A Tesómnak véres a vizelete, mit tegyen?
Válasz:
Leírásuk alapján kislányuk betegsége az ún. vesico-ureteralis reflux (továbbiakban VUR). Ez a leggyakoribb húgyúti rendellenesség gyermekkorban. Lényege, hogy a vizelet a húgyhólyagból visszafolyik a húgyvezetékbe is (normálisan ez nem fordul elő). Ennek különböző súlyosságú formái vannak. A legenyhébb esetben csak a húgyvezetékbe terjed, súlyosabb esetben azonban a vesébe is visszakerül a vizelet. Az elváltozás súlyos esetben a húgyvezeték és a vesemedence, vesekelyhek tágulatával jár együtt. Tartós fennállás esetén a VUR súlyosan károsítja a vesét, emellett a felszálló fertőzések, vesemedence gyulladások kialakulását is elősegíti (legtöbbször így derül ki).
Csecsemőkorban viszonylag nagy számban észleljük a VUR spontán javulását, megszűnését, de a VUR-t mindenképpen kezelni kell. A kezelés első lépcsője a tartós (akár évekig tartó) vizeletfertőtlenítés, mely szájon át folyamatosan szedett gyógyszerekkel oldható meg. Ennek hatására az esetek jelentős részében megszűnik a visszafolyás. A kezelésnek nem szokott komoly mellékhatása lenni tapasztalatunk szerint. Olyan gyógyszereket alkalmazunk, amelyek nem okoznak gyomor-bél panaszokat.
Súlyosabb, illetve gyógyszeres kezelésre nem reagáló esetekben valamilyen beavatkozásra van szükség.
Egy viszonylag új módszer a szülő által már említett "endoszkópos" eljárás. Ennek lényege, hogy altatásban a húgycsövön keresztül egy cső formájú optikát vezetünk a húgyhólyagba. Ezzel egyrészt megvizsgáljuk a hólyagban az anatómiai helyzetet, a húgyvezetékek nyílását, melyek ilyenkor általában tátongóak. Ezt követően az eszköz segítségével a húgyvezeték nyílásába a nyálkahártya alá különböző "szövetbarát" anyagokat lehet fecskendezni, melyek beszűkítik a tátongó nyílást. Ez a beavatkozás az elváltozás súlyosságától függő arányban, de többnyire megszünteti a VUR-t. Ha a beavatkozás eredménytelen, akkor meg lehet ismételni, vagy a legsúlyosabb esetekben illetve ha az endoszkópos beavatkozásra valamilyen egyéb okból nincs lehetőség "nyílt" műtétet kell végezni.
Ilyenkor a hólyag megnyitása után korrigáljuk az anatómiai helyzetet - a húgyvezetékeket újra "beültetjük" a hólyagba. Ez az előbbinél sokkal nagyobb beavatkozás kb. 10-14 napos kórházi bentfekvéssel jár (szemben az endoszkópos beavatkozás 1-2 napos kórházi tartózkodásával). A nyílt műtét szinte minden esetben megszünteti a VUR-t.
Dr. Kálmán Attila
Forrás:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!