Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Palliatív célú kemoterápiás...

Palliatív célú kemoterápiás kezelés hatásai, eredménye?

Figyelt kérdés
Édesapám állapotáról, jövőbeli kilátások iránt szeretnék érdeklődni, ha tud valaki segíteni vagy járt már valaki hasonló cipőben. Megpróbálom részletesen leírni a kórtörténetét. 2009-ben C0220 A nyelv alsó felszínének rosszindulatú daganatát diagnosztizálták, mely 2009 áprilisában sikeres műtéti beavatkozással el lett távolítva, sugárkezelésre nem volt szükség. 2010 augusztusában fejfájás, fejtetői zsibbadás, jobb arcfél húzódás, szédülés, majd jobb szem látászavar, kettős látás miatt kezdték el vizsgálni, majd C7950 A csontok és csontvelő másodlagos rosszindulatú daganatát diagnosztizálták a koponyán. Erre 2010. október végén 10x3 Gy dózisú sugárkezelést kapott a Kék Golyó utcában. Ezután időközönként kapott infúziót és tápszereket is, de sajnos a dohányzásról nem nagyon tud leszokni. A 2011. augusztusi koponya CT-n a koponya basist érintő térfoglaló folyamat jelentős progressioja figyelhető meg. Most augusztus végén készült róla mellkasfelvétel, amelyen az áll, hogy a jobb tüdőben öt, a balban kettő met.-re utaló kerekárnyék figyelhető meg, melyek mérete 1-2 c. között változik és a diagnózis: C7800 A tüdő másodlagos rosszindulatú daganata. Ezen kívül még szerepel a diagnózisok között egy bizonyos R64H0 Cachexia is. Most a legutóbbi vizsgálatok után kapott egy újabb beutalót a Kék Golyóba, amelyben az áll, hogy: "Kérem betegünk szíves szakvizsgálatát és amennyiben lehetséges palliatív célú kemoterápiás kezelés alkalmazását." Kérdésem az, hogy ez a palliatív célú kemoterápia ilyen kórtörténet után mit is jelent pontosan? Természetesen tisztában vagyunk vele, hogy teljes gyógyulás nem valószínű, de mennyivel tudják lassítani még ezt a folyamatot? Milyenek a jövőbeli kilátások? Előre is nagyon szépen köszönöm mindenkitől az őszinte választ!
2011. szept. 7. 15:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

nagyon-nagyon sajnálom, hogy ilyen súlyos betegségben szenved apukád, kitartást kívánok és sajnos csak a csodában bízhattok...ugyanis apukádnak többszörös áttétei vannak, amik létfontosságú szerveket érintenek. :(


A palliatív kb. azt jelenti, hogy a fájdalmát, tüneteit csökkentsék, illetve elviselhetővé tegyék, életminőségét a lehetőségekhez képest javítsák, a beteg felvilágosítása és tájékoztatása a betegségével, annak várható kimenetelével kapcsolatban, illetve h. a beteg dönthessen arról, hogy kéri-e a kezelést, ápolást. Nagyrészt, h az ember megőrizze emberi méltóságát.

Rossz kimondani is, de sajnos a végstádium elviselésére irányul, nem a gyógyításra, mivel arra sajnos nincs lehetőség.

Még egyszer rengetek erőt és kitartást kívánok.

2011. szept. 7. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! És a válaszodat is köszönöm!

Várok még további hozzászólásokat, ha valaki már átélt ilyet, hogy alakult, milyen volt ez a bizonyos palliatív ellátás, kemoterápia. Holnap kell apumnak bejelentkezni a Kék Golyóba vizsgálatra és gondolom utána jön a kezelés. Mennyivel hosszabbítják meg ilyenkor a folyamatot? Az orvos elmond mindent nyíltan? Minden érdekelne ami ezzel kapcsolatos, ki hogy vészelte át hozzátartozójának ilyen betegségét, stb. A baj, hogy apukám lelkileg elég gyenge természetű, nagyon nehezen dolgozza fel ezt a betegséget idegileg, szinte felemészti. Mivel gyógyítani már nem lehet, legalább azt szeretném, hogy fájdalmai ne legyenek.

2011. szept. 7. 22:02
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Szia, én írtam Neked a fenti választ.

sajnos nekem is volt hozzátartozóm ilyen beteg, és elég nehezen viseltem idegileg és anyu is, egy szörnyűség az egész, és akkor a nagymamám, az érintett mit érezhetett, mit gondolhatott, istenem!


Neki non-hodkin limfómája volt, a tédénél volt a daganat. Limfóma = nyirokdaganat.


A körzeti orvos miután megnézte a szövettant, megmondta, hogy fél évet jósol, mivel a legrosszabb prognózisú (kórjóslatú) limfómáról, daganat-fajtáról van szó a Non-Hodkinon belül. Ha mama fiatalabb lenne, még előbb elmenne, mivel fiatalabbaknál gyorsabb a sejtosztódás.

