol (PEG) polimer segítségével lehetett megnövelni. A PEG-be csomagolt interferon lassabban bomlik le és ürül a szervezetből, így sokkal egyenletesebb mennyiségben tud jelen lenni a vérben, folyamatosan segítve az immunrendszert, ráadásul kevesebb mellékhatása ismert.
A krónikus májgyulladás bevett kezelése tehát a peginterferon-alfa-2a és a ribavirin nevű vírusellenes szer kombinációjának adása. A hatóanyagokat ambuláns kezeléssel, infúzióban juttatják be. Kórházi kezelésre csak szövődmények és mellékhatások esetén van szükség.
A kezelés ma már az esetek 50-60%-ában bizonyul sikeresnek, a 2-es és 3-as genotípusok esetében pedig ez az arány 80% körüli.
Sosem gyógyul meg a beteg, de teljes életet lehet vele élni, ha kezelik.
Nem kezelnek azonban akárkit, mivel több millióba kerül egy fél éves kezelés. Mindenféle vizsgálatot végeznek és egy több orvosból álló bizottság dönti el, hogy ki a tb kinek a kezelését finanszírozza.
Hepatitis C gyógyszerek. Egészen a közelmúltig, a krónikus hepatitis C-ben szenvedő betegek általában pegilált interferont alkalmaznak - olyan gyógyszert, amely az immunrendszert a vírus megtámadására ösztönzi. ribavirin - antivirális gyógyszer, amely megállítja a vírus reprodukcióját.
Hepatitis C vírus (HCV) genotípusát
Akár cirrózis van, akár enyhe (kompenzált) vagy súlyos (dekompenzált)
Ha korábban kapta a kezelést, és mely gyógyszereket használt
Ha várakozik, vagy már volt máj transzplantációja
Egyéb egészségügyi állapotok lehetnek
A kezelés általában 12 vagy 24 hét, de néha hosszabb, az Ön sajátos körülményeitől függően.
Az alábbiakban a HCV genotípus által szervezett javasolt kezelési protokollok alapvető vázlata látható. A CV genotípusok 1 (1a és 1b), 2, 3, 4, 5 és 6.
HCV GENOTYPE 1
Daklinza (daclatasvir) Sovaldival (sofosbuvir); néha ribavirinrel adva.
Ajánlott adag: Daclatasvir 60 mg naponta 400 mg sofosbuvirral.
A kezelés időtartama 12 hét.
A leggyakoribb mellékhatások a fáradtság és a fejfájás.
Epclusa (sofosbuvir / velpatasvir); csak ribavirinrel adható dekompenzált (fejlett) cirrhosis esetén.
Ajánlott adagolás: Egy tabletta (sofosbuvir 400 mg / velpatasvir 100 mg) szájon át naponta egyszer étellel vagy anélkül.
A kezelés időtartama 12 hét.
A leggyakoribb mellékhatások a fejfájás és a fáradtság.
A ribavirin adása esetén a leggyakoribb mellékhatások közé tartozik a fejfájás, fáradtság, émelygés, hasmenés, álmatlanság és vérszegénység.
Harvoni (ledipasvir / sofosbuvir); néha ribavirinrel adva.
Ajánlott adagolás: Egy tabletta (ledipasvir 90 mg / szofoszbuvir 400 mg) szájon át naponta egyszer, étellel vagy anélkül.
A klinikai vizsgálatokban a Harvoni kezelés 8, 12 vagy 24 hetes korában megfigyelt leggyakoribb mellékhatása a fáradtság és a fejfájás volt.
Amikor a Harvoni-t ribavirin-nal adták, a leggyakoribb mellékhatások voltak a gyengeség, a fejfájás és a köhögés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!