Veszélyes ez a jód-izotóp izé?
Most volt a híradóban, hogy Budapesten jód izotóp sugárzás van- és valószínűleg az egész országban. Mitől lehet a sugárzás? Káros-e az egészségre? Ha igen, 120 km. távolság Budapesttől befolyásolhatja-e az egészségkárosodás értékét?
Aggódom :S segítsetek!
Ennek az izotópnak 8 nap a felezési ideje, szóval ne parázz, ha valahonnan valami baleset miatt ki is került, akkor se lesz sokáig a levegőben.
Amúgy ha valakit elküldenek egy pajzsmirigy szcintigráfiára, akkor ennek a most is szinte 0 sugárzás évi dózisának a több ezerszeresét kapná, és még attól sem lesz semmi baja.
Ha van gránitburkolat a lakásban, már akkor nagyobb sugárveszélynek teszed ki magad, mint ami most van...
Jöhet reaktorbalesetből is. Szándékosan nem "atomrobbanást" írtam, mivel az csak az atombomba felrobbantásakor van, és ahhoz az kell, hogy hasadóanyag elérje a kritikus tömeget (ennek a technikai részleteiről most nem írok, mert nem az atombombák a téma, ha mégis érdekel, akkor a Google a barátod).
Szóval visszatérve a reaktorbalesetekre. Anyukád rosszul tudja, mivel ezeknél számos sugárzó izotóp jut a levegőbe és bizony radioaktív jódizotóp is jut ki bőven (mivel a maghasadásnak ez az egyik mellékterméke). A jódizotóp azért veszélyes, mert az emberi szervezet a jódot a pajzsmirigyben elraktározza, és ha sugárzó izotópot raktároz el, akkor az sok ideig közvetlen közelről sugározza be a pajzsmirigyet (és a I-131 béta sugárzó is a gamma mellett, ami ilyen szempontból nem túl szerencsés), emiatt a pajzsmirigyrák esélye megnő (de ironikus módon a pajzsmirigyrákosokat néha pont nagy dózisú I-131-gyel szoktak kezelni, mert nagyon nagy dózisban a rákos sejteket is megöli).
Éppen emiatt szoktak atomtámadás, reaktorbaleset után jódtablettákat osztani a lakosságnak, mert a tablettában levő nem sugárzó jód telíti a pajzsmirigyet, így az már nem tud több jódot raktározni, így az esetlegesen a szervezetbe bejutó I-131-et a pajzsmirigy már nem tudja felvenni.
De a mostani olyan minimális mennyiség, hogy nem kell tőle tartani. Egy hasonlattal élve, a mandulában is van cián, mégse rohan el visítva senki sem, ha megkínálják egy kis marcipánnal, mert a dózis fontos.
Amúgy a fukusimai baleset után Európában is megemelkedett a I-131 szintje, de az még mindig messze volt a veszélyes szinttől, és ez a mostani emelkedés pedig még attól is alacsonyabb. Jó eséllyel csak azért került be a hírekbe, mert nem történt semmi extra a nagyvilágban és valamelyik újságíró úgy gondolta, hogy beteszi, mivel a lakosság szereti a "sugárzásos" híreket...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!