Kezelőorvos nem sokat tárgyalt mamával sem, velünk sem, bár anyunak annyit mondott egyszer, hogy sok jóra ne számítsunk. Mama kapott kemókat, amit méltóságteljesen viselt, és egyre fogyott, szívbetegsége, Parkinson-kórja is rosszabbodott ...

Közben meg reménykedett, h pár évig még eléldegél...mi meg közben tudtuk, hogy annyi nincs már vissza ...el sosem mondtuk neki természetesen, mert akkor szegénykém biztosan feladta volna.

Mindig látogattuk, mikor kórházban feküdt, nővérem ápolónő a szemben levő osztályon, ő is sűrűn átjárt, meg fürdette őt. kezelés végén meg anyuhoz haza engedték, mert már egy ideje anyu magához vette, még mielőtt kiderült a betegsége, már egy ideje gyenge volt, illetve el volt törve a lába, amit nem vettek észre az orvosok, és így élt mama 1-2 hetet az otthonába. Végül is a törés miatti műtét közben derült ki, h rákos.


Mikor már anyu elhozta, többször jártam a házában takarítani, olyan rossz érzésem volt: tudtam, h ő már ide nem jön vissza, üvöltöttem, ordítottam, magamon kívül őrjöngtem a házában, h miért az én nagymamám, nem ártott senkinek, és ide ő vissza akar jönni, itt akar élni tovább még egy kicsit, a ház magánya, szomorúsága annyira érezhető volt...vagy inkább az én magányom, bánatom.

asszem, a szomszéd néni is meghallott egyszer, nem tudom, mit gondolhatott. Aztán mama után ő is meghalt következő hónapban, de jó gyorsan leromlott az állapota, sajnáltam őt is.

Aztán július 15-én, azon a szent napon, amikor a nagypapám (csak ő még jóval korábbi évben), mama is elment.

Akkor voltam nászuton. Anyu nem is mondta meg a telefonban, azt mondogatta, h jobban van a mama, nagy önfegyelmet követelhetett tőle, h nem sírta el magát.

Aztán haza érkezve persze elmondta. Azóta is lelkiismeret-furdalásom van, h nem mondtam le a nászutat.


Szóval olyan érdekes, tudtam, h meg fog halni, mindenki tudta, de mégis reménykedtünk a szívünk mélyén. Ez volt életem első nagy pofonja, lassan kezdett csak múlni a fájdalom. Pedig volt idő felkészülni rá, de mégis egy szíven döfés, mikor közlik, hogy nincs többé. Pedig a ruhái ott vannak a szekrényben, az írása, receptjei a fiókban, fényképek a polcon, ott a házában mindene.

Jaj, mikor ki kellett üríteni! Milyen nehezen álltunk neki. Amire mindig vigyázott, kabátok, képek, szőnyeg, most egy zsákba kerülnek, vagy a kukába. De a végén kicsit meg is könnyebbültünk, h az élet megy tovább, mama sem akarná, h a háza csak úgy ott álljon lakatlanul, mert az egy idő után összedől, meg azt sem, h örökké búslakodjunk, hogy elmerüljünk az önsajnálatban.

Mert ilyenkor az ember önmagát sajnálja, nem azt, aki meghalt, ugyanis annak már nincs fájdalma, neki már jó ott fent a régebben elhúnyt szeretteivel, önmagunkat sajnáljuk, h nincs már nekünk az, akit szerettünk.


Én így éltem meg a szerettem betegségét, kezelését, és elvesztését, bár ez utóbbi talán nem volt kérdés. remélem a Te apukád javulni fog, nem is tudom ,mit írhatnék még Neked, h ilyenkor mit is kéne írni, mit illik, nagyon nehéz időszak ez, de sajnos ez van, megszületünk és egyszer el is kell menni, de persze nem mindegy, hogy hány évesen... mennyi idős is apukád?

2011. szept. 10. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Még annyit: mama morfin cseppeket kapott, eleinte kis adagokat, amit aztán növeltek.

De vannak tapaszok, pl. Durogesic, biztosan fog kapni apud, ha már komolyabb fájdalmai lesznek, csak eleinte kis adagokban adják, mert könnyen leállíthatja a szívet. Aztán később persze általában ettől mennek el, a morfiumtól, szépen elalszanak tőle.

Anyu adott pénzt az orvosnak, h fájdalmai ne legyenek mamának. Ezt persze nem kell feltétlen követendő példának tartani...nem tudom, milyen dokitok van.

Kicsit lehet, kuszán írtam az előbbi hozzász-t, ám remélem érthető...és Te mennyi idős vagy?

2011. szept. 10. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Én 25 vagyok, apum most lesz nemsokára 52. Szóval ez még abszolút nem kor. Ma feküdt be a kék golyóba, holnap délelőtt már kap 1 adag kemót, ha minden igaz.

