Eltörtem egy olyan higanyos lázmérőt lesz vmi bajom?
Mi a teendő, ha összetörik a lázmérőnk?
Először is: TILOS FELPORSZÍVÓZNI, MÉG ÚN. HEPA SZŰRŐS PORSZÍVÓVAL SEM!
Ez az első szabály, hiszen a felszívott mennyiség a porszívón keresztül porlasztva azonnal a levegőbe jut.
Teendőink:
A kiömlött higany azonnal párologni kezd, ezért mielőtt nekikezdünk a higany feltakarításának, nyissunk ablakot. Ne engedjünk senkit be a szobába. A törött hőmérő környékére mezítláb vagy zokniban ne lépjünk, hiszen így széthordjuk az egész lakásban; legjobb, ha olyan papucsot húzunk, amelyet utána el fogunk tudni dobni. Tilos hozzá érni és igyekezzünk ne közel hajolni a higanycseppekhez, hogy minél kevesebb higanygőzt lélegezzünk be.
Húzzunk gumikesztyűt. Egy fehér papírlappal görgessük össze a higanycseppeket (ahogy két csepp találkozik, azonnal eggyé válnak, melyhez következő cseppet görgethetünk) valamint szedjük össze az összetört lázmérő darabjait is, és mindezt gyűjtsük egy zárható edénybe.
A legközelebbi patikában vásároljunk kénport. A maradék, szabad szemmel nem látható higanycseppek semlegesítéséhez a kénporral szórjuk be az összetört lázmérő helyét, majd terítsük le újságpapírral és hagyjuk állni egy kis ideig. A higany ekkor a kénnel egyesülve higany-szulfidot alkot, amely már nem veszélyes. Az így keletkező szürkés anyagot seperjük össze, és szintén helyezzük egy zárható edénybe. Legvégül tiszta vízzel mossuk fel. A felmosórongyot szintén dobjuk ki a felmosás után.
Pár napig folyamatosan szellőztessünk, és utána is néhány hétig rendszeresen, ez alatt az idő alatt pedig próbáljunk meg ne tartózkodni huzamosabb ideig a helyiségben.
Az összegyűjtött higanyt és higany-szulfidot veszélyes hulladékként kell kezelnünk. A lezárt tégelyt ne dobjuk a szemétbe, hanem adjuk le a legközelebbi veszélyes hulladék gyűjtő telepen.
Budapesti veszélyes hulladék gyűjtő telepek nyitvatartása:
Hétfőtől-péntekig: 10-18 -ig
Szombaton: 8-14 -ig
CÍMEK:
III.kerület: Testvérhegyi út 10/a
IV. kerület: Ugró Gyula sor 1-3
IV.kerület: Zichy Mihály u. - Istvántelki u.sarok
VIII. kerület: Sárkány u. 5
IX.kerület: Ecseri út 9
X. kerület: Fehér köz 2
XI. kerület: Bánk Bán u. 8-10
XIII. kerület: Tatai u. 96
XIV. kerület: Füredi út.74
XV. kerület: Károlyi S. u. 119
XV. kerület: Zsókavár u. végén
XVI. kerület: Csömöri u. 2-4
XVII. kerület: Gyökér köz 4
XXI. kerület: Bajáki Ferenc u. 86
Kén heylett ha az nincs otthon éppen akkor tegyél bele szórófejes flakonba hipót, és fújd le a helyét.
Kalomel keletkezik ami már nem mérgező, csak ha megeszed, de akkor is csak kevésbé, és max egy hasmenés erejéig.
Papirral össze kell szedni a nagyobb darabokat (nem szabad hozzáérni) es kidobni, a maradék simán elpárolog, csak kerüld egy darabig, nehogy belelépj.
A légtérhez képest kicsi a fel nem szedhető mennyiség, ne szagolgasd közelről,és akkor nem lesz bajod.:) (Gyógyszerészt kérdeztem meg én is erről a patikában!)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!