Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Melyik típusú, gyógyszer...

Melyik típusú, gyógyszer tablettát lehet el-, ill. kettétörni, s amelyiket nem, miért nem?

Figyelt kérdés

#fourmi
2012. júl. 19. 08:57
 1/3 anonim ***** válasza:
A kapszula kivételével mindet lehet. A kapszulát azért nem, mert annak bélben kell oldódnia, ha kiszeded belőle a gyógyszert, akkor már a gyomorban oldódik és nem hat ugyanúgy.
2012. júl. 19. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
A filmtablettákat sem ajánlatos, azoknak a bevonata biztosítja a megfelelő helyen történő hatást.
2012. júl. 19. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Azokat a tablettákat lehet el- és kettétörni, amelyeken van felezővonal, kivéve filmtabletták, amiket csak a felezővonal menténkettétörni szabad. Mivel ez gyógyszeripari előírás, így tényleg ilyen egyszerű a dolog.


Amelyiket nem lehet, annak több oka is lehet, így az előző válaszadó által már részben említett speciális bevonat (pl. drazsírozás, filmbevonat, stb.), amely védheti a hatóanyagot a gyomorsavtól (ennek hiányában a hatóanyag elbomlana, a gyógyszer nem hatna), esetleg a gyomorban történő minél gyorsabb oldódást segíti elő, vagy akár meghatározott sebességű hatóanyagleadást tesz lehetővé. Vannak egészen trükkös, kívülről átlagosnak tűnő tabletták, pl. az ún. ozmotikus pumpás rendszerek, amikor a kívülről sima tabletta belülről egy nedvesség hatására duzzadó "zselét" tartalmaz, ami meghatározott idő alatt fokozatosan duzzad és ezzel nyomja ki a tabletta másik oldalán található lyukon a hatóanyagot, akár egy kis dugó. Ha ez utóbbit felezed, akkor a kívánt hatás először túl erős lesz, mert a fokozatosság helyett a összes hatóanyag egyszerre szívódott fel (túladagolás), majd ez a hatás túl hamar lecseng, nem lesz tartós (mert ugye minden hatóanyag egyszerre szívódott fel). Vannak mátrixtabletták is, amikor a külső borításon lévő lyuk szabályozza a hatanyagok méretének függvényében a hatóanyagleadást.


Elsőnek: van elég sok olyan kapszula, aminek a granuláit nyugodtan be lehetne venni "önmagában", lehetne felezni, stb. Persze abban teljesen igazad van, hogy a beteg szempontjából ez lényegtelen, de gyermekorvosok szoktak is élni ilyen gyakorlattal, ha csecsemőknek kell gyógyszert írni, persze ezt a gyógyszerész méri össze (pl. X kapszula 150 mg-os, egy újszülöttnek az adott hatóanyagból max. 5 mg kell ---> laktózzal fel kell higítani és adott részre elosztani, hogy a csecsemő csak az 5 mgnyi gyógyszermennyiséget kapja meg).

2012. júl. 19. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!