Eddig engem is megviselt a dolog szerintem tudat alatt. A baj az (vagy nem baj), én nem vagyok olyan, hogy a feszültséget úgy kiadom magam, mint ahogy te írtad, hogy üvöltöttél, ordítottál, stb., hanem egyszerűen magamba fojtom. Nekem eddig (lekopogom) sosem volt komolyabb egészségügyi betegségem, de egy ideje amióta apum állapota rosszabbodott néha az egekbe szökellik a vérnyomásom. Voltam miatta dokinál is, vért is vettek, de egészségügyileg minden rendben van, idegi alapon megy fel sajnos. :( Engem így visel meg ez az egész.

Apumnak is az első daganat a szájában a dohányzás miatt (meg gondolom a tüdőben is az áttét az miatt) alakult ki. Sajnos ő próbálta letenni a cigit az első műtét után is, de nem megy neki. :( Bevallom én is dohányoztam kb. 6-7 évet, de már több mint 2 és fél éve elhatároztam, hogy leteszem (2009 január 4-én) és pont valahogy úgy, utána derült ki apum betegsége. Csúnya ilyet mondani, de amikor láttam őt a kórházban a műtét után, akkor az egy olyan meghatározó pont volt nekem abban, hogy abban a pillanatban elhatároztam, hogy én dohányzás miatt nem akarok erre a sorsra jutni és az életben soha többet nem szívok el egyetlen szál cigarettát sem már, pedig akkor már pár hónapja nem cigiztem, de ez volt a legnagyobb sorsdöntő dolog az biztos. Azóta már szinte, hogy kőkemény dohányzás-ellenes lettem. :D

A sors fintora, hogy nagypapám is ugyanebben halt meg (tüdő és nyelőcsőrák) és ő is a kemény dohányzás miatt. Őt 2 évesen vesztettem el, nem is emlékszem rá, csak fényképekből ismerem. Ő lett volna a példa apum számára, de hát neki nem sikerült sajnos. Hál' Istennek úgy tűnik engem ebből a szempontból picit keményebb fából faragtak és időben letettem. :) Annak örülök, hogy mielőtt apum befeküdt, pont most derült ki, hogy sikerült a nyelvvizsgám és ezzel egy kis örömet tudtam szerezni neki is! :)

Hát kíváncsi vagyok hogy viseli majd a kezelést. Azt mondták, hogy kb. 1 hétre kell befeküdnie most. Remélem hétvégére hazaengedik és addigra túl lesz már mindenen.

Egy ilyen kezelés után hogy szokták hazaengedni az embert?

2011. szept. 12. 17:05
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Sajnálom apukádat. És rossz ilyet leírni, de a palliatív célú kezelés, terápia csak tüneti kezelés. Ami annyit jelent, hogy a hátralevő időt jobbá tegyék. Te is nagyon vigyázz magadra, mert, ha a családodban ketten is ebben a betegségben szenvednek, neked is 50-70x nagyobb esélyed van rá, mint bárkinek...
2011. szept. 14. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

igen, apud még fiatal, mama 73 volt, de még ő is élhetett volna, ahogy ő szerette volna, kb 5 évet legalább, persze, mindegy mennyi idős valaki, ha szeretjük, nehéz elengedni.

Kérdésedre: ugyanúgy engedik el, mint pl. egy műtét után, kísérővel vagy betegszállítót rendelnek a paciensnek. Illetve ellátják tanácsokkal, pl. pihenjen, betegek társaságában ne tartózkodjon, mert le van gyengülve az immunja, meg a rákosoknak cukor-diéta javallt, mert a rák is abból táplálkozik, a glükózból. Asszem, a kemoth. fényérzékenységet csinál, illetve bizonyos kemók, nem ajánlott tűző napra menni, de hát betegen ki bírja.

Meg milyen sajnálatos: ha nem cigizett volna, nem kéne ezt most végigcsinálni illetve sokkal később...ezt már ő is beláthatta, ezért akart leszokni.. de hát utólag okos mindenki. Meg hát a nemdohányzókat is ugyanúgy utol érik a nyavalyák....

2011. szept. 14. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Na ma már kicsit többet tudok. Apum 5 napig kap infúzión keresztül éjjel-nappal fehér löttyöt. M van a 2. napja hogy kapja és fáradt, aluszékony. Egyenlőre semmi más melléktünet nincsen, le is kopogom, ne is legyen. Azt mondta, hogy nincs rosszul, csak úgy bódult, kicsit kába. Mamád hogy viselte? Neki hány napra kellett befeküdnie lennie egy alkalommal?
2011. szept. 15. 20:12
 9/11 anonim ***** válasza:

kb eddig neki is, mama nagyon erős volt, nem panaszkodott sosem, meg az lebegett a szeme előtt, h meggyógyul, és így szó nélkül viselte.

Persze, h gyengébben van, mert ez a normális sejteket is pusztítja, nem tud különbséget tenni rákos és nem rákos közt, csak a rákos sejt érzékenyebb a kemóra. Meg a vénákat is "kiégeti", amibe lefolyatják.

2011. szept. 17. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Mi lett vele?
2017. márc. 10. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!