Melyik oldalon van a vakbél?
A vakbélgyulladás tünetei, felismerése:
Típusos esetben először bizonytalan fájdalom jelentkezik a köldök, vagy a gyomor környékén, amit étvágytalanság, hasi puffadás, hányinger, hányás továbbá székrekedés kísér. A beteg rosszullétről, gyengeségről panaszkodik és általában hőemelkedése van. Később (átlagosan 12 órán belül) a gyulladás folyamatának előrehaladtával a fájdalom lehúzódik a has jobb alsó részébe, és erősödik, majd állandósul. A járás, a mély lélegzetvétel, a köhögés és a tüsszentés tovább rontják a fájdalmat. Amennyiben kialakul a bélfal átfúródása is, a fájdalom egy rövid időre lecsökken, majd a korábbinál erősebben jelentkezik és fokozatosan kiterjed az egész has területére. Láz és hányás gyakori kísérő tünetek, a beteg állapota folyamatosan romlik.
Bár a vakbélgyulladásra jellemző, fent leírt tünetegyüttes valóban létezik, ezt legfeljebb az érintett betegek fele tapasztalja: a vakbélgyulladás sok más hasi kórképet is utánozhat, és viszont, egyes betegségek vakbélgyulladásra emlékeztető tünetekkel járhatnak. Ezek közé tartoznak az epeutak, a gyomor és a belek bizonyos betegségei, a vesekő, és néhány nőgyógyászati megbetegedés. Gyerekek és idős emberek tünetei elmosódottabbak lehetnek a megszokottnál, ezért náluk késhet a helyes kórisme felállítása. Terhes nőknél a megnövekedett méh más helyzetbe nyomja a féregnyúlványt, és más esetben sem ritka a féregnyúlvány típusostól eltérő elhelyezkedése. Ilyenkor a tünetek is máshol, szokatlan helyen jelentkezhetnek.
Vakbélgyulladás gyanújával, sőt minden tisztázatlan eredetű hasfájás esetén haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. Az orvos részletesen kikérdezi a beteget a fájdalom helyéről, jellegéről és hogy az mióta tart. Ezután megtapintja a beteg hasát, vizsgálja vakbélgyulladásra jellemző nyomásérzékenység meglétét. Ez a betegség ugyanis a jobb alhas benyomásakor és a nyomás felengedésekor egyaránt jelentkező fájdalommal jár. A laboratóriumi vizsgálat emelkedett fehérvérsejtszámot és fokozott süllyedést mutat. Bizonytalan esetben vagy a bélfal átfúródásának gyanújakor hasi ultrahang vagy CT vizsgálat is végezhető. Ezen képalkotó eljárások alkalmazása azonban nem rutinszerű vakbélgyulladás gyanúja esetén, mivel a korai gyulladás jeleit nem mutatják ki teljes biztonsággal. A tapasztalt sebész a kórelőzmény, a tünetek, a hasi vizsgálat és a laboreredmények alapján elég nagy biztonsággal fel tudja állítani a vakbélgyulladás diagnózisát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!